„Szeretnénk reményt adni, hogy vidéken is van lehetőség biztonságban és méltósággal élni, és hogy az LMBTQ közösség vidéken is építhet életet” - Buzás-Hábel Gézával beszélgettünk a Pécs Pride üzenetéről

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Magyarországon sok tényező nehezíti a LMBTQ emberek életét, ez a fővároson kívül pedig hatványozottan igaz. Pár évvel ezelőtt egy pár fős fiatal társaság fejében azonban megfogalmazódott, hogy Pécsen is elférne egy Pride.

Pécs Pride szervezője, Buzás-Hábel Géza
A Pécs Pride szervezője, Buzás-Hábel Géza szerint a civil társadalom Pécsett a legerősebb és legaktívabb az országban

Október 19-én negyedik alkalommal tartják meg a Diverse Youth Network szervezésében egy egész hétig tartó emberi jogi fesztivál zárásaként. A szervezet vezetőjével, Buzás-Hábel Gézával beszélgettünk a Freedom of My Identity Human Rights Festivalról és a Pécs Pride üzenetéről.

Hogyan és milyen céllal indult a Diverse Youth Network?

Ahhoz, hogy megértsük a Diverse Youth Network létrejöttét, először vissza kell tekintenünk kicsit a múltba, és nem csupán a szervezet alapításának időpontjáig, hanem egyetemi éveinkig. A Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán található Romológia Tanszéken működik a Wlislocki Henrik Roma Szakkollégium, amelynek közösségéből nőtte ki magát a Diverse Youth Network.

Ez egy rendkívül befogadó és támogató közeg volt, inspiráló és motiváló tanárokkal, mentorokkal. Egy akadémikusabb környezetben, de társadalmi problémákat, jelenségeket kutató hallgatói közösségé váltunk, aminek következménye volt, hogy társadalmi ügyek iránt elkötelezettek lettünk. Ezzel párhuzamosan egy komoly közösségépítő tevékenység is folyt, a hallgatókat partnerként kezelő demokratikus, inkluzív szellemben.

A Pécs Pride szervezője, Buzás-Hábel Géza szerint ma már a Pride megítélése sokkal kedvezőbb, mint korábban

A leszbikusoknak igenis a mainstreem politikai diskurzus részévé kell válniuk, méghozzá ezért

A leszbikusoknak igenis a mainstreem politikai diskurzus részévé kell válniuk, méghozzá ezért

Az egyetem végéhez érve éreztük, hogy az itt folytatott munkát folytatnunk kell, és ekkor jött az ötlet, hogy alapítsunk egy civil szervezetet. Abban biztosak voltunk hogy nem egy bezáró, hanem egy diverz közösséget akarunk létrehozni, leginkább azért mert a nemzetiségi mozgalmakban azt láttuk, hogy egy erősen kirajzolódó nacionalista szemlélet is uralkodik, illetve hogy a kisebbségeknek is vannak előítéleteik egymással szemben. Mi ezt szerettük volna orvosolni, hidakat építeni, egy szolidáris sorsközösséget létrehozni.

Mikor fogalmazódott meg bennetek először, hogy Prideot kellene szervezni Pécsen?

2018-ban szerveztünk Pécsett egy LMBTQ hetet, ami rendkívül sikeresnek bizonyult. A rendezvény során többen is felvetették, hogy akár egy Pride is megférne a városban. Ezzel párhuzamosan már érezhető volt a kormányzati retorikában, hogy valami készülőben van, és úgy éreztük, valamilyen formában reagálnunk kell erre.

Így született meg egy olyan inkluzív, diverz emberi jogi rendezvény ötlete, mint a Freedom of my Identity Emberi Jogi Fesztivál, amibe egy Pride is beilleszthető. Azt viszont bátran ki merem jelenteni, hogy Pécs Magyarország egyik legbefogadóbb városa, amelynek gyökerei a történelmében rejlenek. A várost kilenc különböző nemzetiség gazdagítja, és sok helyi lakos valamilyen módon kötődik egy vagy akár több nemzetiséghez is.

Pécsett található egy nagy múltú egyetem, amely jelentős nemzetközi hallgatói közösséggel rendelkezik. Különféle kutatások is igazolták, hogy Pécsett a civil társadalom a legerősebb és legaktívabb az országban, amit valószínűleg a helyi nemzetiségi törekvések is elősegítettek. Nem véletlen, hogy itt jöhetett létre Európa első roma nemzetiségi gimnáziuma is, valamint számos alulról szerveződő kisebbségi kezdeményezés, amiket maguk a kisebbségi közösségek irányítanak és nem a többségi társadalom.

Voltak kétségeitek a szervezés során?

Az első rendezvény szervezésekor természetesen voltak bennünk kétségek. Több helyi civil szervezet aggodalmakat fogalmazott meg, és próbált lebeszélni minket féltő szándékkal. Fiatalok voltunk, talán vakmerők is. Ma tapasztaltabb vezetőként, valószínűleg megfontoltabban közelítem meg a helyzetet.

Október 19-én negyedik alkalommal tartják meg a Diverse Youth Network szervezésében a Pécs Pride eseményt

„A Pride nem parti, és nem marketing esemény, szerintem ezt fontos kimondani!”

„A Pride nem parti, és nem marketing esemény, szerintem ezt fontos kimondani!”

Évről-évre egyre többen járnak a Pécs Pridera. Milyen volt a fogadtatása a kezdetekben, és milyen a megítélése manapság?

Az első év rendkívül megterhelő volt mentálisan. Főként a helyi kormányzati sajtó hónapokon át célpontjaként jelölt ki minket, és ennek következtében elkezdtünk statisztikát vezetni a megjelenő cikkekről. A 180. cikk után már nem vezettük a statisztikát.

Tavaly az alpolgármester már részt vett a megnyitón, de idén a városvezetési szintről még nem érkezett részvételi visszajelzés. A Pride megítélése ma már sokkal kedvezőbb, bár talán már az első alkalommal sem volt annyira negatív, mint ahogy azt a sajtó beállította.

Az első Pride felvonulás útvonalán sok lakás és ház ablakában pozitív üzenetek jelentek meg, a legkreatívabb formákban. Szivárvány színeiből kiteregett ruhák, zászlók, támogató feliratok és integető emberek köszöntöttek minket. És azóta egyre több ilyen bátorító jelzés jelenik meg évről évre. Persze minden évben van egy maréknyi ellentüntető, de a rendőrség jól elhatárolja őket a menettől.

„Büszkék vagyunk rá, hogy az LMBTQ majdnem mindegyik 'betűje' megtalálható nálunk” - Az Élő Könyvtár úgy érzékenyíti a társadalmat, ahogy semmi más

„Büszkék vagyunk rá, hogy az LMBTQ majdnem mindegyik 'betűje' megtalálható nálunk” - Az Élő Könyvtár úgy érzékenyíti a társadalmat, ahogy semmi más

Tavaly például csak egy fiatal srác a plakátját mutogatva próbált a menetbe csatlakozni. A demokrácia lényege éppen a fékek és ellensúlyok rendszere, amely biztosítja a sokszínűséget és a véleményszabadságot. Mindaddig, amíg ez nem fordul át gyűlöletbe vagy szélsőségekbe, ez a rendszer természetes és elfogadható része a demokratikus működésének.

Milyen üzenetet próbáltok hangsúlyozni az esemény kapcsán?

Elsősorban azt szeretnénk megmutatni, hogy az emberi létezés nem csupán fekete-fehér, hanem sokkal színesebb és árnyaltabb. Célunk, hogy új perspektívát adjunk az embereknek, és bemutassuk, hogy léteznek olyan valóságok, amelyek eltérnek a megszokottól, de ha közelebbről megvizsgáljuk őket, rájövünk, hogy valójában nem is különböznek annyira.

Vidéki szervezetként különösen fontos számunkra, hogy a fesztivál és a Pride során interszekcionális nézőpontunkat közvetítsük a fősodor és a szélesebb társadalom felé. A vidéki lét más megküzdési stratégiákat kíván, mint amit egy nagyvárosi, például budapesti LMBTQ közösség tapasztal, és ezt tovább lehetne bontani, ha valaki emellett roma származású, vagy egy zárt vallási közösséghez tartozik.

„Nem vagyok sem férfi, sem nő” - Miért sérti úgy a társadalmat, ha valaki nem binárisnak tartja magát?

„Nem vagyok sem férfi, sem nő” - Miért sérti úgy a társadalmat, ha valaki nem binárisnak tartja magát?

A Pride globális üzenete a jogegyenlőség lenne, de Magyarországon sajnos az elmúlt években egy évtizedet léptünk vissza az LMBTQ jogok terén, különösen a 33-as törvény bevezetésével. Ugyanakkor azt is látjuk, hogy a magyar társadalom majdnem 50 százaléka pozitívan viszonyul az LMBTQ emberek jogegyenlőségéhez, és még lehet kb. 10 szalék, aki semlegesen és ez reményt ad számunkra a jövőre nézve.

Mi a jelentősége szerinted annak, hogy az országban két helyszínen is van Pride?

Inkább üzenet, mint jelentőség ez is. Az a fontos üzenetünk, hogy LMBTQ emberként nem csak a fővárosban van lehetőség teljes életet élni. Igaz, hogy jelenleg erőteljes migrációs tendenciát látunk, amely során sokan Budapest felé vagy külföldi országokba költöznek. Szeretnénk reményt adni arra, hogy vidéken is van lehetőség biztonságban és méltósággal élni, és hogy az LMBTQ közösség vidéken is építhet életet, anélkül, hogy el kellene hagynia otthonát.

Egész hetes emberi jogi fesztivált tartotok Fredom of My Identity Human Rights Festival néven. Milyen programokkal készültök? Miért érdemes valakinek Pécsig menni erre rendezvényre?

Ezt mindig mindenhol igyekszem hangsúlyozni, hogy a fesztivál nem csak LMBTQ elemeket tartalmaz. A fesztivál célja, hogy különböző kisebbségeknek, marginalizált csoportoknak közös platformot teremtsen, csak, hogy egy példát mondjak, a fesztiválba egy vallásközi, vallásszabadságos projektünk is futni fog. Emellett számos együttműködés révén rendkívül változatos és gazdag programkínálattal készülünk.

Bőven van mit tanulnunk a meleg pároktól, és ezt be is bizonyítjuk

Bőven van mit tanulnunk a meleg pároktól, és ezt be is bizonyítjuk

Lesznek művészeti kiállítások, könyvbemutatók, különböző témájú workshopok, kerekasztal-beszélgetések, filmvetítések, konferencia valamint kulturális rendezvények. Ezek a programok nemcsak izgalmasak, hanem lehetőséget kínálnak arra is, hogy a résztvevők elmélyedjenek az emberi jogok kérdéseiben, új nézőpontokat ismerjenek meg, és közösséget találjanak.

A fesztivál során át fogjátok adni a Társadalmi Diverzitás Értéke díjat. Mi alapján kapja meg valaki ezt a díjat és mi hívta életre?

A díjat szervezetünk alapításának ötödik évfordulója alkalmából hoztuk létre. Első alkalommal mentorunknak, Dr. Híves Varga Arankának, a PTE Wlislocki Henrik Szakkollégium patrónustanárának és a Neveléstudományi Intézet igazgatójának adományoztuk. Ez egy belső döntés volt, nem írtunk ki pályázatot jelölésre. A díj odaítélésének szimbolikus üzenete is volt, hiszen Aranka mindannyiunk számára egy ikonikus figura.

Szakmai pályafutása példaértékű a szervezet alapítói számára és sokunkra nagy hatással van a mai napig. Ezzel egyben egy mércét is szerettünk volna felállítani a jövőre nézve. A díjat olyan magánszemélyeknek ítéljük oda, akik tevékenységükkel példát mutatnak a jövő generációjának, akik munkája nem csupán egy projektre korlátozódik, egy élhetőbb, demokratikusabb és befogadóbb társadalom építésén dolgoznak és segítik a kisebbségek és különböző marginalizált csoportok inklúzióját.

„Transznemű vagyok, nem okirat hamisító!” - Ezért van szükség bankkártyára a transzneműeknek

„Transznemű vagyok, nem okirat hamisító!” - Ezért van szükség bankkártyára a transzneműeknek

Ezt mind úgy hogy sokszínűséget értékként jelenítik meg a környezetükben. Idén már nyílt felhívás alapján bárki jelölhetett, és annyit elárulhatok, hogy ismét két kivételes személy kapja majd meg ezt az elismerést.

Mire számíthat, aki ellátogat az egész héten át tartó eseményre?

Látogatóink izgalmas programokra, mélyreható beszélgetésekre és rengeteg új információra számíthatnak. Lehetőségük lesz felfedezni az ismeretlent, új perspektívákat megismerni, és tartalmas eszmecseréken keresztül gazdagodni. A hetet pedig a Freedom Party nevű zárórendezvénnyel fogjuk zárni, ahol dj-ként Steiner Kristóf is velünk lesz.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ez az örökké ráncmentes bőr titka: Anfisa Buglakova beavatott minket az arcjóga rejtelmeibe

Ez az örökké ráncmentes bőr titka: Anfisa Buglakova beavatott minket az arcjóga rejtelmeibe

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Indítsd sikkesen az őszt az F&F kulcsdarabjaival (x)

Indítsd sikkesen az őszt az F&F kulcsdarabjaival (x)

A tökéletes énidő otthon: ezeket szerezd be egy nyugodt estéhez (x)

A tökéletes énidő otthon: ezeket szerezd be egy nyugodt estéhez (x)

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Akkor megsúgunk egy szuper trükköt (x)

Nincs időd a reggeli arcápolási rutinra? Akkor megsúgunk egy szuper trükköt (x)

Fogamzásgátlót PMS-re? - Íme, egy pro és kontra lista (x)

Fogamzásgátlót PMS-re? - Íme, egy pro és kontra lista (x)