Beszéljünk a férfimeddőségről és a termékenység helyreállítható módszerekről

2022.január.3.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A férfimeddőségről és annak kezeléséről már egyre többet olvashatunk. Arról azonban még keveset, hogyan javíthat az a férfi hímivarsejtjei minőségén és mennyiségén, aki orvosi értelemben nem küzd termékenységi problémákkal.

Beszéljünk a férfimeddőségről és a termékenység helyreállítható módszerekről
Fotó: Gettyimages.com

A férfiak termékenysége napjainkban egyre jobban központba kerülő kérdés. A férfi meddőség egy jó része viszonylag könnyen orvosolható, a termékenység helyreállítható, és az egészséges férfiak is javíthatnak termékenységi mutatóikon. Hogy megértsük, pontosan hogyan is zajlik a spermaképzés, és mi mit is tehetünk azért, hogy ezt támogassuk, egy kicsit a dolgok mélyére kell nézni.

Miben áll?

A férfiak termékenysége alapvetően két összetevőből épül fel. Az egyik a spermiumok mennyisége, a másik pedig a minősége. Az első adat az évek folyamán megváltozott. Az eredeti ajánlások alapján a WHO 60 millió/ml legkisebb értékben határozta meg azt a mennyiséget, ami elegendő a természetes megtermékenyítéshez. Ez sajnos lecsökkent negyven, majd 2010-ben tizenöt millióra. Vagyis egy átlagos, egészséges férfinak ma jóval kevesebb spermája van, mint volt néhány évtizeddel ezelőtt. Ez elkeserítő adat. Tudjuk, a megtermékenyítéshez egyetlen spermium is elegendő, de az alapvetően kevesebb sejt jelentősen csökkenti az esélyeket. Ha ehhez még azt is hozzávesszük, hogy a nők középidei megtermékenyülési valószínűsége hónapról hónapra körülbelül 25%, akkor láthatjuk, hogy a családalapítási tervekre erősen rányomja bélyegét a spermaszám csökkenése.

Mozgás és étkezés

Mint a legtöbb probléma esetében, a spermaszám és -minőség javítása érdekében is elsődleges az életmódváltás. A mozgás rendszeressé tétele, a káros szokások elhagyása vagy drasztikus csökkentése, és a sokkal több nyers zöldség és gyümölcs fogyasztása javíthat a spermiumok minőségén és mennyiségén. Csakhogy nem véletlen, hogy a hölgyeknek várandósvitamint javasolnak, ha babát terveznek, vagy már terhesek, hiszen ilyen esetben a szervezet olyan kihívásokkal kerül szembe, melyeknek tápanyagigényét sokszor képtelen az étkezésekből fedezni az ember. Ez a probléma a férfiak családtervezésére is igaz. A tápanyaghiány sajnos akkor is jelentkezhet, ha odafigyelünk az étkezéseinkre, és rendszeresen mozgunk. Ennek oka az, hogy az élelmiszerek vitamin-, nyomelem- és ásványi anyag tartalma is drasztikusan csökkent az utóbbi ötven évben, köszönhetően a tömegtermelésnek, a vegyszerezésnek, és tartósítási eljárásoknak.

Tápanyaghiány és pótlás

A tápanyaghiány gyakran mindaddig rejtve marad, amíg egy betegségben ki nem csúcsosodik. A szervezet elsődleges feladata az élet fenntartása, vagyis minden olyan funkció, mely nem közvetlenül ezt szolgálja, másodlagos. A termékenység is ide tartozik. Vagyis abban az esetben, ha a szervezet nem jut megfelelő mennyiségben tápanyaghoz, olyan funkciókat hagy leromlani, amiktől az egyén élete nem kerül veszélybe. Ezek a funkciók viszont már nem működnek jól, és helyrehozataluk sem megy egyik napról a másikra, különösen, ha a tápanyaghiány a funkciózavarok mellett betegségeket is kivált. A pótláshoz szerencsére rendelkezésre állnak kifejezetten férfiaknak kifejlesztett készítmények, melyeknél fontos szempont, hogy a bennük található anyagok biológiailag aktív, szerves kötéssel legyenek jelen. Ha ugyanis a szervezet szervetlen kötéssel találkozik (mint például a karbonátok), akkor azokat először biológiailag aktívvá kell alakítania, ami meglehetősen energiaigényes, a folyamat során pedig az anyag nagy része elvész. A már eleve biológiailag aktív forma (például a citrátok és glükonátok) lehetővé teszi, hogy a szervezet az adott anyagot akár 80%-kal jobban legyen képes hasznosítani. Mindemellett az is fontos, hogy a vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat ne egyesével vigyük a szervezetbe, azok ugyanis gyakran segítik egymás felszívódását (mint a cink és a réz, a C-vitamin és a vas, vagy a D-vitamin és a kalcium esetében), így együtt sokkal nagyobb arányban képesek hasznosulni.

Spermatogenezis

Fontos leszögezni, hogy eredmény még akkor sem várható másnapra, vagy egy héten belül, ha ráakadunk a legkiválóbb férfivitaminra.

Csak kevesen tudják, hogy a férfiak spermaképzése nem állandó, hanem ciklikus. Egy ciklus, azaz a spermatogenezis hetvennégy napból áll. A folyamat során az őssejtekből kialakulnak az önálló mozgásra és megtermékenyítésre képes spermiumok, más nével spermatozoonok. A megfelelő tápanyagokkal megtámogatott szervezet a spermatogenezis során megkezdi azoknak a spermatozoonoknak az előállítását, melyeknek örökítő anyaga lényegesen kisebb százalékban hibás, emellett természetesen az összspermiumszám is megnő. Mindkettő kiemelten fontos, hiszen utóbbi növeli a megtermékenyítés valószínűségét, míg előbbi a nyugodtabb babavárást segíti. A sperma minőségbeli javítása ugyanis jelentősen csökkenti a genetikai betegségek kialakulásának valószínűségét, illetve erősen hozzájárul a vetélések és koraszülések számának csökkenéséhez is.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Itt az újabb bizonyíték, hogy Károly király és Katalin hercegné kapcsolata különleges

Itt az újabb bizonyíték, hogy Károly király és Katalin hercegné kapcsolata különleges

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője