Lelki problémák a szülés után

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A közhiedelem még mindig úgy tartja, hogy a terhesség alatt és a szülés után minden nőnek illik határtalanul boldognak és kiegyensúlyozottnak lennie. Pedig a friss anyák jelentős hányada éli meg a szülés utáni lehangoltságot, és komolyabb mentális zavarok is előfordulhatnak. Ezek azonban megfelelő kezeléssel gyógyíthatók, ezért fontos idejében fölismerni a bajt, és szakemberhez fordulni. Dr. Török Zsuzsanna klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta segítségével föltérképezzük a szülés utáni menális zavarokat, és azok kezelési lehetőségeit.

Lelki problémák a szülés után
Fotó: Photo by Jenna Norman on Unsplash

Alapvetően különbséget teszünk terhesség alatti és posztpartum, vagyis szülés utáni pszichés zavarok között. Előbbiek körébe tartozik például a terhesség alatt jelentkező depresszió, erőteljes szorongás vagy a terhességi vészes hányás (amikor a hányással járó rosszullétek olyan gyakoriak, hogy komolyan veszélybe kerül a kismama és a baba egészsége). A szülés utáni pszichés zavarok körébe tartozik a gyermekágyi lehangoltság, a szülés utáni depresszió és a posztpartum pszichózis.

Magyarországon gyakori

A szülést követő lehangoltság általában a szülést követő harmadik-tizedik napon jelentkezik, és lehangoltsággal, fokozott érzékenységgel, érzelmi labilitással jellemezhető. Ez az állapot a kismamák 50-80%-ánál jelentkezik, és általában spontán elmúlik egy-két héten belül. Szakértőnk hangsúlyozta, hogy bizonyos elméletek szerint ez nem is tekinthető betegségnek, hiszen komoly szerepe lehet az anya lelki érzékenyítésében, az empátia növelésében a csecsemője iránt. Ugyanakkor fontos tudnia a közvetlen környezetnek, hogy ilyenkor a kritikára is fokozottabban érzékeny a kismama, ezért a család részéről türelemre és odaadásra van szükség. A posztpartum depresszió már kezelést igénylő állapot, amellyel kapcsolatban döntő fontosságú a mihamarabbi fölismerés, hiszen Magyarországon a frissen szült nők 30%-ánál kialakul (szemben a 10-15%-os világátlaggal). Különösen a depresszió esetében fontos, hogy meg tudják különböztetni a gyermekágyi lehangoltságtól. A legsúlyosabb kismamákat érintő mentális zavar a szülés utáni pszichózis, amely nagyon ritka, körülbelül ezer nőből egynél fordul elő. Ennek a tüneteit a családtagok is könnyen észrevehetik, hiszen hallucinációk, a valósággal való kapcsolatvesztés, bizarr tévképzetek kísérik. Ez azonnali kórházi kezelést igénylő állapot, hiszen ilyenkor az anya a csecsemőt sem képes ellátni.

Rizikótényezők és jelek

Ha a kismama korábban már volt depressziós, akkor hajlamosabb lesz a szülés utáni depresszióra is, ha pedig korábbi terhessége után alakult ki a zavar, akkor sajnos a következő terhesség után szinte biztosan megjelenik újra. A gyermekágyi lehangoltság is átcsaphat depresszióba, különösen, ha két hét után sem múlik vagy nagyon intenzíven jelentkezik. A terhesség alatti fokozott aggodalmaskodás, szorongás, depresszió, a korábbi életszakaszokban vagy a családi anamnézisben előforduló érzelmi zavarok, öngyilkossági gondolatok, hangulatingadozások is hajlamosíthatnak a gyermekágyi depresszióra, ahogyan a társas támogatottság hiánya is. Ezen felül minden, az újszülöttel kapcsolatos stressz is növeli a kialakulás esélyét. Ezek lehetnek objektív - sokat síró baba, sikertelen szoptatási kísérletek - és szubjektív okok is - ilyen esetekben a normális nehézségeket is nagyfokú aggodalommal éli meg az anya. Zsuzsanna külön kiemeli, hogy a statisztikák szerint a magyar GYES-en lévő anyukákra jellemző a lemaradás érzése és a magukkal szemben kialakuló fokozott és gyakran irreális elvárások. Pedig egyáltalán nem kell gyereknevelés első heteiben egyszerre vonzó nőnek, jó háziasszonynak és remek anyukának lenni. Gyakori a kontrollvesztés élménye is, különösen a kisbabával az idejük nagy részében egyedül maradó anyukák esetében, mely szintén hajlamosíthat depresszióra. A szülés utáni depresszió legtipikusabb jelei a csecsemővel kapcsolatos túlzott aggodalmaskodás, a fokozott irritabilitás, étvágytalanság és az alvási nehézségek. Ez utóbbi nagyon tipikus, és feltűnő benne, hogy az anya akkor sem tud lazítani, pihenni és aludni, amikor a csecsemője nyugodtan alszik.

Védőfaktorok

Zsuzsanna szerint kiemelten fontos lenne a várandósok rendszeres mentálhigiénés szűrése, így eleve jobban figyelnének azokra a nőkre, akiknél magasabb a mentális zavarok kialakulásának esélye. Ezek akár még meg is előzhetőek ilyen esetekben. Egy Amerikában kifejlesztett, csupán két kérdéses teszt is nagy eséllyel tárja föl, hogy mely kismamákra kell fokozottan figyelni. Ezek a következők: 1. Érezte-e magát az elmúlt két hétben elesettnek, kedvetlennek, reménytelennek? 2. Érezte-e, hogy sokkal kevesebb örömöt talál a mindennapokban? A két kérdést a védőnő, a gyerekorvos és a nőgyógyász is fölteheti, akár telefonon is. Szakértőnk azt is hozzáteszi, hogy a teszt kiszűrheti azokat a kismamákat is, akik csak szülés utáni lehangoltsággal küzdenek, de nem fogja szem elől téveszteni a depressziósokat - és ez az, ami nagyon lényeges.

Érdekel, hogyan zajlik az örökbefogadás? Akkor ezt a dokumentumfilmet látnod kell

Érdekel, hogyan zajlik az örökbefogadás? Akkor ezt a dokumentumfilmet látnod kell

A szűrés mellett fontos fölkészíteni a kismamákat arra, hogy egy alapjaiban megváltozott élethelyzetben találják magukat a szülés után, amikor kevesebb lehetőségük lesz olyan tevékenységekre, mint a kielégítő alvás, a szabadban töltött idő vagy akár csak a megfelelő, tápanyagban gazdag étkezés. Fejleszthető a problémamegoldó képesség és az önbizalom is. Ha a friss anya elég kompetensnek érzi magát, hogy megoldja az új helyzetet, akkor sokkal kevesebb eséllyel alakul ki nála szülést követő mentális zavar. Ha a kismama már a terhesség vagy akár gyerekvállalás előtt tisztában van azzal, mi vár rá, kisebb eséllyel számíthat a terhességgel és szüléssel kapcsolatos mentális zavarok megjelenésére. Ugyanez igaz arra is, ha már korábban is gyakran volt kontaktusa csecsemőkkel. Szakértőnk szerint nagyon fontos lenne, hogy már általános iskolában elkezdődjön egy következetes fölkészítés a családi életre, a szülőségre, így a fiatal felnőtteknek már lesz egy helytálló és megalepozott tudásuk arról, mire számíthatnak, ha gyermekeik lesznek. A környezet fölkészítése is fontos, különösen az apáé, hiszen a kielégítő társas támogatottság erőteljes védőfaktor. Ha az anya hisz abban, hogy vannak megfelelően mobilizálható erőforrásai és másokra is támaszkodhat, sokkal kisebb eséllyel fog megbetegedni.

Fontos a kezelés

A szülés utáni depresszió a pszichózis mellett szintén azonnali és szakszerű kezelést igénylő állapot, ugyanis ilyenkor a kismama önmagát is nehezebben látja el, ami sajnos a csecsmőre is hatással lehet. A apasztalatok szerint a friss anyák utolsó erejükkel is igyekeznek mindent megadni a kisbabájuknak még depressziós állpotban is, ugyanakkor sajnos megfigyelhető, hogy a csecsemő így is is érzékeli anyja nem megfelelő lelkiállapotát és fél, feszeng a társaságában. A kezelésekre pszichoterápiás járóbeteg osztályok állnak rendelkezésre országszerte, ahová gyerekükkel együtt is érkezhetnek a kismamák, sőt - a Szent István Kórházban például - kifejezetten együtt kezelik az anyát és a csecsemőjét. A kezdeti egyéni terápiás beszélgetések után nagyon sikeresek a csoportos terápiák, ahol a kismamák egymással is találkozhatnak. A gondozás sikeresebb akkor is, ha a legközelebbi hozzátartozót is be lehet vonni a terápiás eljárásba.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

7 filmes karakter, akiről csak sejtetted, hogy nárcisztikus, de tényleg az

7 filmes karakter, akiről csak sejtetted, hogy nárcisztikus, de tényleg az

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője