Íme Budapest legmeghittebb hangulatú dizájnerüzlete, a Bimbó Store

2020.december.14.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha díjat akarnánk adni Budapest legmeghittebb hangulatú designer üzletének, akkor a Bimbó Store minden bizonnyal a legesélyesebbek között lenne. Az apró, Opera-közeli bolt nem csak kereskedelmi egység, hanem ötvösműhely is, a pirosan izzó Bimbó felirat adta rózsaszínes fényben egyedi ékszerek közül válogathatunk. Korsós Ágnes ötvös, aranyművessel a tervezői, kézzel készült ékszerek világáról és a tárgyainak otthont, neki pedig műhelyt jelentő Bimbó Boltműhelyről beszélgettünk.

Ki(k) áll(nak) az üzlet mögött?

A Bimbó Store Boltműhelyt 2018 novemberében nyitottam meg, egy ötvös-aranyműves barátnőmmel, Tamási Dórival közösen. 2019 októberében szétváltak útjaink és azóta egyedül vezetem a Bimbó Store Boltműhelyt. Közösségi térként is működik a hobbikurzusok résztvevői és Vad Jutka aranyműves műhelybérlő által, akik nélkül a Bimbó nem lenne Bimbó. Végül, de nem utolsó sorban, kiváló fotós barátom, Nagy Balázs nélkül sem, aki a Boltműhely terében lévő galéria birtoklója.

Magamról dióhéjban annyit mondanék el, hogy 2000-ben végeztem ötvös, aranyművesként a Práter utcában, azóta rendületlenül tanulom a szakmát. Az inspirációt tekintve sokat tanulok a vevőimtől, a megrendelőimtől az igényeiken, vágyaikon keresztül. Szakmai téren pedig nagyon sok támogatást kapok a külföldön élő, szintén aranyműves nagynénémtől, mostanában sajnos csak "távoktatás" formájában.

Mindig szükségem volt arra, hogy több lábon álljak. Talán emiatt is valahogy mindig mellém sodródott a kerámiázás: sok évig kerámikusoknak segítettem a sorozatgyártásban és emellett egyfajta művészetterápiaként már tíz éve tartok kerámiafoglalkozásokat két, fogyatékkal élő felnőttekből álló csoportnak is heti egy alkalommal.

Dolgoztam tíz évet a Budapesti Operettszínházban kellékesként, ahol nagyon sokat tanultam, nem csak emberileg, de művészileg is: a fiktív tárgyteremtésről különböző anyagokból, különféle technikákkal. A társulattal való turnézással pedig sok olyan helyre jutottam el a világban, ahova különben talán sose lett volna módom. Az utazás, az "úton levés" mindig is nagyon inspirált az ékszerkészítésben, legalább annyira, mint amennyire a hétköznapok egy-egy váratlan pillanata.

Bolt mellet műhely is a Bimbó. Milyen egy ilyen nyitott térben dolgozni? Akár az is előfordulhat, hogy egy vásárló az ékszerkészítésbe is betekintést kap az üzlet meglátogatásakor?

Mindig is egy olyan nyitott műhelyt szerettem volna, ahol az ékszereket még "születésük melegében" felvehetik az utcáról bejövő érdeklődők, vásárlók. Úgy hiszem, hogy minden tárgy megalkotása egyfajta teremtés is. Ennek a misztériumát szeretném testközelbe hozni, lehetőséget adni egy újfajta tapasztalat szerzésére.

A nyitottság, a játékosság és a kísérletező kedv is fontos számomra. Reményeim szerint ezt a hétköznapitól, a megszokottól való játékos eltérést és nyitottságot sugározza a Bimbó Store Boltműhely is. Ahogy ma már egy szülést is végig nézhetünk egy kórházban, úgy egy ékszer születésének folyamataiba is bepillanthatnak az érdeklődők a műhelyemben, sőt lehetőség van szabad hobbikurzusaimon kipróbálni az ékszertervezést- és készítést. Szeretek együtt tervezni a tanulókkal, vagy a megrendelőkkel, jó érzés együtt létrehozni valamit, aztán a közös munkából tovább inspirálódni, az érzelmi-gondolati síkon megszülető ötletnek testet adni. Ezért érzem egy tárgy megalkotását teremtésnek.

Mi minden kapható a Bimbó Store-ban? Hogyan jellemeznéd a termékkínálatot?

A Boltműhelyben a saját ékszereimen kívül (@kaobyagneskorsos) vendég ékszertervezők, Dora Des Jewelry (@doradesjewelry), My little charm (@mylittlecharm_eu) és Tomaka (@komakovtomakah) munkái is kaphatók. A kerámiázáshoz való kötődésem miatt idén először Zuska Ceramics (@zuska_ceramics) munkái is megvásárolhatók lesznek. Lényegében minden kiállított tárgy eladó a Boltműhelyben: az ékszerek mellett az apróbb, dekorációs elemeknek ható dísztárgyak is.

Van ugyanis egy hobbim: szeretek kis tárgyakat készíteni, porcelán szobrokat abszurd fém kiegészítőkkel felruházni. Ezzel a játékos "öltöztetéssel" egyfajta új perspektívába helyezem őket: az új kis kiegészítőkkel megváltoztatom vagy kiegészítem az eredeti jelentésüket, funkciójukat. Ezzel is a változás, a változtatás, újrateremtés lehetőségét élem meg. Illetve az újra gondolt tárgyaknak így új lehetőséget adok a tovább élésre, újrahasznosításra, ami a fenntarthatóság miatt fontos nekem.

Van kedvenced a termékeid közül?

Mindig más az aktuális kedvencem, van amikor naponta változik, hogy melyik, de örök nagy kedvencem a Gucci-mogyorós tálkám a hozzá tartozó kiskanalával és a felemás, marhakoponyás, marhacsontos fülbevaló rózsaszín plexi szarvakkal. Kedvelem a kicsit provokatív tárgyakat: szeretem megfigyelni a boltba, online felületekre betévedők különféle reakcióját.

Véleményem szerint Magyarországon még mindig a drága alapanyag jelenti egy ékszer értékét a legtöbbeknek. Te mit tapasztalsz? Hogyan magyaráznád el valakinek, vagy győznéd meg, hogy mondjuk egy színes plexi is lehet épp olyan jó, értékes, mint egy rubin?

Gyakran mondom a vásárlóknak, hogy az, amit választunk, vagy választanak nekünk, egy darabka a lelkünkből. Amikor viseljük, a testünk részévé válik. Olyan, mint a fűszer az ételnek: kihangsúlyozza a karaktert!

Az egyediség az értéke minden kézzel készült ékszernek, akármilyen alapanyagból van, és természetesen az elkészítésére fordított szakmai tudás és munkaidő is árképző tényező. Sokszor egy aranyból készült, drágaköves ékszer kevesebb technikai ismerettel és munkával készült, mint egy többféle anyagból létrehozott, nem nemesfém ékszer, ami a speciális tervezésnek köszönhetően, a különféle alapanyagok megmunkálásához szükséges technikai ismeretek fényében már szinte kisplasztikának minősül. Egy ékszer vagy bármilyen kézműves tárgy elkészítése mögött nem csak az adott tárgy tényleges elkészítésre fordított időt kell figyelembe venni, hanem azt az időt is, amit az alkotó arra szánt, hogy megtanulja, kitapasztalja, megszerezze az adott tárgy elkészítéséhez szükséges összes tudást. A kézimunka értéke felbecsülhetetlen, hiszen a teljes személyiség benne van: egyaránt készül testből és lélekből.

Milyenek a vásárlók? Mi a nagy kedvenc a termékek közül?

A vásárlók természetesen sokfélék. Vannak, akik bátran benyitnak, talán eleve bizalommal, mivel egyértelműen nyitott ajtók várják a "pult mögött is", hisz ez egy Boltműhely. Viszont akadnak olyanok is, akik nem mernek bejönni: őket próbálom bíztatni, hiszen nem egyértelmű a műhelyhangulat miatt mindenki számára, hogy ez a tér kettős tér: bolt és műhely, tehát Boltműhely.

Volt olyan vásárló, aki kifejezetten idegenkedett mindenféle szempontból egy extravagánsabb fülbevalótól, de nagyon érdeklődött minden kiállított tárgy iránt. Sose gondoltam volna, hogy két nap múlva visszajön és megveszi magának azt a bizonyos fülbevalót. Akkor jöttem rá arra, hogy vannak ékszerek, amik fűszerezhetik és életre kelthetik a lelket.

A vásárlói kedvencek általában a nagyon kontrasztos ékszerek: ilyen például az ezüst, édesvízi gyöngy fülbevaló pink átlátszó plexivel kombinálva; továbbá a figurális ékszerek, mint például a cserebogaras fülbevaló-variációk és a kígyófejes, állítható karkötők. De szintén népszerűek a különféle színű, kétméretű karikákból álló fülbevalók is. Ez utóbbiak elérhetőek külön rendelésre aranyból is, eredetileg ezüst és sárgaréz az alapanyaguk.

A pandémia ellenére is zavartalanul nyitva tart az üzlet, vagy inkább átköltöztetek az online térbe?

A tavaszi karantén idején, amikor mindenki, aki csak tehette, otthon maradt, illetve otthonról dolgozott, a Bimbó Store is átlépett az az online térbe.

Mindig a több lábon állás híve voltam, most, hogy már talán többet tudunk a járvány természetéről is, nyitva tart a Boltműhely is. Igaz, hogy a korábbi öt nap helyett most csak három-négy napot, de változatkanul lehet jönni előzetes egyeztetés után hobbikurzusokra is. A higiéniai előírásokat természetesen betartjuk, a maszk viselése is mindenkinek kötelező és a rendszeres kézfertőtlenítés is megoldott. A pandémia előtt sem voltak egyszerre két főnél többen a kurzusaimon, mert szeretek alaposan figyelni mindenkire.

Az online terület elindításában sokat segített a pandémia, löketet adott, hogy ott is mindig elérhető legyek, egyelőre az Instagram és Facebook oldalamon. Talán még idén elkészül végre a webshopom is. A Boltműhelyen kívül addig továbbra is az Instagramon és a Facebookon lehet rendelni tőlem: postázok bármit, vagy átvehető megbeszélés szerinti helyszíneken.

Van valamilyen terved a Bimbó jövőjét illetően a járvány és a korlátozások utánra?

Azt kívánom, hogy minden globális változás ellenére bimbóddzon tovább a Bimbó, mind az élő, mind az online térben, a változások ritmusával egyensúlyban. Maradjon meg nyitott közösségi térnek, alkotóműhelynek, olyan találkahelynek, ahol az emberek szívesen találkoznak az emberközeli művészettel és egymással, adott esetben új perspektívákat fedezve fel.

Interjú: Dózsa Kamilla

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Palvin Barbara olyan mesebeli helyen járt, ahova mi is azonnal regjegyet váltanánk

Palvin Barbara olyan mesebeli helyen járt, ahova mi is azonnal regjegyet váltanánk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője