Császárvonal: A cél, hogy a nők császármetszés előtt és után minden információt megkapjanak

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Császárvonal egy sajátélményű projektből nőtte ki magát többezres közösséggé. Olyan anyák állnak a kezdeményezés mögött, akik maguk is megtapasztalták, milyen úgy szülni, hogy közben elképesztően kevés információt kap az ember.

Császárvonal
Császárvonal
Fotó: Illusztráció: Rácz Evelin

A kezdeményezés célja nem a leterhelt egészségügyi rendszer hibáztatása, sokkal inkább a segítése, és az, hogy a nők császármetszés előtt és után minden információt megkapjanak.

Minden nőnek jár a támogatás, edukáció

A Császárvonal küldetése, hogy senkivel ne fordulhasson elő az, ami ma még sok anyával: hogy nem találkozik műtét után gyógytornásszal, hogy nem kap tájékoztatást arról, miképp zajlik a felépülés, vagy hogy egy, sőt több császármetszés után is lehet hüvelyi úton szülni. Egy mobilalkalmazással és egy zárt Facebookcsoporttal kezdődött minden, de egyre nagyobb lett az igény a Császárvonal munkájára, ezért honlapot, Youtubecsatornát és Instagram-oldalt indítottak, valamint könyvük is megjelent. Mára rengeteg segédanyaggal, cikkel és videóval segítik az anyák testi-lelki regenerációját. A projekt fő irányvonala az edukáció. Kiss Verus, a Császárvonal egyik alapítója biztos benne, hogy ezenfelül a közösségük is hatalmas erővel bír. „Mára tizenegyezer fős közösség vagyunk a szakértőkkel működtetett, zárt csoportban, ami egy intim tér. Itt az anyák megmutatják a hegüket, beszámolnak a szüléstörténetükről, a legbensőségesebb pillanataikat osztják meg velünk” – meséli Verus.

Beszélni kell a problémákról

A Császárvonal Facebook-csoportjában a beszélgetést több moderátor terelgeti. A projekt másik alapítója és vezetője, Rákosi Dóra gyógytornász-IBCLC szoptatási szaktanácsadónak ugyanis az a tapasztalata, hogy rengeteg a tévhit, és jelen van egymás érzéseinek degradálása is, valamint a versengés is jellemző a témában. Ezeknek náluk nincs helye. A cél, hogy az anyák érzései tabuk nélkül felszínre kerülhessenek, anélkül, hogy attól kellene tartaniuk, bárki megbélyegzi őket. Ha pedig műtéttel kapcsolatos, szakmai kérdés merül fel, azt szakértő válaszolja meg. Nagyon sokat tanulhatnak az anyák egymástól és abból is, hogy a különböző történeteket és a szakértői hozzászólásokat olvassák a csoportban.

Az információ hatalmas erőt ad

A hasi szülések fele negatív élmény - legalábbis a hozzájuk forduló anyáknál ez az arány. Ennek oka leggyakrabban a kontrollvesztés érzése: az érintettek nem ritkán úgy érzik, a műtéttel kicsúszott a kezükből az irányítás. Sajnos sokszor még a család sem érti, miért éli ezt meg veszteségként valaki. „Kevés olyan fórum van, ahol nem azt kapják meg az anyák, hogy »örülj, hogy egészségesek vagytok«. Pedig nem erre van szükség, hanem megértésre. Ezt nálunk alap, de ha még ez is kevés, megfelelő szakembert tudunk ajánlani és módszereket a feldolgozáshoz” – magyarázza Verus. Az lenne az ideális, ha már a szülés előtt találkoznának a várandósok a Császárvonallal, bármilyen szülésre is készülnek. Az információ ugyanis hatalmas erőt ad. Ha nem tudja egy édesanya, mi, miért történik a szülőszobán, vagy a műtőben, az félelmetes lehet, ezért érdemes letölteni a Császárvonal ingyenes alkalmazását, böngészni weboldalukat és információkat gyűjteni már várandósan. A Császárvonal nem császármetszés ellenes kezdeményezés, arra viszont felhívják a figyelmet, hogy csodálatos orvosi vívmány, de életmentésre való. Ennek ellenére a szülések 41 százalékában alkalmazzák, vagyis a WHO által ajánlott 10-15 százalékhoz képest háromszor több anya kerül műtőbe. A tévhitekkel ellentétben ez a szám nem az anyai kérések miatt ilyen magas, hanem a például a védekező orvoslás, vagy a vitatható császárindokok miatt elvégzett műtétek okán. Sokan a Császárvonalat olvasgatva döbbennek rá, hogy milyen okok vezettek a császárukhoz, miképp sodródhattak a műtétig a kórházi beavatkozásokkal. Náluk olvasnak a műtéttel kapcsolatos pro és kontra érvekről is teljeskörűen. Általában utólag csodálkoznak rá arra is, hogy mennyi mindenre mondhattak volna nemet a kórházban. „Az a célunk, hogy segítsünk. Nekünk az az öröm, ha valaki felkészülten, magabiztosan sétál a műtőbe, vagy meggyógyul egy császár okozta testi-lelki szövődményből, hiánypótló videótárunk segítségével mozog már a kórházban, vagy sikerül a császár utáni hüvelyi szülése.”

Ismered a Hegmeséket?

A virtuális kiállítás és a belőle készült könyv érzelmeken keresztül mutatja be a császármetszést, és ezzel ledönti az azt övező tabukat.

A húsz szüléstörténet mind- egyikében megmutatkozik, hogyan növekedett az anya még az esetleges traumán keresztül is. Az édesanyák megmutatják a hegeiket, és szakértők is megszólalnak. Mesél szülész-nőgyógyász, aki szült császárral is és hüvelyi szüléssel, a perinatális szaktanácsadó, aki anyasebeket segít gyógyítani, és a szülésfeldolgozó csoport vezetője is, aki saját példáján keresztül mondja el, hogyan lehet feldolgozni egy szülési traumát. Ezenkívül a császár utáni hegmasszázs, hegkezelés fontosságáról is edukatív tartalmat olvashatsz a könyvben. Rendeld meg a csaszarvonal.hu oldalról!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Katalin hercegné és Vilmos herceg tényleg megtörik a hagyományokat Lajos herceg születésnapján?

Katalin hercegné és Vilmos herceg tényleg megtörik a hagyományokat Lajos herceg születésnapján?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője