Várandósság és szülés Finnországban: „Nem sürgettek, nem mondták meg, hogyan kellene éreznem, mit kellene tennem!”

2022. február 19.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Donászi Franciska tíz évvel ezelőtt Budapesten ismerkedett meg későbbi finn férjével. 2013 őszén költöztek Finnországba, végül Lappföld kapujában, Rovaniemiben telepedtek le. Két fiuk (5 és 2 évesek) Rovaniemiben született. Franciska a Finnország felé félúton nevű Facebook oldalán és az azonos című podcast csatornáján mesél a finnországi érdekességekről és a hétköznapokról.

Várandósság és szülés Finnországban: „Nem sürgettek, nem mondták meg, hogyan kellene éreznem, mit kellene tennem!”
Fotó: Gettyimages.com

“Nem féltél külföldön szülni?” Ezt a kérdést nem én kaptam, hanem egy külföldi szüléstörténetről szóló interjúban olvastam. Nagyjából egy évvel azután, hogy a második fiam is megszületett. Finnországban. Lappföldön. Rovaniemiben.

Életemben akkor hasított belém először a felismerés, hogy tulajdonképpen az a normális, hogy az ember lánya abban az országban akar szülni, ahol ő maga is született. Amit ismer. Amit minden jó és rossz tulajdonságával együtt megszokott. De nekem ez a lehetőség egyszer sem fordult meg a fejemben. Én Finnországban akartam szülni. Ma sem csinálnám másként.

A várandósságom előtt viszonylag ritkán kerültem kapcsolatba a finn egészségüggyel, és azt sem mondanám, hogy maximálisan elégedett voltam vele. Fogalmam sincs, mi késztetett arra, hogy az első pillanattól kezdve teljes mértékben rábízzam magam erre a rendszerre.

Talán az, hogy tudtam, világviszonylatban is kiemelkedően jók a szüléssel kapcsolatos statisztikáik.

Pedig itt szinte minden máshogy működik, mint ahogyan az Magyarországon megszokott. Otthon, ha pozitív lett a terhességi teszted, úgy a 6-8. hét táján felkerekedsz és elmész egy nőgyógyászhoz. Ha az orvos mást nem is tesz, biztosan megvizsgál, ultrahangot készít, kapsz kiskönyvet. A kilencedik hónap végére otthon szinte minden kismama simán kijárja gyorstalpalón az orvosit. Profin olvassák a különféle leleteket, értelmezik az ultrahang vizsgálatok eredményeit, mindent, aminek a várandóssághoz na és persze a szüléshez köze van.

Ehhez képest Finnországban más a forgatókönyv. Itt valahogy sokkal inkább a maga természetes útján halad minden. Nagyjából az első trimeszter végéig nemhogy orvossal nem találkozol, de még a védőnővel sem. Ha minden rendben van, akkor nemcsak az egész várandósság, de még a szülés során is, az orvosnak van ebben a történetben a legkisebb szerepe. A szülést szülésznő vezeti le, és akkor megy minden a legnagyobb rendben, ha ehhez az orvos segítségére egyáltalán nincs szükség. A hálapénz, a fogadott orvos vagy szülésznő ismeretlen fogalmak errefelé. Minden adatot, minden vizsgálat eredményét egy elektronikus adatbázisban rögzítenek. Ehhez minden vizsgálatot végző szakember hozzáfér. És nemcsak, hogy hozzáférnek, de olvassák is.

A gyermeket váró finn családok a baba születése előtt két hónappal kapják meg a Kelától (finn társadalombiztosító) egy doboz babakelengyét. Az egyetlen feltétel, hogy a várandós édesanya rendszeresen járjon terhesgondozásra. A dekoratív doboz gyakran a babák első fekhelyéül is szolgál.

Az orvos minden ultrahang vizsgálat előtt megkérdezte, hogy tudjuk-e már vagy szeretnénk-e tudni a születendő kisbabánk nemét. Mi kíváncsiak voltunk, de Finnországban ezzel nem mindenki van így. Sőt, sokan nemcsak a születendő baba nemét tartják titokban, de a rokonok és ismerősök előtt a baba nevét is. Ez utóbbit még ma is szokás csak a keresztelőn vagy a névadó ünnepségen elárulni.

Az első terhességem alatt részletesen írtam a vizsgálatokról és a szülésről a blogomban. Sokat meséltem arról, hogy mennyire kulturáltak a körülmények, hogy milyen olajozottan ment minden. A második terhességem valamivel komplikáltabb volt, mint az első. A finn terhesgondozási rendszer akkor is problémamentesen működött. Többször említettem, de a különböző magyar internetes felületeken is sokszor keringenek képek a kiváló minőségű ételekről, amit itt a kórházban adnak. Említettem, hogy itt lényegében az utcáról is beeshetsz szülni, mert a ruhától kezdve a tisztasági kellékeken keresztül szinte minden rendelkezésre áll nemcsak az édesanyának, hanem a kisbabának is. Mindezért nem kell milliókat fizetni, csak a kórházi napidíjat, ami még a legszerényebb színvonalon élő családok költségvetését sem terheli meg.

Mégis, ha pár év távlatából visszagondolok erre az időszakra, én nem ezt tartom a finn terhesgondozási rendszer legnagyobb erősségének. Bár nagyon fontosak ezek is.

Mikor kiderült, hogy kisbabánk lesz, azt hiszem, az egyetlen dolog, amitől nagyon tartottam, az a 12. heti ultrahang volt. Pontosabban az, hogy majd nehogy megjegyzéseket kapjak a korom miatt, és a magzatvíz vizsgálat felé terelni pusztán csak azért, mert már ilyen “öreg” vagyok. Két lábon járó rizikófaktor. Ha jól emlékszem, még nem töltöttem be a harmincat, amikor az otthoni nőgyógyászom nem is nagyon burkoltan célozgatott rá, hogy nem ártana már szülnöm. Mert “kifutok az időből”.

Itt sok mindent kérdeztek tőlem a várandósságaim hónapjaiban sok adatot felírtak rólam. De az, hogy 38 éves leszek, mire megszülöm az első gyerekemet, soha, egyszer sem volt terítéken. Mikor a testvért terveztük, elmentem nőgyógyászhoz. Nem is nagyon értette, hogy mi a problémám. Megvizsgált, közölte, hogy teljesen egészséges vagyok. Majd nyugodtan elmagyarázta, hogy csak azért, mert 40 éves vagyok, majd ránézett a születési dátumomra és kijavította magát: csak azért, mert 39 éves vagyok, nem jelenti azt, hogy bármi miatt is aggódnom kellene. Ez két héttel a születésnapom előtt történt.

Szóval, elmúltam 40, mikor a második babámat vártam, de soha, senki nem próbált meg elbizonytalanítani csak azért, mert elmúltam már húsz éves. Egyszerűen békén hagytak. És én azóta is hálás vagyok ezért. Elvégezték a szükséges teszteket és vizsgálatokat. Segítettek, ha kértem. Mindenre válaszoltak, amit tudni akartam. De ha nem volt panaszom, akkor nem nyaggattak semmivel. A második terhességemet úgy csináltam végig, hogy a szülés előtt egyszer sem vizsgált meg az orvos kézzel. Nem kellett hetente ctg-re járnom, nem sürgettek, soha senki nem mondta meg nekem, hogy mit kellene tennem vagy hogyan kellene éreznem. Nem beszéltek el a fejem fölött, nem utasítgattak. Mindent elmagyaráztak, enyém volt a döntés, a választás lehetősége.

A 12. heti ultrahang után azt mondta a szülésznő, aki megvizsgált: "a gyereknek megvan az összes ujja, minden rendben van vele. Menjen haza és csak növessze szépen a hasát, és benne a kisbabát."

Én pontosan így is tettem. Valószínűleg szerepet játszott ebben az is, hogy engem sohasem hoztak lázba testünk titkai. Nem akartam mindent tudni. Az ultrahangon megszámoltuk a baba ujjait, értettem, hogy zárt a gerince. Láttam a kis arcát, hallottam a szívverését, hallottam ficánkolni a hasamban. Most őszintén. Kell nekem ennél többet tudni? Rábíztam magam erre a rendszerre, és ha valamire azt mondták, hogy rendben van, akkor elhittem nekik.

Nem vagyok a szuperlatívuszok híve, és összehasonlítási alapom sincsen. De talán nem járok messze a valóságtól, ha azt mondom, hogy a kismamák és a születendő kisbabák számára Finnország az egyik legjobb hely a világon. Mindent a magzatért. All inclusive mama hotel.

Ehhez képest a bölcsisek és ovisok élete különösen sok elvárást és kihívást tartogat. Legalábbis magyar szemmel nézve biztosan. Egy rossz emlékű Helsinki-Tallinn hajókirándulást leszámítva, engem sosem ért kultúrsokk Finnországban. Egészen addig, amíg a nagyfiam két éves korában el nem kezdte a bölcsit. Onnantól kezdve viszont folyamatosan. Na, de ez már egy másik történet. Mesélek róla egy külön cikkben!

Szerző: Donászi Franciska

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Biztos, hogy jól vagy?” - Camila Cabello bosszúruhája kiakasztotta a rajongókat

„Biztos, hogy jól vagy?” - Camila Cabello bosszúruhája kiakasztotta a rajongókat

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Hazai kikapcsolódásra vágysz? Mutatunk egy rejtett gyöngyszemet (x)

Hazai kikapcsolódásra vágysz? Mutatunk egy rejtett gyöngyszemet (x)

Nem is gondolnánk, milyen sok embernek segíthetünk plazmaadással (x)

Nem is gondolnánk, milyen sok embernek segíthetünk plazmaadással (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Ez az új illatpáros hihetetlenül érzéki - próbáljátok ki Ti is! (x)

Ez az új illatpáros hihetetlenül érzéki - próbáljátok ki Ti is! (x)