Barnulj okosan!

2014.július.10.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

( – Senki se érjen hozzám különben szörnyet halok – suttogja a kedvenc macskám elhaló hangon. – Úgy leégtem, hogy mozdulni sem bírok. Pedig csak egy kis színt akartam, hogy este felvehessem a dögös, fehér rucimat, amiben úgy néztem volna ki, mint Acapulco királynője. De most nézz csak rám, vörös vagyok, rákvörös! Mi lesz velem… Mi lesz velem…)

Barnulj okosan!
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix

Bár nyáron nagyon sokan vérszemet kapnak, és már-már mániákusan próbálnak lebarnulni, itt sem árt az óvatosság. Egyrészt egy súlyosabb leégés akár napokra is megkeserítheti az életünket, másrészt arról sem szabad megfeledkezni, hogy az UV-sugárzás bizonyítottan rákkeltő. Mielőtt belemennénk a részletekbe, meg kell említeni, hogy az UV-sugárzás nem feltétlenül rossz. Nélküle például a szervezet nem tudná előállítani a számára szükséges D-vitamint. Ez is, mint a legtöbb dolog, egy kétélű kard, és nem lehet eléggé hangsúlyozni a mértékletességet.

Az UV-sugárzásnak három fajtája van (UV-A, -B, -C). Ezek közül az UV-C a legveszélyesebb, amit az ózonréteg szerencsére képes kiszűrni. Az olyan helyeken, mint Ausztrália, ahol az ózonréteg nagyon elvékonyodott, a bőrrákok a leggyakoribb daganattípusokat képviselik pontosan azért, mert az ózonréteg nem képes kifejteni védelmező hatását. Szerencsére, a 20. században meghozott óvintézkedéseknek köszönhetően, az ózonlyuk záródni kezdett, tehát a helyzet várhatóan javulni fog.

Az UV-sugárzás DNS szinten fejti ki károsító hatását. Ezt egyrészt közvetve teszi, szabad gyökök létrehozásával (ezek olyan reakcióképes részecskék, amelyek megtámadják a DNS-t), illetve közvetlenül is, megváltoztatva a DNS alakját, amivel különböző funkcióbeli rendellenességeket okoz. A daganatkeltő hatáson kívül meg kell jegyezni, hogy az UV-sugárzás hozzájárul a bőr öregedéséhez, ráncosodásához. Elég ránézni a túlszoláriumozott macákra.

A bőrdaganatok előfordulását nagyban befolyásolja a leégések száma, tehát nyáron elengedhetetlen a megfelelő napolaj használata. Fontos, hogy legalább húsz perccel azelőtt kenjük be magunkat, hogy kimennénk a napra, majd ismételjük meg kétóránként. Ha lehet, tizenegy és tizenöt óra között (mások szerint 10 és 16 óra között) húzódjunk meg az árnyékban. Amennyiben mégis kifekszünk a napra, az ne legyen több, mint húsz-harminc perc. Ezeket akkor is be kell tartani, ha az ég be van borulva, mert az UV-sugárzás gond nélkül áthatol a felhőkön. Ha napernyő alatt vagyunk, az körülbelül 15 faktoros napolajnak felel meg, tehát ez sem nyújt teljes védelmet, pláne a világosabb bőrűeknek. Emellett ne hagyjuk otthon az UV-szűrős lencsével ellátott napszemüvegünket sem, mert ezzel megelőzhetjük az UV-sugárzás okozta szemkárosodást.

Természetesen nyár van (és semmi baj), ilyenkor pedig "illik" lebarnulni. Ha kerüljük a napozást az előbb említett órákban, és bekenjük magunkat megfelelő faktorszámú napolajjal, akkor elkerülhetjük a leégést, ezzel nagyban lecsökkentve a különböző káros következmények előfordulását. És ne feledjük, bármit is mond az UFO együttes legnagyobb slágere, a szerelem nem napolaj!!!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Lehet, hogy te magad is elköveted ezt a hibát álláskeresés közben, és nem is tudsz róla

Lehet, hogy te magad is elköveted ezt a hibát álláskeresés közben, és nem is tudsz róla

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője