Egészen megdöbbentő, hányszor hazudnak az emberek naponta

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Apró füllentések vagy nagyobb horderejű hamis állítások? Nincs olyan ember, aki ne hazudna volna már életében, ám a legtöbben pontosan tudják, hogy ez nem lehet hosszútávon eszköz a problémák megoldására. Egy friss tanulmány most kielemezte, hány hazugság számít normálisnak naponta, és mi az az érték, amely felett már valamilyen más mentális probléma állhat a füllentések mögött.

Részlet a Hatalmas kis hazugságok című sorozatból
Részlet a Hatalmas kis hazugságok című sorozatból
Fotó: Profimedia

A felmérés 116 366 hazugságot elemzett ki, méghozzá 632 személytől. A vizsgálat időtartama 91 napig tartott, eddig monitorozták a résztvevőket minden egymást követő napon. Az eredmények alapján 3 kategóriába sorolhatóak az emberek a hazugságaik alapján: az első két csoport tagjai a normális kategóriába esnek, nekik nincs dolguk a hazugságok számával, ám aki a harmadik szekcióba sorolja magát, annak érdemes szakember segítségét kérnie, hogy ez a rossz szokás ne követeljen túl nagy áldozatokat.

HIRDETÉS

Az őszinték csoportja

A résztvevők 75%-a az első kategóriában végzett, ők azok, akik vagy egyáltalán nem huzudnak, vagy naponta 1, maximum 2 hazugság hagyja el a szájukat. Ám ezek a hazugságok sem bírnak komoly jelentőséggel. Ők azok, akik amikor ajándékot kapnak, inkább nem vallják be, ha nem tetszik nekik, és a hazugság eszköz arra, hogy udvariasak maradjanak. Soha nem a rossz szándék vezérli őket, sokkal inkább mások védelme.

A billegők

A második kategória tagjai sem hazudnak átlagosan naponta 2-nél többet, ám náluk már előfordulnak kiugró napok, amikor viszont többször is őszintétlenek. Alapvetően az első csoport tagjaira hasonlítanak, de elég egy apró konfliktus, egy kisebb feszültség, és feljebb tornázzák a számot alkalom adtán.

Miattuk volt szükség arra, hogy a kutatás 3 hónapig tartson, és ne csupán egy napi adat alapján kerüljenek meghatározásra a kategóriák, ők ugyanis egy nap alatt teljesen irreális eredményt adhatnak. A fáradtság, a nyűg sokszor motiváció számukra, hogy hazugsággal oldjanak meg szituációkat, és például előbb szabaduljanak egy-egy helyzetből, amely nem komfortos nekik.

Hallottál már a pszichológia sötét triászáról? Az első kettőt mindenki ismeri, de a harmadikat csak kevesek

Hallottál már a pszichológia sötét triászáról? Az első kettőt mindenki ismeri, de a harmadikat csak kevesek

A szapora hazudozók

A szapora hazudozók viszik a prímet, akik egy nap van, hogy 17 alkalommal is valótlant állítanak, így ők akár 6-8-szor annyit hazudnak, mint a többi kategória tagjai, emiatt nem nehéz beazonosítani őket. Az ő esetükben akár más mentális probléma is fennállhat, és sokszor csak azzal együttesen érthető meg, mik a szándékaik, és miért ezzel az eszközhöz nyúlnak.

Sokszor maguk sem értik, miért állítanak valótlant, általában nem mérik fel a hazugságok hosszútávú következményét, csak a pillanatnyi motiváció számít, ami akár a szórakozás is lehet.

De miért hazudnak az emberek?

A hazugságok száma mellett fontos egy pillantást vetni az indítékokra is, ezek ugyanis sokkal komplexebb képet mutathatnak a puszta számoknál. Megmutatják, hogy vannak olyan élethelyzetek, körülmények, foglalkozások, amelyek szinte rákényszerítik az embert a hazugságra, amíg más közegekben ennek az esélye jóval alacsonyabb.

  1. 21% mások megbántásának elkerülése: Nem meglepő, hogy ez a leggyakoribb indok, ugyanis az őszinték csoportjának tagjai csak ezért füllentenek általában. Az emberek egy része nehezen méri fel, hogy ezzel nagyobb kárt okozhat hosszútávon, mintha már az elején őszinte lenne, de még mindig ez az egyik legkedvesebb indíték.
  2. 20% humornak szánja: Sokan vannak, akik kifejezetten humornak szánják, hogy irreális forgatókönyveket adnak elő, vagy kicsit kiszínezik a történteket. Képzeld el, hogy ott ülsz egy társaságban, és mindenki imádja a sztoridat, ezzel középpontba kerülsz. Rengetegen ezt az érzést keresik, ezért hazudnak.
  3. 14% önmaguk védelmében: Van, hogy az ember úgy érzi, túl határozottan, vagy túl keményen bánnak vele, és valahogyan meg kell védenie magát. Jelentős százaléka a hazugságoknak ezért történik meg, egy kétségbeesett eszközként használják.
  4. 13% jobb színben akar feltűnni: Szeretnél megkapni egy remek állást? Nagyon tetszik a pasi, akinek tudod, milyen exei voltak már? Akár a CV kiszínezése, akár a hazugság arról, hogy mennyire csíped a metál zenét, ugyanúgy egy-egy alkalomnak számítanak. Néhány ártatlan lépés még nem a világ vége, de ez ne váljon rendszeressé!
  5. 11% más védelme érdekében: Az egyik legnemesebb indíték, amikor valaki azért hazudik, hogy mást megvédjen. Talán ez az a szituáció, amely még a leginkább érthető, és nem mindig, de egyes esetekben becsülendő is.
  6. 5% kifejezetten ok nélkül: Az egyik legritkább, mégis legsúlyosabb kategória. A negatív indítéknál még rosszabb, amikor az nem is létezik. Akik ok nélkül hazudnak, azoknál általában más mentális probléma is fellelhető, így érdemes mélyebben utána nézni ezeknek a dolgoknak.

10 érzelmi manipulációs technika, amit jó, ha felismersz, mielőtt az áldozatává válsz

10 érzelmi manipulációs technika, amit jó, ha felismersz, mielőtt az áldozatává válsz

Hogyan hazudnak az emberek?

A hazugság módja is sokat elárul arról, valaki miért használja ezt megoldásként. A hazugságok 79%-a szemtől szembe történik, ez mutatja, az emberek gyakran menekülési lehetőségként használják azt. Te is mondtad már, hogy sietned kell, mert nem volt kedved valakivel több időt tölteni?

Ez még nem a világ vége, de nem is mindig jobb megoldás, mint elmondani, hogy most nem vagy abban az állapotban, ami ehhez a helyzethez szükséges. A súlyosabb hazugságok általában mások háta mögött hangzanak el, a hazugságok 21%-a ilyen. Ezek azok a helyzetek, amelyekből később sok-sok sérülés, és további hazugságok alakulhatnak ki.

Milyen típusú hazugságokat mondanak az emberek?

Szerencsére a hazugságok 89%-a meglehetősen apró és ártalmatlan. Persze jobb őket is elkerülni, de ezeknek nincsenek hosszútávú hatásai, és nem is okoznak fájdalmat, maximum egy-egy kellemetlen percet. A nagyobb gond a maradék 11%-kal van, amelyek alaposan megkavarják az emberi kapcsolatokat, és rossz hatással is vannak azokra.

Ide tartozik például, ha valakinek azt mondod, hogy szereted, mert úgy érzed, nem szeretnéd megbántani azzal, hogy nem így érzel. Ennek hónapokig tartó kellemetlenség, és további hazugságok lehetnek a következményei, majd a kapcsolat totális romlása, amelyből már nincs visszaút.





Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Steiner Kristóf: Megtanultam, mit akarok tovább vinni, és magam mögött hagyni

glamour plusz ikon Steiner Kristóf: Megtanultam, mit akarok tovább vinni, és magam mögött hagyni

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Pigmentfoltokkal küzdesz? Itt a megoldás védekezésképp és akkor is, ha már megtörtént a baj (x)

Ezek lesznek a 2024-es őszi szezon legmenőbb trendjei - Gyere, hogy ne maradj le! (x)

Ezek lesznek a 2024-es őszi szezon legmenőbb trendjei - Gyere, hogy ne maradj le! (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Hihetetlen, de az állandó stressz és túlgondolás még erre is hatással van (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)

Íme 6 hazugság, amit a sorozatok elhitetnek velünk a szerelemről (x)