Az e-cigi nem cigi?

2016.január.21.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az e-cigaretta egy nagyon izgalmas téma, leginkább azért, mert rengeteg tévhit kering vele kapcsolatban. A gyártók nagyon erős reklámozásba fogtak az utóbbi időben, amivel elsősorban a fiatalokat célozzák meg, tekintve, hogy ők hajlamosabbak új dolgokat kipróbálni. A becslések szerint ez mára már egy több milliárd dolláros biznisszé nőtte ki magát, értéke pedig csak növekedni fog, ahogy egyre többen és többen használják ezeket a termékeket. Csak az Európai Unión belül a lakosság 12%-a, vagyis több mint 50 millió ember, próbálta már ki az e-cigarettát legalább egyszer az élete során.

Az e-cigi nem cigi?
Fotó: rex/puzzlepix

Az e-cigarettákkal az az alapvető probléma, hogy nem tudjuk, mik a hosszú távú használat hatásai, ahogy azt sem, hogy pontosan milyen hatékonyak a leszoktatásban. Az ilyen termékekhez használt oldatokban sajnálatos módon több olyan anyagot fedeztek már fel, amelyek képesek roncsolni a tüdő szerkezetét. Másrészt a leszoktatásban mutatott hatékonyságuk előzetes vizsgálatok alapján nem kifejezetten jó. Hatékonyságuk a tapaszéval vetekszik, ami az egyik legkevésbé sikeres eszköz. Emellett úgy tűnik, hogy nagy a veszélye annak, hogy a dohányosok idővel kettős használóvá válnak, vagyis a hagyományos dohányzás mellett megjelenik az e-cigaretta.

Ugyanakkor nehéz figyelmen kívül hagyni azt a tényt, hogy ha a dohányosok áttérnének az e-cigaretta kizárólagos használatára, akkor mérföldekkel javulnának életkilátásaik. A gond ezzel a pozitív szemlélettel viszont az, hogy fokozza az adott terméket kipróbálók számát, különösen a fiatalok körében. A sok különböző íz, a dohányzáshoz képest kellemesebb érzet, a vélt ártalmatlanságuk miatt a fiatalok ki fogják próbálni ezeket a termékeket, és ezzel megalapozzák nikotinfüggőségüket. Innentől kezdve pedig csak egy lépés választja el őket attól, hogy rátérjenek a hagyományos dohánytermékekre.

A közeljövőben szigorítani fogják az e-cigarettára vonatkozó szabályokat. Azt kifejezetten jónak tartom, hogy a dohánytermékekhez hasonlóan nem lehet majd akárhol használni az ilyen készülékeket, mert a kilélegzett gőzben nikotin is megtalálható, így a közelben tartózkodókra is kifejti hatását. A többi szigorítással is persze egyetértek, de a nem dohányzók védelme szerintem messze a legfontosabb.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője