A hőségriadó szabályai: Mit igyunk és mit kerüljünk a kánikulában?

Hőségriadó idején, a legnagyobb kánikulában is a víz a legjobb folyadék
Hőségriadó idején, a legnagyobb kánikulában is a víz a legjobb folyadék
Fotó: Shutterstock

Ez is érdekelhet

Rosszabb, mint a halál: 7 karakter, akinek a hiányát sosem heverte ki a sorozat

Rosszabb, mint a halál: 7 karakter, akinek a hiányát sosem heverte ki a sorozat

ma 19:01
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Tudjuk, hogy a megfelelő folyadékpótlás nagyon fontos az egészség megőrzéséhez a kánikulában, de vajon a víz még mindig a legjobb ital a hőségriadó idején? Vagy inkább a sportitalokhoz kellene fordulnunk? Mi a helyzet a szénsavas üdítőkkel, a kávéval és a sörrel – tanácsos-e ezeket az italokat fogyasztani rendkívül meleg időben?

A kánikulában gyorsan megszomjazunk, és örülünk bármilyen innivalónak, ami a kezünk ügyébe kerül. Ugyanakkor érdemes lenne kicsit jobban átgondolnunk, mit is iszunk. A választék hatalmas és nem könnyű eligazodni, mit is érdemes fogyasztani és mit ajánlott kerülni a legforróbb napokon, hőségriadó idején.

Nincs hivatalos szabály a folyadékbevitel mennyiségére vonatkozóan

Az általános javaslat alapján, az úgynevezett 8x8-as szabály szerint naponta nyolc alkalommal, egyenként 8 unciás (kb. 2,4 dl) pohár vizet, azaz összesen nagyjából 2 litert kellene meginnunk. Ez azonban továbbra is csak ajánlás, a folyadékbevitel mennyisége számtalan tényezőktől függhet.

„Ez a szabály nincs kőbe vésve. Számos tényező befolyásolja, hogy mennyi vízre van szükségünk, beleértve az étkezésünket, a testméretünket és a fizikai aktivitásunkat. Egyéb tényezők közé tartozik például a levegő hőmérséklete és páratartalma, valamint az, hogy mennyi időt töltünk a szabadban a forró napokon." - mesélte a CNN-nek Dr. Leana Wen a George Washington Egyetem sürgősségi orvosa és klinikai egyetemi docense.

A legtöbb embernek nincs szüksége sportitalokra kánikula idején sem

Felmerül a kérdés, hogy kánikula idején is a víz-e a legjobb folyadék, esetleg ilyenkor váltanunk kellene különféle sportitalokra. Ezeknek az italoknak a fő célja az izzadás során elvesztett víz és elektrolitok pótlása. Olyan elektrolitokat tartalmaznak, mint a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Néhányukhoz cukrokat is adnak, például fruktózt, glükózt és szacharózt.

Mi az a hőmérséklet nyáron, ami még nem egészségtelen, és mit tehetsz a kánikula ellen?

Mi az a hőmérséklet nyáron, ami még nem egészségtelen, és mit tehetsz a kánikula ellen?

A legtöbb embernek nincs szüksége a vízen kívüli egyéb italokra. Általánosságban elmondható, hogy a könnyű vagy közepes fizikai aktivitást végző felnőtteknek, valamint a játszótéren játszó vagy iskola után szabadidős sportot űző gyerekeknek nincs szükségük elektrolitpótlásra. Az általunk fogyasztott ételek tartalmazzák a szükséges elektrolitokat."

Az energiaitalok kerülendők hőségriadó alatt, de a kávé beleférhet

A szakember kiemelte, a hőségben semmiképp ne nyúljunk energiaitalok után, mert azoknak nem a hidratálás az elsődleges célja. „Olykor nagy mennyiségű koffeint és egyéb legális stimulánsokat tartalmaznak, mint például az L-karnitin és a guarana. Bár a koffein rövid távon növelheti az energiaszintet, vizelethajtó hatása is van, vagyis vízveszteséget okoz. A túl sok koffein idegességet, szorongást és szabálytalan szívverést is okozhat."

De mi a helyzet a többi koffeintartalmú itallal, például a kávéval? Sokan szeretjük ilyenkor jeges kávét kortyolgatni. Vajon érdemes? Vagy csak rosszat teszünk vele? A szakember továbbra sem beszél le bennünket róla, ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy ezek az italok nem igazán hidratálnak, sőt inkább kiszárítanak. Legyünk tisztában a koffein hatásával, és fontoljuk meg, hogy inkább több vizet igyunk, miközben koffeintartalmú italokat fogyasztunk, hogy kompenzáljuk hatását.

A víznél nincs jobb választás a nyári hőségben

A szénsavas üdítők is meglehetősen rossz választásnak bizonyulnak - és nem csak a kánikulában. Jellemzően az ultrafeldolgozott élelmiszerek közé sorolják őket, amelyek összefüggésbe hozhatók számos hosszú távú egészségkárosító következménnyel, például a cukorbetegség, a szívbetegségek és a korai halálozás fokozott kockázatával. Fogyasztásukat általában a lehető legkisebb mértékre kell korlátozni, és a meleg időjárás sem jelent kivételt.

A szakértő szerint a legjobb, ha vizet iszunk kánikula idején
Fotó: Shutterstock

Ismétlem: a víz a legalkalmasabb a folyadékpótlásra - szögezte le Dr. Wen.

Ugyanez vonatkozik az alkoholra is: a legjobb elkerülni, ha odakint nagyon meleg van. Különösen ügyeljünk arra, hogy ne igyunk nagy mennyiséget, mivel ez tompíthatja a szervezet hőszabályozó reakcióit. Nem árt tudni, hogy az alkohol ki is száríthatja a szervezetet. Ha mégis alkoholt fogyasztunk, korlátozzuk az italfogyasztást, gondoskodjunk arról, hogy legyenek emberek a közelünkben arra az esetre, ha egészségügyi problémánk adódna, és feltétlenül igyunk mellé bőven alkoholmentes folyadékot.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Itt állíthatod be , hogy a Google keresőben könnyebben megtaláld a glamour.hu cikkeit
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Olcsó, egyszerű, mégis zseniális: így készül a tökéletes piknik

Olcsó, egyszerű, mégis zseniális: így készül a tökéletes piknik

Támogatott Tartalom

A nyár veszélye: ezért ne maradj túl sokáig vizes fürdőruhában!

A nyár veszélye: ezért ne maradj túl sokáig vizes fürdőruhában!

Támogatott Tartalom

Néha külön alszol a pasidtól? Nem biztos, hogy a kapcsolat vége az alvásválás

Néha külön alszol a pasidtól? Nem biztos, hogy a kapcsolat vége az alvásválás

Támogatott Tartalom

Láthatatlan feszültség az irodában: így jelzi a test, ha azonnali segítségre van szüksége

Láthatatlan feszültség az irodában: így jelzi a test, ha azonnali segítségre van szüksége

Támogatott Tartalom