Karl Lagerfeld lófarkának története ikonikus - de hogyan válhatott azzá, ha még csak nem is szép?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Metropolitan Museum of Art 2023-as Costume Institute gálájának, a Met gálának és a párhuzamosan megrendezett divatkiállításnak idei címe: "Karl Lagerfeld - A szépség határai". Nagyon sok gondolatot ébreszt ez a sejtelmes cím, még Karl Lagerfeld ikonikus megjelenését is eszünkbe juttatja.

Karl Lagerfeld emlékét idézi fel a 2023-as Met gála
Karl Lagerfeld emlékét idézi fel a 2023-as Met gála
Fotó: Northfoto

Persze azok, akik a divatszakmában dolgoznak, pontosan megértik, miért járt Karl Lagerfeld akire az idei Met gála is emlékezik –, mindig ugyanolyan ruhában, miért hordott tulajdonképpen egyenruhát, mint aki folyamatosan szolgálatban van. Ha túl sokat foglalkozol a divattal, akkor magadon jobban szereted az állandóságot. Legjobb, ha nem is a jelenből, hanem a múltból van az öltözéked, hiszen a jelen állandóan vibrál, mindig új dolgokat, új ötleteket vár tőled. Mindjárt elmagyarázzuk, hogyan is kapcsolódik Karl megjelenése a múlthoz, ahhoz, ami már nem dívik.

Felismerhetőség: eredményesebb márkaépítés

De vajon hogyan alakult ki idővel az a megjelenés, amit mindannyian fel tudunk idézni, és hogyan vált a legendás lófarok a fizimiska részévé? Mert Lagerfeld, akit a jellegzetes, fekete-fehér megjelenéséről és a szilulettjéről is fel lehetett ismerni, nem volt mindig ilyen. Annak idején, ahogy mindannyian, ő is kísérletezett a megjelenésével. A lófarok is egy ilyen kísérletezés eredménye.

Caroline Lebar szerint, aki Karl Lagerfeld régi munkatársa, és az arculatért és kommunikációért felelős rangidős alelnök, a lófarok akkor alakult ki, amikor Karlnak leomló, hosszú fürtjei voltak, és egyfajta kényelmi viseletként kezdődött, de idővel hatásos marketingeszközzé vált. A 80-as években Karl stílusváltáson gondolkodott. Az Elisabeth Arden csapat egyik tagja, akivel a divattervező a Lagerfeld by Karl Lagerdef illaton dolgozott együtt, azt mondta neki, hogy most már egy életre nem változtathatja meg a frizuráját, mert annak rossz hatása lenne a márkára.

Gigi Hadid topmodell Karl Lagerfeld logóvá vált sziluettrajzával
Fotó: Getty Images

A kezdeti sokk után, tulajdonképpen megtetszett neki az ötlet. Nyilván kicsit utánaolvasott a rengeteg könyvében, és rájött, hogy ez egy elegéns viselet volt a múltban. A 19. századig ilyen frizurát viseltek a férfiak, beleértve a katonaságot is, ahol még kötelező is volt. Egy idő után, amikor már intenzíven őszült, de még nem volt elég fehér a haja, púderezni kezdte, így alakult ki az a jellegzetes hajviselet, amit aztán a megjelenése egyik alapvető részének tekintettünk.

Karl Lagerfeld jellegzetes hajviselete meglehetősen régen, a 80-as években alakult ki
Fotó: Northfoto

Stílusbaki: fehér por Karl vállán

Cseppet sem meglepő, hogy Karl Lagerfeld tulajdonképpen úgy kreált klasszikus hajviseletet magának, hogy visszanézett az időben. Ezt a trükköt a tervezései során is számtalanszor alkalmazta. Rachel Gibson, a The Hair Historian Instagram oldal szerkesztője, divattörténész hívta fel a Vogue figyelmét arra, hogy ez a jellegzetes, hófehér, lófarkas frizura tulajdonképpen a férfiak formális viselete volt a 18. században, és hogy a hajpor használata is mindennapi volt. A hajpor számos árnyalatban volt kapható, de ő a fehéret szerette. Sam McKnight, világhírű fodrász és Karl Lagerfeld rendszeres munkatársa a Met gálára készülődve posztolt egy visszaemlékezést, amiben felidézi az ikonikus hajviseleteket, amiket együtt hoztak létre. Nagyon sok időt töltöttek közös munkával a színfalak mögött.

McKnight a Vogue-nak mesélte el, hogy Karl Lagerfeld, miután megőszült, fehér száraz samponnal fújta be a haját, ő pedig alapos fodrászként a fehér port mindig leporolta a zakója válláról, ha épp fotózták a mestert. „Amikor piacra dobtam a saját szárazsamponom, láthatatlanná tettem, de persze ő nem ezt akarta, így a régi fehér cucc maradt!” – emlékezett vissza McKnight.

Már most botrányos és megosztó - Minden, amit tudnod kell a 2023-as Met-gáláról

Már most botrányos és megosztó - Minden, amit tudnod kell a 2023-as Met-gáláról

Egy kis időutazás

A Chertsey Múzeum írja erről a historikus hajviseletről: „18. századi férfiak hivatalos eseményeken parókát viseltek. A nem hivatalos alkalmakra a hosszú hajukat púderezték, hátrafésülték és a tarkójukon egy fekete szalaggal összekötötték. I. Frigyes Vilmos vezette be hadserege katonáinak a "nyakkendős lófarkat". Ez a stílus leginkább a 18. századhoz kapcsolódik. Az 1780-as évekre a fiatal férfiak divatot teremtettek azzal, hogy természetes hajukat enyhén púderezték. A hajport eredetileg főként zsírtalanítóként használták. A fehér színű parókák azért voltak népszerűek, mert drágák és ritkák voltak, ezért a férfiak fehér port kezdtek használni parókájuk és hajuk színezésére is, mivel ez kevésbé volt roncsoló hatású, mint a festék. 1790 után mind a parókák, mind a púder az idősebb, konzervatívabb férfiak viseletévé vált. 1795-ben az angol kormány évi egy guinea adót vetett ki a hajporra, ami 1800-ra véget vetett mind a parókák, mind a por divatjának. Franciaországban a parókáknak az arisztokráciához való kötődése miatt az 1793-as terror idején mindkettő eltűnt a divatból.” Karl mindenesetre visszahozta, miután egyszerre volt kényelmes és idézte a francia arisztrokráciát, tette őt különlegessé és felismerhetővé.

Olvass a Met gáláról, mely 2023-ban Karl Lagerfeld előtt tiszteleg!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ezt nem láttuk jönni: Kamilla királyné is belekóstolt a meztelenruha-trendbe

Ezt nem láttuk jönni: Kamilla királyné is belekóstolt a meztelenruha-trendbe

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője