Kegyetlen, felemelő örökség
Öt évvel ezelőtt, mindössze 40 évesen halt meg az elmúlt időszak egyik legnagyobb hatású divattervezője, Alexander McQueen.
Ezeket láttad már?
Ilyen rövid idő elteltével talán még korai lenne a dizájner életművét elhelyezni a divattörténetben, de valójában már életében lehetett tudni, hogy nem csupán széljegyzet lesz a divat históriájában, hanem mérföldkő. McQueen pályafutásának érdektelen pillanata nem nagyon akadt, ikonikus momentumból azonban annál több.
Lenyűgöző, sokkal inkább művészi performansznak tűnő bemutatóival egyszerre sokkolt és elvarázsolt. Már egészen kis korától készített ruhákat, tizenévesen már a szabászműhelyeiről híres Savile Row-n dolgozott. Még 20 éves sem volt, amikor már Mihail Gorbacsovnak, és Károly hercegnek készített öltönyt. Később Koji Tatsuno mellett dolgozott, majd Milánóban ment, ahol a 80-as évek egyik legsikeresebb tervezője, Romeo Gigli mellett tanult.
Önálló pályája 1994-ben kezdődött, amikor Londonba visszatérve, a világ egyik legpatinásabb divatiskolájának, a Central Saint Martins-nak a mesterképzésen bemutatott vizsgakollekcióját az egyik legbefolyásosabb divatszerkesztő és stylist, a legendás Isabella Blow megvásárolta. Már első kollekcióival is nagy feltűnést keltett, de nemzetközi ismertségre akkor tett szert, amikor 1996-ben a Givenchy vezető tervezője lett. Öt évig vezette a divatházat annak ellenére, hogy az első kollekciója totális bukás volt.
2001-től csak a saját márkájának építésén dolgozott, kilenc évvel később úgy halt meg, hogy aktuális bemutatói a divathetek legnagyobb szenzációjának számított, és az Alexander McQueen márka stabil lábakon állt.
Kattints a képre, és nézd meg Alexander McQueen pályájának 15 ikonikus pillanatát!
Annak ellenére, hogy sokan a 2000-es évek legnagyobb művészének tartják, McQueen mindig elhárította az ilyen jellegű megnyilvánulásokat. "Nevezheted művészetnek, vagy aminek akarod, végül mégiscsak az lényeg, hogy szereted-e felvenni ezeket a ruhákat, hogy kifejez-e téged, kényelmes-e. Minden más csak bűvészkedés a szavakkal" - mondta egy interjújában.
Híresen nehéz személyiség volt, aki csaknem mindenkivel összeveszett pályafutása során, és a fél szakmát magára haragította. "Armani, vagy Versace? Hogy mi a véleményem róluk? Semmi. Igazából megkülönböztetni se tudom a ruháikat" - mondta egyszer. Az ilyen, és ehhez hasonló nyilatkozatokkal nem tette magát túl népszerűvé a szakmában. Ismert volt arról, hogy senkinek nem adott ingyen ruhát, az elkényeztett hírességek közül nem egy alaposan meglepődött, amikor megfenyegette őket, hogy rendőrt hív, ha nem fizetik ki a kiválasztott ruhákat. Nyíltan vállalta homoszexualitását, és nem csinált titkot abból, hogy drogfüggő. Soha nem heverte ki, hogy pártfogója, Isabella Blow 2007-ben öngyilkos lett. Szeretett édesanyja halálát azonban már képtelen volt feldolgozni. Korábban egy lap számára anyukája, Joyce készített interjút vele és megkérdezte tőle, hogy mi a legnagyobb félelme, mire McQueen azt választolta szarkasztikusan: "Az, hogy előtted halok meg." Csak kilenc nappal élte túl.
Kegyetlen, felemelő örökség Alexander McQueen öt éve halott.
1 / 16
Bemutatói sokkolták, meglepték, elbűvölték a közönséget. Drámaiságot és extravaganciát vitt a kifutóra. Inspirációt merített tradícióból, történelemből, távoli kultúrákból, filmekből. Fantáziájának semmi nem szabott határt. Már öt éve nincs köztünk Alexander McQueen.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
2 / 16
A 90-es években előállt a "bumster" nadrággal, amely extra alacsony derékállásával a fenék hangsúlyozására volt hivatott. Hatása elsöprő volt: a nők nagy része több, mint tíz éven át csak ilyen farmert viselt.
3 / 16
David Bowie 1997-es Earthling című lemezborítójára és turnéjára McQueen tervezett egy jellegzetes, brit zászlós kabátot, amely ma már múzeumi darab.
4 / 16
A Givenchy számára készített 1998 ősz-téli kollekcióját a Jeanne D'Arc a máglyán témakör inspirálta.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
5 / 16
1999 tavaszára a No.13 nevű kollekcióban addig sosem látott ötletet vitt a kifutóra. Shalom Harlow hófehér ruhájára festékszóró robotok fújtak mintát élőben.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
6 / 16
A vurstli varázslatos világa ihlette a 2001. ősz-téli kollekciót, a bemutatón igazi körhintából szálltak ki a bohóc sminkes modellek.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
7 / 16
A 2004. tavasz-nyári ruhákat a Lovakat lelövik, ugye? című film inspirálta. A bemutató maratoni táncversenyt imitált.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
8 / 16
Az It's Only a Game (Ez csak játék) névre keresztelt 2005. tavasz-nyári kollekció bemutatójának fináléjában sakktáblán lépkedtek a modellek.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
9 / 16
2006-os ősz-téli kollekcióját – neki nagyon fontos - skót gyökerei inspirálták. Romantikus és természet közeli ruhákat mutatott be, amelyek képzelete történelmi Skóciáját idézték.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
10 / 16
A bemutatót szenzációval fejezte be: Kate Moss azóta ikonikussá vált hologram képét láthatta a közönség. Így támogatta a drogvádak miatt átmenetileg nem foglalkoztatott modellt, akivel jó barátságban volt.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
11 / 16
2008-as ősz-téli kollekciójában a titokzatos, mesebeli és gazdag India mozgatta meg a fantáziáját.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
12 / 16
Lenyűgöző volt a 2010. tavasz-nyári kollekció, a képzeletbeli elsüllyedt földrész, Atlantisz világát elevenítette meg McQueen evolúciója szerint. A digitálisan tervezett minták és a különleges platformcipők egyediek, a konkrét ruhákhoz készültek.
13 / 16
A Nick Knight világhírű divatfotós által alapított Showstudio.com éveken át több projektben is együttműködött Alexander McQuennel. Fantáziadús ruhái mindig inspirálták Knightot
14 / 16
Knight Lady Gagát is fotózta egy légies McQueen csodaruhában az amerikai Vanity Fair 2010. szeptemberi számához.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
15 / 16
A 2010 ősz-téli McQueen kollekció már befejezetlen maradt, 16 kreáció készült el belőle. A párizsi divathéten zárt körben mutatták be.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix
16 / 16
McQueen utolsó műveit a bizánci művészet és Boticelli képei inspirálták.
Fotó: RexFeatures/PuzzlePix