Mi a helyzet a menstruációs szegénységgel Magyarországon és miért nehéz erről beszélni?

2021.május.5.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Rutai Lili újságíróval és a Vénusz Projekt podcasterével beszélgettünk a menstruációs szegénységről, a magyarországi helyzetről és hogy miért nehéz erről a témáról beszélni

Mi a helyzet a menstruációs szegénységgel Magyarországon és miért nehéz erről beszélni?
Fotó: Gettyimages.com

Átlagosan tízből egy iskolás lány nem jut hozzá a menstruációhoz szükséges higiéniai eszközökhöz, és egyes felmérések szerint az összes magyar nő 30% érintett lehet. A kisebb falvakban, az ország szegényebb részein ez az arány még jobban eltorzul. S ha nincsen se tampon, se betét, se semmi, akkor inkább kimaradnak az iskolából a menstruáció alatt, vagy pedig az otthon fellelhető anyagokkal, törölközőkkel, zoknikkal igyekeznek valahogyan felfogni a vérüket. Van, hogy esetleg használt pelenkába véreznek, ha nincs más. És akkor még nem beszéltünk a nem iskoláskorú lányokról, akiknek mondjuk a munkájukból kell hiányozniuk, ha éppen nem engedhetnek meg maguknak tampont vagy betétet. Vagy a hajléktalan nőkről, akik csak segélyekből reménykedhetnek menstruációs eszközök beszerzésére. Erről a fajta szegénységről nagyon nehéz beszélni, mert sokaknak még magáról a menstruáció is kellemetlen téma. De hála pár civil szervezet fáradhatatlan munkájának, már országszerte eljutottak higiéniai csomagok a nehéz helyzetbe szorult lányokhoz és nőkhöz.

Hogyan is néz ki a menstruációs szegénység egy olyan országban, ahol uniós szinten a legmagasabb az a bizonyos Tamponadó?

Őszinte leszek: egészen addig, ameddig meg nem találtam Lili egyik cikkét a menstruációs szegénységről, addig még sose hallottam erről a jelenségről. Elképzelhetetlennek tartottam, hogy lányok és nők nem juthatnak hozzá a szó szerint létfontosságú eszközökhöz – és akkor még nem beszéltünk arról, hogy ez milyen mértékű probléma ma Magyarországon.

Miért nehéz erről a témáról beszélni?

Lilit a Leedsi Lányok című dokumentumfilm óta foglalkoztatja a menstruációs szegénység. Akkor meglepte, hogy először hall egy ilyen égető problémáról, s bár azóta jobban bekerült a köztudatba ez a téma, viszont az átlagember még mindig nem tud róla – vagy szimplán nem akar. Azóta több cikket is írt az Átlátszó Vidékicsajok rovatába, a LazyWomen blogra és a youngfeminist.eu-ra. Munkája során több olyan esettel találkozott, ahol felnőtt emberek nem hajlandóak beszélni a menstruációról és az ehhez kapcsolódó felvilágosításról a menstruáló gyerekükkel, vagy nem hajlandóak elhinni, hogy a menstruációs szegénység probléma lenne. A tradicionális roma kultúrában végtelenül tabusított a tamponhasználat. S az, hogy esetleg egy hajléktalanszálláson élő nő nem jut betéthez már egy duplán stigmatizált topik. Jelenleg a budapesti nők és a feministák privilégiuma, hogy erről beszélhetnek, mondja Lili. Érdemi változást csak akkor érhetünk el, ha elindul egy társadalmi párbeszéd. Amikor már nem lesz ciki a ciklusról beszélni.

A beszédet pedig rendszerszintű, átfogó és hiteles felvilágosítás kell, hogy kövesse. Abszurd, hogy egy teljesen természetes biológiai folyamat megértését (melyen a Föld népességének legalább a fele havonta egyszer átesik) olyannyira elhanyagolja az oktatás, hogy a néhány nő ne tudja, hogy mennyi ideig lehet bent tartani egy tampont, vagy hogy a nem megfelelő eszközök használata milyen egészségügyi szövődményekhez – például meddőséghez – vezethet. Ez az alaptudás része kellene, hogy legyen.

A magyar helyzet

Angliában idén januárban törölték el az alapvető női higiéniás termékeket súlytó áfát – ami Magyarországon még mindig 27%. Összehasonlításként, itthon a „luxuscikknek” számító termékeket, mint például az alkoholos italokat és a cigarettát, szintén 27% áfával árusítják, míg például a tej, a hús és a könyvek után lényegesen kevesebbet kell adózni. Skóciában minden iskolás korú lány ingyen kapja a betétet és tampont. S bár Angliában még rengeteg nő él menstruációs szegénységben (is), ott a Red Box Project, önkénteseken alapuló szervezet segít rajtuk. Itthon a Vöröskereszt – Lányból nővé programja, a #nemluxustáska projekt és a Period Poverty Hungary tevékenykedik, melyek a Red Box-hoz hasonlóan önkéntesek és adományok útján igyekszik segíteni a lányokon és nőkön, mégis, Lili szerint abszurd, hogy a társadalom egy jelentős részét (és kifejezetten kiszolgáltatott részét) érintő problémával csak civil szervezetek foglalkoznak, s teljes egészében adományokra hagyatkoznak, amíg a törvény szintjén nem történik változás, mintha a menstruációs szegénység nem is létezne.

Hogyan segíthetünk?

Nagy öröm, hogy a civil szervezetek elkötelezettek a menstruáló nők életének megkönnyítésére. A Vöröskereszt – Lányból nővé programja helyi iskolákba szállít betéteket, illetve női higiéniás kurzusokat is tart – ami, mint már említettem, elengedhetetlen a menstruációs egészség elsajátítása érdekében. A #nemluxustáska pedig minden év januárjában (2021-ben a járványügyi helyzetre való tekintettel csak később) indít adománygyűjtő akciót; látszik, hogy a menstruációs szegénység kezd beépülni a köztudatba, hiszen harmadik alkalommal is sikerült rekordmennyiségű táskát összegyűjteni a rászoruló nőknek. Kovács-Pálffy Anna, a #nemluxustáska egyik koordinátora, egy interjúban úgy fogalmazott, hogy a menstruációs szegénység korunk egy nagy problémája, érintett lehet a nő mellettünk a buszon, a fiatal lány a boltban. Talán csak évek múltán jutunk el oda, hogy csökkentsék a női higiéniás termékek áfáját, vagy hogy egyáltalán eltöröljék azt, s lehet még sokáig kell várni, amíg az országban mindenki hozzáférhet a számára legkényelmesebb és legbiztonságosabb eszközökhöz; de ameddig beszélünk erről a fajta szegénységről, és figyelünk a másikra, máris tettünk azért, hogy többé ne legyen tabu a menstruáció.

Cikk: Csibra-Kaizler Tamara

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ezek valóban ők? Hatalmasat nőttek Nagy Ervin és Borbély Alexandra ikrei

Ezek valóban ők? Hatalmasat nőttek Nagy Ervin és Borbély Alexandra ikrei

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)