Egészen varázslatos dolgok készülnek a Sziget Fesztivál kidobott sátraiból - videó
Ha elkötelezett vagy a fenntarthatóság mellett, akkor a Sziget Fesztivál alatt sem kell, hogy kompromisszumokat köss vagy feladd az elveidet! Az esemény szervezői a fesztiválozók közreműködésével számos területen tesznek erőfeszítéseket annak érdekében, hogy a közel egy héten át tartó bulizás minimálisan terhelje környezetünket. Mutatjuk, milyen lehetőségeid vannak, és te magad mit tehetsz bolygónkért, miközben kedvenc előadóidat hallgatod!
Ezeket láttad már?
„A budapesti Sziget Fesztivál nagy erőfeszítéseket tesz a fesztivál fenntarthatóbbá tételére. Igazán lenyűgöző továbbá a civil szervezetek programja is a Civil Szigeten. A fesztivál ideje alatt rengeteg programot tartottak az éghajlatváltozással, a befogadással, a sokszínűséggel és az egyenlőséggel kapcsolatban.” – írták a Greener Future tanúsítási rendszer minősítésében, ami világszerte több száz fesztivált, rendezvényt és helyszínt vizsgál.
Kidobott sátorból színes övtáska
A zöldebb fesztiválozáshoz az ajándékboltok terméki is igyekeznek hozzájárulni, mind a felhasznált anyagok, mind azok előállítási módja tekintetében. A különböző ruhadarabok és textil kiegészítők organikus pamutból készülnek, a zero waste megoldásokat alkalmazó Ursuslupus pedig upcycled, azaz továbbhasznosított termékeket gyárt. Erre példa az előző évben a Szigeten hagyott sátrak anyagából készült övtáska, amiből mi is rögtön beszereztünk egy-egy darabot!
Imádjuk ezeket a színes övtáskákat, viszont ha teheted, érkezz saját sátorral, és a fesztivál végeztével azt vidd is magaddal! Ha mégsem tudod hazavinni a kempingfelszerelésedet, akkor találsz olyan gyűjtőpontokat, ahol jótékonysági célra adományozhatod felszerelésedet. Egyéb felmerülő hulladék esetében rengeteg önkéntes dolgozik azon, hogy azok eljussanak a hozzájuk rendelt kukába.
Egy kis odafigyelés többet jelent mint hinnéd
A fesztiválozók műanyag zacskók, eldobható tányérok, evőeszközök helyett kizárólag lebomló anyagokból készült kellékekkel találkozhatnak. A repohár rendszer kihasználásával akár egyetlen pohár is kiszolgálhat minket az adott napon. Érdemes azonban saját kulaccsal érkezni, amit újra lehet tölteni az ételudvarokban vagy több ivóvíz ponton.
Keresd ezeket vízcseppel jelölve a térképen! Egyre nagyobb szerepet kapnak a húsmentes opciók és a szezonális alapanyagok, az pedig rajtunk, fesztiválozókon is múlik, hogy amit megveszünk, azt el is fogyasszuk, vagy megosszuk mással.
A hosszú taxi-sorok elkerülése végett egyre többen pattannak biciklire vagy tömegközlekedésre, a messzebbről érkezőket pedig igyekeznek a szervezők kisebb kibocsátással járó, fenntarthatóbb utazási módokra ösztönözni. Ha úgy döntesz, hogy kitekersz a fesztiválig, ingyenes biciklitárolás, gyorsszervíz és kölcsönző is vár rád!
Számtalan civil szervezet kitelepülése segíti a fesztiválozók edukációját a témával kapcsolatban, a Sziget csapata pedig ugyancsak egy még környezettudatosabb, jelentősen kisebb karbonlábnyomú fesztiválozást igyekszik kialakítani, figyelmet fordítva a látogatók szemléletformálásra is.