10 vegán szépségápolási mítosz, aminek nem érdemes bedőlnöd

2021.február.15.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha úgy döntesz, hogy vegán életmódra váltasz, akkor biztos, hogy fontos lépést teszel a bolygónk megóvásáért. Az étkezést tekintve egy teljes értékű növényi alapú étrend kialakításához is sok szempontot figyelembe kell venned, hogy valóban minden lényeges tápanyagot biztosíts a szervezeted számára, de mi a helyzet a szépségápolással? A vegán szépségápolás terén már sokkal több a talány, és rengeteg félrevezető információval lehet találkozni. Éppen ezért fontos, hogy tudd, melyek a leggyakoribb vegán szépségápolási mítoszok, amiknek nem érdemes bedőlnöd.

10 vegán szépségápolási mítosz, aminek nem érdemes bedőlnöd
Fotó: Shutterstock

1. A vegán szépségápolási termékek teljesen természetes összetevőkből állnak

Egy szépségápolási termék akkor vegán, ha kizárólag állati és állati eredetű alapanyagoktól mentes összetevőket tartalmaz. Ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy csak gyógynövényekből vagy más, természetes összetevőkből áll. Sokféle többnyire vagy teljesen szintetikus összetevőkből, például vazelinből álló szépségápolási termék található a boltok polcain, és ezzel nincs is semmi baj. A szintetikus összetevők nem egyenértékűek a mérgező vegyi anyagokkal. Ugyanolyan ragyogóvá tehetik a bőrt, mint a természetes kivonatokból származó készítmények, és talán meglepő, de sok esetben még fenntarthatóbb is az előállításuk.

2. A szépségiparban használt szkvalént cápákból préselik

Való igaz, hogy a cápák szervezetében is jelen van egy közkedvelt szépségápolási összetevő, a szkvalén. Az is igaz, hogy a cápákat széles körben vadászták ezért az anyagért, de manapság a szépségipari termékeket szinte kizárólag olajbogyóból vagy cukornádból vonják ki, így amellett, hogy a szkvalént tartalmazó termékek tényleg vegánok, rendkívül fenntartatóak, és fantasztikusan képesek hidratálni a bőrt.

3. A retinoidok általában állati eredetűek

Legyen szó bármilyen retinoidról, például a leginkább ismert retinolról, gyakran emlegetik, hogy nem vegán. Ez általában igaz is az élelmiszerekben található retinolra nézve, de a kozmetikumokkal már teljesen más a helyzet. Legyen szó bármilyen retinoid tartalmú kozmetikumról vagy vényköteles bőrápolóról, mindig kizárólag szintetikusan kerülnek előállításra, és alapesetben vegánok. Ennek legfőbb oka pedig az, hogy természetes forrásokból lehetetlen beszerezni stabil, biológiailag hozzáférhető retinoidokat.

4. Minden vegán kozmetikum állatkísérletektől mentes

Nem gyakori, de külföldről behozott vegán kozmetikumok esetében még mindig lehetséges, hogy állatkísérletekkel állították elő a végső formulájukat. Annak érdekében, hogy 100%-os biztonsággal elkerüld az ilyen termékeket, nézd meg, hogy található-e az adott kozmetikumon úgynevezett "nyuszis logó". A Leaping Bunny (CCIC) és a Beauty Without Bunnies (PETA) is maximálisan megbízható nemzetközi minősítések, amiket csak olyan cégek termékei kaphatnak meg, amelyek teljesen állatkísérletektől mentesen fejlesztik ki a termékeiket.

5. A glicerin nem lehet vegán

A kiváló hidratáló hatású glicerint kezdetben valóban szinte csak állati zsírokból vonták ki, azonban manapság már jellemzően növényi forrásokból nyerik ki. A glicerin minden állati és növényi eredetű lipidben megtalálható, és szintetikusan is előállítható. A szépségiparban leginkább utóbbi formájában használják fel, ezért nem kell aggódnod, hogy nem fogsz találni vegán glicerin tartalmú szépségápolási termékeket a boltok polcain.

6. A vegán szépségápolási termékek jobbak a bőrödnek

A gondosan kidolgozott, klinikailag kutatott összetevők jótékony hatással lehetnek a bőrödre, függetlenül attól, hogy természetes módon állati eredetűek, szintetikusak vagy vegánok. Törvényileg tiltva van, hogy a forgalomba kerülő kozmetikumok veszélyesek legyenek a bőrödre nézve, és nincs bizonyítva, hogy egyik vagy másik kozmetikum pusztán azért lenne általánosan hatékonyabb, mert vegán. Ha viszont te jobban érzed magad attól, hogy csak növényi alapú kozmetikumokat használsz, azzal persze semmi gond nincs.

7. A tejsav tejből származik

A tejsavat összetételét gyakran a neve alapján ítélik meg, pedig ez az enyhe hámlasztó hatású kozmetikai összetevő, ami javítja a bőr tónusát és textúráját, valójában zöldségalapú erjesztésből származik, tehát vegán. A tejsavat egyébként nehéz is lenne úgy kivonni a tejből, hogy tartós alapanyag legyen, ezért laboratóriumi körülmények között, növényi eredetű összetevőkből nyerik ki.

8. Létezik növényből kivont, természetes módon vegán retinol

Időnként bizonyos bőrápolási termékeket úgy hirdetnek, hogy növényi alapú vegán retinolt tartalmaznak, ám ezekben a termékekben nem retinol található, hanem egy bizonyos bakuchiol nevezetű anyag. Remek növényi összetevő, ugyanolyan pozitív hatásai lehetnek, mint a retinolnak, de teljesen másként működik, tehát nem nevezhető retinolnak.

9. A koleszterin lehet vegán

A koleszterin semmilyen formában nem vegán, a növényvilágban egyáltalán nem található meg. Mivel azonban egy egyszerű viaszos zsír, könnyen helyettesíthető omega zsírsavakkal vagy szkavalénnel, amik a koleszterinhez hasonlóan remek hidratáló hatást nyújtanak.

10. Minden probiotikumot tejjel állítanak elő

A probiotikumokat általában tejjel állítják elő, ezért nem lehetnek vegánok. Létezik azonban olyan alternatívájuk, amit zöldséggel állítanak elő, és a vegánok vagy tejérzékenyek is bátran használhatják, csak arra kell ügyelniük, hogy kimondottan vegán jelzésű probiotikus készítményt vásároljanak.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Schoblocher Barbara: „Énekesnő vagyok, és nem egy celeb”

Schoblocher Barbara: „Énekesnő vagyok, és nem egy celeb”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője