Ezért fontos nyáron a napszemüveg

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Azt tudjuk, hogy a napszemüveg divatos és hasznos kiegészítő, de vajon mennyire szolgálja egészségünk védelmét? Miért érdemes a szemünket is óvni a káros UV-sugaraktól, mennyit számít egy napszemüveg ára, és honnan tudhatjuk, hogy a fast fashion üzletben vagy az utcai bazársoron vásárolt darabunk valódi védelmet nyújt-e? Zsákai Szilveszter optometrista, az Olivér Optika társtulajdonosa mindenbe beavat minket.

A napszemüve egy nagyon jó beruházásnak számít, mert a ráncokat és az időskori súlyos szemproblémákat is megspórolhatod vele
A napszemüve egy nagyon jó beruházásnak számít, mert a ráncokat és az időskori súlyos szemproblémákat is megspórolhatod vele
Fotó: HBO

Azt tudjuk, hogy a napszemüveg viselésével a szem körüli finom ráncok kialakulásának esélyét is csökkenthetjük, és kényelmesebben is érezzük magunkat, ha nem kell hunyorognunk, de ennél van egy sokkal fontosabb funkciója is a napszemüvegnek.

Az UV-sugárzás egy mélyreható sugárzás, amely a szem esetében elsősorban a retinát és a szemfeneket károsítja. A fénynek különböző hullámhosszai vannak, amelyek különböző mértékben képesek behatolni a szembe. Az UVC sugarakat szinte teljes mértékben elnyeli az ózonréteg, az UVB sugaraknak már csak egy adott részét szűri ki, és ezek hosszú távon már károsíthatják a szaruhártyát. Az UVA sugárzás teljesen átjut az ózonpajzson, és a szembe jutva hosszú távon a szürkehályog kialakuláséért felelős. Tulajdonképpen az úgynevezett időskori szemromlásnak is az egyik oka az UV-károsodás. Ha tehát valaki nagyon odafigyel a szeme védelmére, akkor akár lassíthatja is ezt a folyamatot. A fény a szaruhártyával találkozik először, ami elég erős védelmet ad, bizonyos mennyiségű fényt már ki is szűr. Ami viszont átjut rajta, és eléri a szemlencsét, az már komoly károsodást is okozhat, mint például a fent említett szürkehályog.

Az UV-védelem szempontjából fontos, hogy egy adott napszemüveg lencséje mennyire sötét?

A napszemüvegek lencséje leggyakrabban 1-es és a 4-es fokozat közötti besorolást kap, ami nem az UV-védelemmel, hanem a sötétítő erejükkel kapcsolatos. A legtöbb napszemüveg 3-as besorolású, de mostanában divatosabbak a világosabb, 2-es lencséjűek is. A 4-es az már speciális körülményekre, mondjuk gleccser síelésre alkalmas, abban például vezetni sem lehet már. Az UV-védelemmel azonban mindez nem függ össze. Tökéletes fényvédelemmel rendelkezhet egy olvasószemüveg is, erős fényben ugyanakkor hunyorogni fogunk benne. Tehát életmódtól függően általában az a kényelmes, ha valakinek több napszemüvege is van a különböző fényviszonyokhoz illően. Azt is fontos tudni, hogy ma már a legtöbb látást segítő szemüveg is rendelkezik UV-bevonattal, ha pedig mégsem, akkor ezt könnyedén rá lehet tenni bármely optikában.

Honnan tudhatjuk, hogy egy napszemüveg megfelelő UV-védelemmel rendelkezik-e?

Szerencsére az a helyzet, hogy ma már a boltokban kapható napszemüvegek túlnyomó többsége megfelelő fényvédelemmel rendelkezik, tehát biztonságos. Ez az olcsóbb darabokra is igaz. A fő különbség egy drága és egy olcsóbb napszemüveg között, hogy a drágának általában az egész lencséje UV-szűrős, míg az olcsóbbaknál egy fényszűrő bevonatot kap csak a lencse, amely néhány év alatt le tud kopni, és eleve sérülékenyebb is. Az olcsóbb napszemüvegeket tehát nem árt néhány szezon után lecserélni. Arra pedig mindig figyeljünk, hogy karcos, sérült lencsével már ne hordjuk őket. Magát a védelmet pedig minden optikában tudjuk ellenőriztetni egy pár perces művelet során. Az elvárás az, hogy 400 nanométerig szűrje ki a káros sugarakat a lencse.

Azt még nem is említettük, de a kép alapján nyilvánvaló, hogy az egészségügyi hatása mellett azért is fontos a napszemüveg, mert az öltözékedet befejezi, teljessé teszi. Ez pedig önbizalmat ad neked
Fotó: IMaxTree

Gyerekeknek is fontos lenne napszemüveget viselni?

Míg alapvetőn nem károsabb a gyerekek szeme számára az UV-sugárzás, épp olyan rossz hatással van a látásukra, mint a felnőttekére, úgyhogy fontos lenne nekik is hordani, különösen, ha magas UV-sugárzásnak vannak kitéve.

Mi történik, ha nem szűr megfelelően a napszemüvegünk?

Sajnos minél sötétebb a lencséje, annál rosszabbul járunk. A sötét lencse alatt ugyanis kitágul a pupillánk, így több fényt ereszt be a szemlencséhez. Vagyis, ha nem megfelelő a napszemüvegünk fényvédelme, akkor rosszabbul járhatunk, mintha egyáltalán nem viselnénk semmit.

A szemüveg mérete vagy formája számít a védelem szempontjából?

Nyilván egy nagyon keskeny napszemüveg nem ideális, mert alul, fölül és oldalt is több fény juthat be a szembe, míg egy nagyobb lencse jobb védelmet nyújt. Speciális helyzetekben pedig olyan napszemüveget érdemes választani, amelyik oldalt is véd, és akár alul és fölül is jobban „szigetleve” van. Síeléshez, hegymászáshoz például ilyen kiegészítőt érdemes választani.

Hol figyeljünk kiemelten a szemünk fényvédelmére?

A már említett síeléshez, hegymászáshoz, téli vagy vízi sportokhoz mindenképpen fontos a szem erőteljes UV-védelme, hiszen minél magasabban vagyunk, annál erősebb a sugárzás, az olyan felületek pedig, mint a hó, a víz vagy az üveg, visszaverik a fényt, ezáltal megsokszorozzák a potenciálisan a szemünkbe jutó káros sugárzás mennyiségét is. Ha pedig olyan országba utazunk, ahol különösen vékony az ózonréteg, ugyancsak fontos gondoskodni a fokozott fényvédelemről.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Az 54 éves Cate Blanchett istennőként tündököl a Vogue címlapján

Az 54 éves Cate Blanchett istennőként tündököl a Vogue címlapján

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője