Katalin hercegné orvosi köpenyt húzótt, hogy fontos ügy mellé álljon

2020. október 15.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Jó látni, hogy Katalin hercegné fontos, nőket és családokat érintő ügyeket is gyakran támogat. Felhívja a figyelmet olyan témákra, melyek nagyon intenzíven jelen vannak a társadalomban, mégsem beszélünk róluk eleget.

Katalin hercegné orvosi köpenyt húzótt, hogy fontos ügy mellé álljon
Fotó: Getty Images

A hercegné most egy kutatóintézetbe látogatott el az Egyesült Kiráyságban, hogy a csecsemőelhalálozás és halva születetett babák és a vetélés témájáról beszélgessen szakemberekkel.

Fotó: Getty Images

Arról kérdezte a laboratórium specialistáit, hogy mit lehet tenni a vetélések, halvaszületések és koraszülések arányának csökkenése érdekében. A találkozón egy olyan szervezet képviselői is részt vettek, akik a csecsemőhalálozás okainak feltárásán dolgoznak és segítséget nyújtanak a kismamák számára a várandósság során.
A beszélgetést követően a hercegné olyan családokkal találkozott, akik sajnálatos módon elvesztették a kisbabájukat, és arról beszélgettek, hogyan dolgozták fel a traumát és milyen segítséget kaptak a szervezettől a gyász folyamata során.

Fotó: Getty Images

Chrissy Teigen fájdalmas poszttal adta a világ tudtára, hogy elveszítette gyermekét

Chrissy Teigen fájdalmas poszttal adta a világ tudtára, hogy elveszítette gyermekét

Nemrég a fél világot megrázta, hogy Chrissy Teigen és John Legend elvesztették gyermeküket. A szülők nagyon bátrak voltak és az egész folyamatot dokumentálták annak érdekében, hogy mások, akik ugyanabban a cipőben járnak, mint ők, ne érezzék, hogy egyedül vannak.

A GLAMOUR magazin gyűjthető Mami mellékleteiben szakértők segítségével adunk tanácsot nemcsak a szülésre való felkészülésre és a kisgyerek-nevelésre, hanem arra is, hogy a váratlan, senki által nem kívánt nehézségekre, fájdalmakra, veszteségekre is fel tudjanak a kismamák készülni. Ez a következő cikk a GLAMOUR Mami 2018. szeptemberi kiadásában jelent meg, Csáti Melinda írása.

Bizonyos helyzetekben a boldog babavárással töltött percek egyik pillanatról a másikra tragédiába fordulnak. Egy esetleges vetélést mind testileg, mind lelkileg nagyon nehéz feldolgozni. Vajon melyek az árulkodó jelek és a legmeghatározóbb tünetek?
A jelenlegi adatok szerint a megállapított várandósságok körülbelül 12-15%-a, míg a fel nem ismertnek körülbelül 60%-a végződik vetéléssel. Sokszor bizonyos kockázati tényezők befolyásolhatják a folyamatot, de olyan esetek is előfordulnak, amikor váratlanul történik meg a tragédia. Ne feledd, minden apró tünet észlelése esetén, azonnal fordulj orvoshoz!

Valami véget ér
"A terhesség megszakadását a betöltött 24. terhességi hét előtt spontán vetélésnek nevezzük. Ha a terhességi kor nem állapítható meg, az 500 grammot nem meghaladó vagy kevesebb, mint 30 centiméter hosszúságú, életjelenséget nem mutató magzat esetében beszélünk vetélésről. Minden ennél nagyobb magzat világrajöttét szülésnek nevezzük. A felismert – majd vetéléssel végződő – terhességek legtöbbje a nyolcadik hét előtt, ritkább esetekben pedig a tizenkettedik hét után történik."- mondja Dr. Tekse István a Róbert Károly Magánkórház szülész-nőgyógyásza. Az orvostudomány három csoportba, a terhesség korának megfelelően különíti el a folyamatot. Ha a terhesség megszakadása a fogantatás után két-három héttel később zajlik, szubklinikai vetélésnek nevezzük. Ezt sokszor észre sem veszi a kismama, csupán a késő menstruáció utalhat a tényekre. Az estek 70 százaléka az első trimeszterben, azaz az első tizenkét hétben végződik korai vetéléssel, középidőben pedig 30 százalékra tehető a középidős vetélések az aránya.

Mi áll a háttérben?
Vetéléshez vezethet, ha a megtermékenyített petesejt nem képes beágyazódni a méhfalba, de a hímivarsejt rendellenesség, magasabb sperma DNS-fragmentáció esete is ide vezethet. Egyes orvosi tanulmányok szerint a kor is befolyásolja. Nagyobb a kockázata a vetélésnek, ha az anya 15 év alatti, illetve 35 év feletti. 40 év felett pedig még nagyobb ennek az előfordulási aránya. A magzati kromoszomális eltérések, beágyazódás, de a trofoblaszt (magzatot körülvevő, az anyai vérrel nagy felületen kapcsolatban álló speciális tápláló-védő szövet) képződés zavarai is állhatnak a háttérben. A méhnyak normáltól eltérő állapota, mint az anyával veleszületett szervi rendellenességek, és egy esetleges műtét okozta állapot is idesorolható. Például a méhűrt deformáló méhtest-mióma, veleszületett átlagosnál jóval kisebb méhtest, károsodott méhnyálka, ami korábbi műtétből eredhet, de gyulladás következménye is okozhatja. Sok esetben hormonális problémák húzódhatnak a háttérben. Sárgatest elégtelenség, azaz a progeszteronhiány nem csak teherbeesési nehézséget jelent, hiánya terhesség esetén megfelelő pótlás nélkül vetéléshez vezethet. A pajzsmirigy alul- vagy túlműködése is nagyban befolyással lehet a fenti folyamatokra. A policisztásovárium-szindróma vagyis PCOS során kisebb-nagyobb ciszták alakulnak ki a petefészekben, ami megfelelő kezelés nélkül növelheti a kockázatot. Endokrinológiai okok lehetnek még a szénhidrátanyagcsere-zavarok, az inzulinrezisztencia és a mellékvese betegségei is. Ezenkívül a különböző vírusos, illetve bakteriális fertőzések, mint az chlamydia, gonorrhoea, ureplazma, mycoplazma, de a túlzott stressz, a dohányzás, az alultápláltság, az alkoholfogyasztás és akár egy pszichés trauma is előidézheti. Továbbá befolyásolhatja, ha az anyának véralvadási zavarai vannak, illetve immunológiai eltérése van. Utóbbi esetben az anya szervezete idegen testként kezeli a magzatot, ellenanyagot termel, sokszor már a beágyazódás sem tud létrejönni.

Vedd észre az árulkodó jeleket!
Nem győzzük hangsúlyozni, hogy minden esetben fontos a folyamatos orvosi vizsgálat, azonban van néhány tünet, ami intő lehet: az enyhébb vagy erősebb alháti, ritkán egész alsó hátrészbe kisugárzó fájdalom, az időnként a menstruációs görcsöknél fokozottabban jelentkező panaszok; ritka esetekben súlycsökkenés; fehéres-rózsaszínes, nyálkás folyás; erős fájdalommal járó, öt-húsz percenként jelentkező méhösszehúzódások; barnás vagy élénkvörös hüvelyi vérzés; görcsökkel vagy anélkül, vérrögökkel kísért szövetdarabok távozása a hüvelyből; a terhesség ismert jeleinek hirtelen eltűnése (ez normál terhesség mellett is viszonylag gyakran előfordul). A doktor úr szerint, a mesterséges megtermékenyítés a lombikprogram, illetve az inszemináció előtt alapos kivizsgálás történik, ami a vetélés okait diagnosztizálja, kezeli, így nem jelent fokozott kockázatot. Mondhatni, nincs fokozott előkészületi szükség ilyen esetben, tekintettel arra, hogy az eltérések esetén addig nem végzik el a beavatkozást, amíg a problémák meg nem oldódnak. Más a helyzet természetesen egy ikerterhességkor, ez az állapot minden esetben emelkedett vetélési kockázattal jár. Amennyiben a vetélés spontán lezajlik, úgy – a lelki "meggyógyulás" után – azonnal lehet próbálkozni. Ha a vetélés nem történik meg spontán – ami az esetek zömében a menzesznél nagyobb volumenű vérzést jelent – műtéti úton kell befejezni a vetélést. Ezt követően két-három ciklus után, ha a méhnyálkahártya megfelelően regenerálódott lehet csak próbálkozni egy újabb terhességgel.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Te is irodai munkát végzel? - Így válassz okosan szemüveget (x)

Te is irodai munkát végzel? - Így válassz okosan szemüveget (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)