Az autófényezés nem csak férfiaknak való foglalkozás

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ma is él a sztereotípia, hogy egy szerelőműhely a férfiak birodalma, ahova a nő leginkább csak ügyfélként, sokszor akkor is félve teszi be a lábát. Erre cáfol rá Bencze Alexandra, aki autófényezőként várja a javításra szoruló kocsikat.

Bencze Alexandra szerint az autófényezés nem kimondottan férfiszakma | Ruha COS | Bőrdzseki MANGO
Bencze Alexandra szerint az autófényezés nem kimondottan férfiszakma | Ruha COS | Bőrdzseki MANGO
Fotó: Festy

Arra már Bencze Alexandra sem emlékszik, hogy gyerekkorában mi szeretett volna lenni, talán állatorvos, de az egészen biztos, hogy nem autófényezőként gondolt magára, mikor elképzelte, milyen lesz az élete felnőttként. „Nagyjából három éve váltottam, előtte a vendéglátásban dolgoztam, de jött a járvány” – kezd mesélni, hogyan került egy olyan szakmába, amire ma még kuriózumként tekintenek az emberek. Ahogy a vendéglátóhelyek egyre inkább zárva maradtak, ő egyre többet segített édesapjának, aki autókarosszériás és klímás. „Megtetszett, és rájöttem, hogy ez nem is rossz, úgyhogy elkezdtem az iskolát is” – azóta Alexandra már befejezte a képzést, és az új szakmájában dolgozik.

Döbbent arcok

Bár volt pár hónap pihenője a vendéglátásban, de a lezárások alatt is tudott dolgozni, így munka mellett végezte el az iskolát, majd az édesapja műhelyében tulajdonképpen családi vállalkozásban kezdték meg a közös munkát. Az iskolában rajta kívül egy lány tanult még. Magyarországon vannak még néhányan nők ebben a szakmában, de nem sokan. Előfordult, hogy Alexandráról azt feltételezték, hogy ő az ügyintéző, aki édesapja mellett az adminisztrációt intézi. „Velem beszélték meg, velem egyeztettek időpontot, de mikor megláttak, rögtön mondták, hogy apához jöttek, én pedig elmagyaráztam, hogy nem ő, hanem én foglalkozom majd az autóval” – a döbbenetet az arcokon azzal lehet még fokozni, ha éppen csinos ruhában, magas sarkúban fogadja az ügyfeleket Alexandra, nem a szokásos védőruhájában.

Sokszor azt veszem észre, hogy direkt tesztelgetnek, és mikor elkezdünk beszélni a fényezésről, akkor megváltozik a hangnem. Néha sokkal keményebbnek kell lenni nőként, pedig alapjában aranyos, kedves vagyok.” Érdekes az is, hogy a munka végeredményét néha még kritikusabban is vizsgálják az ügyfelek, mintha egy férfi dolgozott volna az autójukon, és talán pont ez esik a legrosszabbul is azoknak a nőknek, akik hagyományosan férfiasabb szakmában dolgoznak. Alexandra is arról mesél, hogy igyekszik mindig mindent előre lefixálni, minden részletet megbeszélni a megrendelőkkel, és azt is elmondja, mire számíthatnak, hiszen egy húszéves autó egy elemének rendberakása nem jelenti azt, hogy az egész autó megújul.

Danis Lídia: „Engem az élet vitt rá, hogy erős legyek”

Danis Lídia: „Engem az élet vitt rá, hogy erős legyek”

Nem olyan régen jöttek egy autóért, ami nagyon szép lett, minden úgy sikerült, ahogy kell, és emiatt nagyon lelkes voltam. A tulajdonos férfi annyit mondott rá, hogy ühüm, jó. Nem ez volt az első ilyen eset, és már kezdem megszokni, de még mindig bele tudnak taposni ennyivel a lelkivilágomba.” Szerencsére a negatív tapasztalat a kevesebb, de sokszor mélyebb nyomot hagy, mint azok az elégedett ügyfelek, akik nemcsak a végeredménynek örülnek, de azt is vagánynak tartják, hogy egy nő csinálta meg az autójukat. Vannak olyanok is, akiknek annyira imponál a dolog, hogy szeretnék a munkakapcsolatot magánjellegűre változtatni.

Nem kimondottan férfiszakma

Nők részéről pedig azt veszi észre, hogy közlékenyebbé válnak, magabiztosabbak, felszabadultabbak lesznek, ha egy másik nővel találkoznak a szervizben. Vannak olyan helyek, ahol valóban tudnak lekezelőek lenni a nőkkel, Alexandra azonban szereti partnerként kezelni az ügyfeleket, legyen szó nőkről vagy férfiakról. „Fontos, hogy odafigyeljek, azt érezze, hogy ő nem egy újabb valaki, aki idehozta az autóját, érezze hogy valóban fontos, hogy a problémát megoldjuk és a sérülést eltüntetjük” – ezt a fajta hozzáállást a férfiak is szeretik, valahogy megnyugtatóbb lesz számukra is a szervizben töltött idő.

Tóth Andi: „Más Andi vagyok, mint amit a külvilág lát”

Tóth Andi: „Más Andi vagyok, mint amit a külvilág lát”

Alexandra szerint kifejezetten izgalmas szakma lehetne ez a nők számára. „Akiben van például művészi hajlam, annak nagyon tetszene az Air Brush technika, de a polírozás is olyan típusú munka, ami tulajdonképpen esztétikáról, szépségről és pontosságról szól. A festés résznél kell csiszolni, meg poros lesz az ember, de van védőruha. Más, nőknél jobban elfogadott munkakörnek is van ilyen árnyoldala, elég csak a manikűrözésnél a csiszolásra, festésre gondolni.” Ahogy szintén sok munkahelyen, úgy itt is tapasztalható, hogy nőként többet kell teljesíteni, hogy elismerjék az embert, ugyanakkor Alexandra azt mondja, hogy sokan viszont kifejezetten értékelik, hogy valaki tanulni szeretne, fejlődni akar. „Még él az a berögződés, hogy az autófényezés egy férfias munka, de ez nem igaz, én is nagyon jól megtalálom ebben magam.

A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.

Fotó: Rohonczi Anita – Festy

Fotóasszisztens: Könczei Kinga

Smink és haj: Lencsés Dóra

Olvass még többet inspiráló nőkről:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi: „Nem tudtam élvezni a babázós időszakot”

Rúzsa Magdi: „Nem tudtam élvezni a babázós időszakot”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője