5 fűszer, amitől egészségesebb leszel

2019.február.27.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Gyógynövényekkel és fűszerekkel főzni igazi művészet, tudományos szempontból az egészségedre nézve pedig különösen jó. Minden kultúrát részben a konyhája jellegzetes fűszerei határozzák meg, egy-egy különleges fűszer jó híre pedig az egész világot bejárja, majd maga a hozzávaló is elterjed szerte a különböző tájakon.

5 fűszer, amitől egészségesebb leszel
Fotó: Shutterstock

Most ismerj meg öt olyan fűszert – és gyógynövényt, amit neked is ki kell próbálnod a legközelebbi főzésed alkalmával, az ízélménynél pedig csak az egészségedre tett pozitív hatása lesz jobb.

Kurkuma

Fotó: giphy

Kurkumával ízesíthetsz szószokat, sült krumplit és színezőanyagnak sem utolsó. Indiában több mint 5000 éve népszerű, többek közt azért, mert ennek a fűszernek köszönhető, hogy itt az egyik legalacsonyabb az Alzheimer-kórban szenvedő betegek száma.

A kurkuma világos narancssárga színű, ezért sokszor színezékként használják. A narancssárga szín a polifenol nevű kurkuminből származik, amit igazi csodavegyületként tartanak számon.

Több száz tanulmány kimutatta, hogy a kurkumin segíthet megelőzni vagy akár visszafordítani az Alzheimer-kór és a demencia egyéb formáit, csökkentheti a gyulladást és a szívbetegségek kockázat is.

Indiában az átlagos napi kurkumin bevitel 125 mg – ez a mennyiség körülbelül fél teáskanálnyi kurkumaporban található. A kutatások szerint bizonyos ráktípusok alacsonyabb arányban vannak jelen azokban az országokban, ahol az emberek naponta 100-200 mg kurkumint fogyasztanak hosszútávon.

Ha fél teáskanál kurkumát soknak ítélsz meg naponta, akkor remek kurkumin-kiegészítők is találhatóak a piacon. Ha mégis a klasszikus kurkumát választod, a jobb felszívódás érdekében keverj hozzá egy kis feketeborsot vagy egészséges zsírt.

Fokhagyma

Fotó: giphy

A fokhagymát vághatod apróra, ledarálhatod, belekeverheted különböző ételekbe vagy por formájában is elfogyaszthatod. Ízletes tésztaszószokhoz, levesekhez és szinte minden sós ételhez. AS kaliforniai Gilroy-i éves fokhagymafesztiválon pedig még fagylaltot is készítenek belőle.

Ahelyett, hogy az ajtóra lógatod a vámpírok elijesztésére, inkább edd meg, hogy védekezzen a szervezeted egyes ráktípusok ellen.

Egy kutatás során 41387 Iowa-i nőt tanulmányoztak, akiknél nyomon követték 127 élelmiszer fogyasztását öt év alatt. Azok a nők, akiknek legtöbbször szerepelt fokhagyma az étrendjükben, 50%-kal kevésbé voltak kitéve a vastagbélrák kockázatának, mint azok, akik a legkevesebb fokhagymát fogyasztották. Hasonló eredményeket mutattak ki a gyomorrák kialakulásának kockázata esetében is.

A fokhagyma híres még a megfázás és az influenza elleni küzdelem csodaszereként is, ami szintén tényként kezelhető. Nemcsak segít megelőzni a megfázást, hanem betegség esetén 20%-kal hatékonyabb, gyorsabb gyógyulást is eredményez.

Gyömbér

Fotó: giphy

A gyömbér frissítő, tiszta, élénkítő ízű. Remek levesekhez, sült krumplihoz, rakott ételekhez, salátaöntetekhez, smoothie-hoz, pörköltekhez és desszertekhez is. Gyömbérport és gyömbéres teát is találsz a piacon, sőt még házi gyömbérsört is készíthetsz.

A gyömbér alkalmas gyomorbetegségek kezelésére, beleértve a vastagbélgyulladást, a gyomor- és irritábilis bélszindrómát, a puffadást, a hasmenést, az émelygést és az étvágytalanságot. Nagyon hatékony gyulladáscsökkentő, emellett pedig a menstruációs görcsök okozta fájdalmat és a migrént is enyhíti.

Ha kipróbálnád a gyömbért migrénre, keverj össze 1/8 teáskanál gyömbért vízben. Idd meg, fél órán belül pedig érezni fogod a hatását.

Fahéj

Fotó: giphy

A fahéj a világ egyik legnépszerűbb fűszere. A fahéj rudakat porrá őrölhetjük, ezután pedig italok ízesítésére, süteményekbe, zabpehelyhez is hozzáadhatjuk, sőt még sült krumplihoz is kiváló.

Évszázadok óta nagyra becsülik gyógyászati hatásait is. Polifenolokkal és más antioxidánsokkal teli. A fahéj gyulladáscsökkentő, antidiabetikus, antimikrobiális, rákellenes, lipidcsökkentő és kardiovaszkuláris betegség-csökkentő csodaszer. Édes, de mégis erős gyógyító fűszer.

Csilipaprika

Fotó: giphy

A csilipaprika különleges a többi paprikához képest olyan szempontból, hogy tartalmaz egy kapszaicin nevű vegyületet, amely színtelen, szagtalan, de nem feltétlenül íztelen. A kapszaicin már kis mennyiségben is erősen csípős ízt ad.
A kapszaicin, amitől a forróságérzetet érzed, ha csípőset eszel, erős gyógyszer, segíti az emésztést a nyálkahártya-nyálkásodás elősegítésével, fokozza a gyomor védekezését a fertőzések ellen, növeli az emésztőfolyadék-termelést és az enzimek gyomorba történő szállítását.

Egy kutatás kimutatta, hogy a bélbaktériumok összetételét is képes megváltoztatni, így segít a krónikus gyulladások kialakulása ellen és lassítja az elhízás folyamatát. Egy másik tanulmány pedig egészen odáig jutott, hogy a vizsgált csilipaprika-fogyasztók élettartama 13%-kal javult. Azonban ha csilipaprikát fogyasztasz, vagy akár csak dolgozol fel, arra mindenképp ügyelj, hogy a szemeddel való érintkezést kerüld és fogyasztás vagy feldolgozás után alaposan moss kezet.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője