A zöld bankolás lehet a jövő?

2022. április 13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Napjainkban szinte minden a fenntarthatóságról szól, arról, hogyan hagyhatjuk a lehető legkisebb ökológiai lábnyomot a világban, és hogyan élhetünk a lehető legtudatosabb döntések mentén. A mi felelőtlenségünk ugyanis könnyen lehet, hogy utódainkon csapódik le. De mi köze ennek a bankokhoz?

A zöld bankolás lehet a jövő?
A zöld bankolás lehet a jövő?
Fotó: Gettyimages.com

Jogosnak érezhetjük azokat a szkeptikus észrevételeket, miszerint ha szelektíven gyűjtjük a szemetet, tudatosabban vásárolunk ruhát, vagy a tömegközlekedés mellett döntünk, akkor azzal a valóságban még távolról sem értünk célt. Ahhoz, hogy valódi eredmények legyenek, nem csak nekünk kell változni. Még inkább változnia kell minden folyamatnak, különös tekintettel az óriásvállalatokéra. Ebben játszanak kulcsszerepet a bankok, hiszen ők mozgatják a befektetésekhez szükséges tőkét, ezáltal „láthatatlanul” befolyásolni tudnak egyes vállalati döntéseket.

A BANKOK FELELŐSSÉGE

A „zöld” bankolás kifejezés hallatán elsőre szinte biztos, hogy a digitális átállásra gondolunk. Olyan apróságokra, minthogy a legutóbbi banki látogatásunkkor meglepődtünk azon, hogy már aláírópadon vagy tableten szerződünk, és nem kell sokoldalnyi papírt nyomtatni.

Valójában azonban az átfogóbb, és még előbbre mutató kifejezés azokat a banki ügyleteket foglalja magába, amelyek szorosan kapcsolódnak pontosan megfogalmazott fenntarthatósági és környezeti célokhoz. Ezek a célok persze nem puszta önzetlenségből lebegnek a bankok szeme előtt, hiszen őket továbbra is elsősorban a gazdasági szempontok vezérlik. Viszont éppen ez sugalmazza számukra, hogy a jövőben nem éri meg olyan üzletágaknak hitelezni, amelyek például a nem megújuló energiaforrásokhoz köthetők.

MINDEN MINDENNEL ÖSSZEFÜGG

A „zöld” bankolás eredményét ennél közelebbről, szó szerint a saját otthonainkban érezhetjük. Például tavaly óta itthon is kibocsátanak úgynevezett zöld jelzáloglevelet, amivel a bankok már jó energiahatékonysággal bíró lakóingatlan-beruházásokat támogatnak. A bankok a hitelbírálatkor beépítenek környezeti mutatókat, ezzel ösztönözve a befektetőket, hogy a legújabb lakóépületeik kitalálásakor már a jövőbe tekintsenek, és időtálló megoldásokat alkalmazzanak.

Hogyan csapódik le mindez hozzánk? Úgy, hogy azok az ingatlanok, amelyekbe majd költöznénk, már sokkal energiahatékonyabbak, mint azok, amikben jelenleg élünk. Vagy úgy, hogy például úgynevezett zöldcélú hitelt veszünk fel, hogy a már meglévő otthonunk fűtését vagy szigetelését korszerűsítsük. A „zöld” bankolás tehát olyan lépések láncolata, ami a nagy – akár világméretű – beruházóktól indul, de pozitív végeredményét minden területen, és előbb vagy utóbb a saját bőrünkön is érezni fogjuk.

A cikk eredetileg a GLAMOUR 2022-es márciusi számában jelent meg.

Szöveg: Szalóky Bálint

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

glamour plusz ikon „Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)