„Megérkezett a házasságtörés királya és királynéja” - Károly király „második koronázása” nem volt épp felhőtlen

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

„Megérkezett a házasságtörés királya és királynéja” - ezt a kaján megállapítást tette egy kommentelő, amikor Károly király és Kamilla királyné autója július 5-én, röviddel délután két óra után begördült a skóciai Szent Egyed-katedrális elé. A „második koronázás”, melynek Edinburgh adott otthont, nemcsak ilyen megjegyzéseket inspirált, de Diana hercegnét is gyakran felemlegették a skótok a közvetítések melletti chatablakokban. Diana és a régi viszony azonban ezúttal leginkább ürügy volt, komolyabb feszültségek szimbóluma.

Károly király és Kamilla királyné csodás új portréfotója
Károly király és Kamilla királyné csodás új portréfotója
Fotó: Chris Jackson/Getty Images

Magán a helyszínen ugyanis néhány függetlenségpárti tüntető ajkáról markáns helyi kiejtéssel, szinte bármely csatornát nézve jól hallhatóan zengett a „not my king” vagyis: „nem az én királyom.” Ami Dianát illeti, édesanyja félig skót volt, apja pedig a skóciai Stuart-ház leszármazottja, valójában azonban nem valószínű, hogy emiatt bukkant fel a neve a királyellenes online reakciókban.

A megcsalt hercegné megidézése (és szembeállítása Kamilla alakjával), csakúgy, mint a tüntetés, Károly király és a monarchia méltóságának, érvényességének megkérdőjelezését szolgálhatta. Tekintve, hogy a király is rendelkezik Stuart felmenőkkel, a sors iróniája, hogy Vilmossal majd „skótabb” király ül az Egyesült Királyság trónján, mint évszázadok óta bármikor.

Károly királyt nem koronázták meg Skóciában

És pontosan erről van szó, az Egyesült Királyság trónjáról, s éppen ezért téves (bár kétségtelenül jól hangzik), ha az eseményre úgy hivatkozunk, hogy koronázás. A skóciai alkalmon nem került és nem is kerülhetett korona Károly király fejére, hiszen őt májusban már megkoronázták egy olyan szertartás során, amely az állam összes nemzetét egyszerre képviselte. A brit uralkodócsalád számára manapság, királyságellenes demonstrációk és egy lehetséges függetlenségi népszavazás árnyékában különösen fontos az egység demonstrálása.

Károly király második koronázása a gyakorlatban nem volt igazi koronázás
Fotó: Pool/Getty Images

Így aztán semmiképpen sem lett volna jó ötlet a különálló skót korona gondolatát elmélyíteni. Ennek megfelelően, amit ezen a kisebb lélegzetű alkalmon valójában láthattunk, az egy hálaadási és felajánlási ceremónia volt, mely során Károly ígéretet tett arra, hogy „alázattal és együttérzéssel szolgálja a skót nemzetet.”

Károly király skót koronázási fotóitól eláll a lélegzetünk!

A koronaékszerek véres története

A vallásos gesztusokkal átitatott szertartás során Károlynak bemutatták az Honours of Scotland-ot, vagyis a skót koronázási ékszereket, melyeket az edinburgh-i várból hoztak el az alkalomra. Ezeket először a 16. században használták a skótok mindössze 9 hónapos királynője, Mária koronázásán, akit negyvennégy éves korában távoli unokatestvére, I. Erzsébet angol királynő végeztetett ki.

Ezt követően még mintegy százötven évre volt szükség ahhoz, hogy Skócia beolvadjon az Egyesült Királyságba. Ebben a folyamatban, valamint az elkövetkező évszázadokban a skót nemzet számos tragikus sérelmet halmozott fel, s mindezt figyelembe véve a királyi esküi nem véletlenül épül a béke, a rend és az alázat eszméire. Mivel az eredeti kard már nincs jó állapotban, Károly egy újonnan készített változat előtt tett ígéretet arra, hogy „megvédi a törvényeket, valamint fenntartja az igazságot és a békét az ország földjén.”

Ezt követően a jogart mutatták be neki, végül pedig a koronát megérintve arra esküdött, hogy „az összes népe szolgálatára fog uralkodni.” A szertartás jelentőségét a skót királyság ősi szimbólumának, a Sors Kövének jelenléte is fokozta, mely a legenda szerint eredetileg a bibliai Jákob párnája volt.

Eseménydús napok vannak a királyi pár mögött

Az alkalmon részt vett Vilmos herceg és Katalin hercegné is, aki csak a ceremónia napján érkezett meg. Károly király és Kamilla azonban egy rövid ideje már Skóciában tartózkodott. A királyi pár néhány kisebb eseményt rendezett és látogatott meg a brit király vagy királynő hivatalos skóciai rezidenciájáról elvezett Holyrood-hét során, melyet Skóciában Királyi hétnek is hívnak. A királyi család honlapja szerint ez az időszak arról szól, hogy az uralkodó és hitvese „a skót kultúrát, eredményeket és közösséget ünnepli.”

Egyik alkalom sem ért fel azonban a Hálaadás és Felajánlás Nemzeti Szertartásával, amelyet lenyűgöző menettel, repülőgép-bemutatóval és huszonegy puskalövéssel ünnepeltek meg. A ceremónia során a királyi páron - akárcsak Vilmoson - a 17. században alapított Bogáncsrend tradicionális öltözéke volt. Katalin hercegné egyelőre nem tagja a rendnek, úgyhogy ő a már kétszer is viselt, királykék színű, Catherine Walker által tervezett ruháját vette fel újra. Hozzá pedig II. Erzsébet királynő gyöngynyakláncát tette fel - és még két különleges ékszert.

Katalin hercegné egyelőre nem tagja a 17. században alapított Bogáncsrendnek, ezért tért el az öltözete a többiekétől
Fotó: Pool/Getty Images

Mégsem költözik ki Károly a skót kastélyból

Sok más nyilvános eseményhez hasonlóan Katalinnak Diana egyik fülbevalójára és karkötőjére esett a választása. Bár nem valószínű, hogy ez a gesztus bármiféle lázadás jelképe lenne, az edinburgh-i tömegben itt-ott felbukkanó, Diana arcképével díszített zászlók mindenképpen azok. Apró odaszúrás ez csupán, az viszont számos egyéb jelből látszik, hogy a skót társadalom erősen megosztott a monarchia kérdését illetően.

Hátborzongató fotó terjed Katalin hercegnéről és Vilmos hercegről – a történelem megismételte önmagát

Hátborzongató fotó terjed Katalin hercegnéről és Vilmos hercegről – a történelem megismételte önmagát

Nem véletlen, hogy az országban a fiánál jóval népszerűbb II. Erzsébet királynő tavaly úgy döntött: utolsó napjait szeretett skóciai otthonában, Balmoralban tölti, így erősítve meg a királyi család kapcsolatát az országgal. A királynő azt is előre meghatározta, hogy halála után a Szent Egyed-katedrálisban is ravatalozzák fel. Pár hónappal ezelőtt felröppent a pletyka, mely szerint Károly végleg kiköltözik Balmoralból, és megnyitja a kapukat a nagyközönség előtt. Ha ezek is a tervek, ezen a nyáron biztosan nem következik be ilyesmi. Már bejelentették ugyanis, hogy Károly király és Kamilla királyné a nyár nagy részét Skóciában tölti majd.

Szöveg: Szabó Orsolya

Még több érdekesség a királyi családról:

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

12 erotikus regény, ami olyan izgalmas, hogy képtelen leszel letenni

12 erotikus regény, ami olyan izgalmas, hogy képtelen leszel letenni

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)