Elfelejtetted a jelszavad? Íme egy zseniális módszer

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A jelszó az internetes világban kicsit olyan, mint az étkezés a valódiban. Tudjuk, hogy mit kellene, mennyire változatosan kellene használni, de valahogy a zöldségek és superfoodok helyett mégis a sültkrumpli és a pizzaszelet lesz a vonzóbb, míg jelszóban a könnyen megjegyezhető, de ezzel együtt kevésbbé biztonságos. Itt az ideje változtatni.

jelszokezelo
Van megoldás az állandóan elfelejtett jelszavakra
Fotó: Getty Images/ Getty Images

Évtizedek óta, vagyis nagyjából amióta a jelszavak léteznek, a legnépszerűbb megoldása az embereknek erre a problémára az 123456, a jelszo, fifikásabbaknak a password. Akik ennél valamelyest tudatosabbak, azok a születésnapjuk valamilyen kombinációját, a kiskedvencük vagy szeretteik nevét használják, de az igazság az, hogy ez csak pár másodperccel több munkát jelent a hekkereknek. Harmadik megoldás lehet a bonyolultabb, ezzel együtt könnyebben elfelejthető jelszó. Melyik is a nagybetű? Kettőskereszt vagy kérdőjel a speciális karakterem? És mi is volt maga a betűkombináció? Segítünk, hogyan tudod egyszerűbbé és biztonságosabbá tenni a mindennapjaidat.

Nem vagy egyedül

Kezdjük a legfontosabbal! Az, hogy gyakran elfelejted a jelszavad, nem egyedi dolog, nem utal semmilyen betegségre, és másokkal is előfordul. Ha a gyakran használt jelszavaidat felejted el egyik pillanatról a másikra, annak is valószínűleg a stressz vagy éppen a szorongás az oka. A legrosszabb dolog, amit tehetsz, hogy felírod a jelszavaidat egy cetlire, és a számítógép közelében tartod, hogy kéznél legyen, a legjobb, ha erre valamilyen más megoldást találsz, de erről később.

Először is fontos, hogy gondolj úgy a jelszavaidra mint a bankkártyád PIN-kódjára. Ráírnád a kártyádra filccel? Elmondanád idegeneknek? Ott hagynád a bankkártyádat az automatában azzal a felkiálltással, hogy majd a következő kilép a felületről, ha kell neki? A válasz egyértelműen az, hogy nem, éppen ezért lényeges, hogy ugyanezt az elvet kövesd online is. Hogy miért felejtik el az emberek a jelszavakat, annak több oka is van a tudomány szerint, amely természetesen ennek is utánajárt.

  • Túl hosszú és bonyolult a jelszó
  • Nem túl gyakran használt jelszavak
  • Újonnan beállított jelszavak
  • Az oldalak túl komplikált és hosszú, megjegyezhetetlen jelszót tartanak csak biztonságosnak

Teszteld le, mennyire egyszerű feltörni a Facebook-fiókod!

Teszteld le, mennyire egyszerű feltörni a Facebook-fiókod!

De akkor mi a megoldás?

A legbiztosabb, és egyben legnehezebb megoldás az, ha minden fiókodhoz más jelszót használsz, és mindegyiket a fejedben tárolod, ráadásul mind olyan jelszó, amit nagyon nehéz feltörni. Mivel ez a legtöbbünknek meglehetősen komoly kihívást jelent, így ugorhatunk a következő megoldásra, a jelszókezelő alkalmazások használatára.

Akár a Google, akár a telefongyártó felajánlhatja, hogy megjegyzi a jelszavadat, és legközelebb majd segít beilleszteni. Ezek jó megoldások akkor, ha a jelszavad alapvetően erős, és nehéz kitalálni, vagyis gyakorlatilag véletlenszerű számokból, betűkből és karakterekből áll.

Ha továbbra is mindenhol az 123456 a jelszavad, és azt jegyezteted meg vele, az nagyjából olyan védelmet jelent, mintha egy kerítés nélküli házhoz odatennéd a világ legbarátságosabb kutyáját házőrzőnek. Ennél eggyel okosabb lépés, ha eleve a jelszókezelő ajánl egy biztonságos jelszót, amit aztán meg is jegyez.

Ismerd meg a jelszókezelőt!

Hogy hogyan is működik pontosan a jelszókezelő, arról a Nemzeti Kibervédelmi Intézet ír. „A megoldás előnye, hogy ehhez csupán egyetlen, ún. mesterjelszót kell fejben tartanunk, azt, amellyel hozzáférhetünk magához a jelszószéfhez. A mesterjelszóból kerül leképezésre az a titkosító kulcs, amivel a hitelesítő adatokat (felhasználónév, jelszó) tároló adatbázis.

A lényeg a titkosításon van, vagyis elviekben a kezelőfelület üzemeltetőinek sincs hozzáférése a jelszavakhoz. A kezelésük egyszerű, gyakorlatilag olyan, mint egy széf a jelszavainknak, a mesterkulcs, azaz a mesterjelszó pedig az, amit mi megadunk, feltehetőleg nem felejtünk el, és biztonságos is, de legalább csak egy. Főleg, ha ez nem az 123456, hanem például kiegészül biometrikus azonosítással, azaz az ujjlenyomatunk, vagy arcfelismerés is kell a bejutáshoz.

Azért lássuk be, hogy nagy kockázat kiadni az összes jelszavunkat egy véletlenszerűen kiválasztott jelszókezelő alkalmazásnak. Vannak, amelyek a jelszavakat lokálisan, azaz a te számítógépeden vagy telefonodon tárolja, van olyan, amelyik felhőben, a szolgáltató szerverén. Utóbbi előnye, hogy könnyebb a szinkronizálás a különböző eszközök között, például telefonon, a munkahelyi gépen vagy a laptopon nem kell külön-külön tárolni.

Honnan tudom, ki nézte meg a Facebook profilom?

Honnan tudom, ki nézte meg a Facebook profilom?

Vannak kockázatai

Fontos tudnod, hogy száz százalékos biztonság nincs, még akkor sem, ha a fejedben tartod a bonyolult jelszavaidat.

  • A jelszókezelők szoftverei sérülékenyek lehetnek, vagyis bizonyos támadásokat lehet, hogy nem tudnak kivédeni.
  • Az is lehet, hogy például a telefonodra valamilyen úton, például fertőzött e-mail, csatolmányok megnyitásával olyan kártékony program kerül, amely menti a leütött karaktereket, így a mesterjelszóhoz is hozzáférést kaphatnak idegenek.
  • Ha lokálisan, azaz az eszközön tárolja a jelszavak, és az eszköz elveszik, ellopják vagy használhatatlanná válik, akkor a jelszavainkhoz is nehéz lesz a hozzáférés.
  • Fontos először azt is átgondolni, hogy egészen pontosan milyen felhasználáshoz keresünk megoldást. Ha arra, hogy ne egy noteszbe tartsuk a jelszavakat a gép mellett, akkor jó választás lehet a lokális megoldás. Ha az a cél, hogy bárhonnan, bármilyen eszközről elérhető legyen, akkor pedig a felhő alapú.
  • A böngészőbe épített jelszókezelők közül a szakértők szerint a Google Chrome megoldása a legjobb, de még így is elmarad azok mögött, amelyeket kifejezetten a jelszókezelésre fejlesztettek. Ugyanez igaz az Apple megoldásaira is.
  • Az adatszivárgástól nem véd egyik sem. Ha tegyük fel valamelyik oldalnál, amit rendszeresen használsz, ilyen incidens történik, és a te atombiztos jelszavad és felhasználóneved is kiszivárog, akkor a jelszókezelő sem nyújt biztonságot, hiszen nem a belépést védi, csak abban segít, hogy legyenek kéznél a jelszavaid.

A Facebook titkos funkciói mindvégig ott lapultak, és nem is tudtál róluk

A Facebook titkos funkciói mindvégig ott lapultak, és nem is tudtál róluk

Milyen alkalmazások közül érdemes választani?

Ha csak simán bírod a böngészőbe, hogy jelszókezelő vagy password manager, nagyon sok alkalmazást és oldalt dob majd ki. Egy részük ingyenes, egy részük fizetős, és vannak azok, amelyek ingyenesnek tűnnek, aztán félúton kiderül, hogy ez mégsem teljesen igaz.

  • Bitwarden - Ingyenes és nyílt forráskódú. Utóbbi elsőre ijesztőnek hathat, de az igazság az, hogy ez természetesen nem azt jelenti, hogy nyitvahagynak néhány kiskaput, hanem éppen azt, hogy több szem többet lát alapon könnyebb felfedezni a sebezhetőséget azoknak, akik értenek hozzá. Felhasználóbarát felület, és Windows, iOS, Android, macOS és Linux felületeken is működik. Ingyenesen is tudod használni, a prémium verzió pedig évi 10 dollárba kerül.
  • Dashlane - Egyik nagy előnye, hogy folyamatosan pásztázza az internet sötét sarkait, és ha azt látja, hogy valamilyen adatszivárgás történik, akkor szól, hogy ideje megváltoztatni a jelszavadat. Ez a funkció egyébként egyre több jelszókezelőbe épül be folyamatosan.
  • 1Password - Nem ingyenes, 3 dollár, azaz kevesebb mint ezer forint havonta, de nagyon sok extrát ajánl. Amellett, hogy tényleg minden felületen működik, külön plug-in segítségével egyenesen beépítheted a böngésződbe. Azaz úgy működik majd, mint például a Chrome jelszókezelője, csak itt a jelszókezelés áll a fókuszban, míg például a Chrome esetében ez csak egy funkció a sok közül. De olyan extrákat találsz benne, mint például a biztonságos utazás mód, ami az érzékeny adatokat letörli, majd ha hazaérsz, visszaállítja. Ez olyanoknak hasznos, akik olyan országokba utaznak, ahol például a határon elkérhetik a határőrök a telefont is ellenőrzésre. A különböző applikációkba pedig nem kell kimásolni a jelszavakat, hanem sok esetben automatikusan kezeli azt.



Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Wow! Tóth Andi mindent elsöprő bejelentést tett, saját műsort indít

Wow! Tóth Andi mindent elsöprő bejelentést tett, saját műsort indít

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Baj, ha össze-vissza menstruálsz? (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)