Kövesd Hosszú Katinka tippjeit, hogy bomba alakod legyen nyáron

2019.június.13.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Kövesd Hosszú Katinka tippjeit, hogy bomba alakod legyen nyáron
Fotó: Scitec Institute

Eddz rendszeresen, táplálkozz helyesen és a pihenést se hagyd ki! Akár versenyszerűen, akár hobbiból sportolsz, a nagy hármast Te sem kerülheted ki, ha fejlődni szeretnél – tanácsolják a Scitec Institute szakemberei. A sportteljesítmény és egészségfejlesztés intézményének szakértői, akik az úszó világklasszis Hosszú Katinkát és több mint száz olimpikont segítenek felkészülésükben, most összefoglalták neked, hogy miért nem hagyhatod figyelmen kívül egyik kulcsterületet sem. Katinka személyes tapasztalataiból pedig Te is tanulhatsz!

Ne vedd félvállról az edzést. Az intenzív, rendszeres, személyedre szabott edzés a sikeres felkészülés első lépcsője, amely során a szervezeted megkapja azokat az ingereket, amelyek a teljesítményed növeléséhez kellenek. Nagyon kell figyelned, hogy a testrészeidet megfelelően terheld, így elkerülheted a krónikus elváltozásokat, a helyrehozhatatlan sérüléseket. Élsportolóknál az izomzat rendszeres vizsgálata rutinnak számít, de megfelelő szakembereknél Te is élhetsz a lehetőséggel. "A leglátványosabb az orvosi-, sportorvosi-, és az edzői terheléses vizsgálat, ami sok irányt, és támogatást ad. Ezek a vizsgálatok ahhoz kellenek, hogy mindenki valóban olyan iránymutatást kaphasson, ami az ő állapotához mért. Így állítható össze a leghatékonyabb program, mind edzés, mind táplálkozás tekintetében, így lehet a leggyorsabban fejlődni, megőrizni az egészséget és elkerülni a sérüléseket " – magyarázta az intézmény sportszakmai vezetője, Kropkó Péter, aki egykor maga is profi sportoló volt.

Katinka tapasztalatai az edzésről

Maximálisan az egyénre szabott edzésterv híve vagyok. 25 éves úszómúlttal a hátam mögött is folyamatosan kísérletezem, keresem az újabb módszereket, edzésformákat, mert tudom és érzem, hogy még mindig van bennem lehetőség, és tovább tudok fejlődni. Nemrég kezdtem például kiegészítő edzésekbe Baji Balázs erőnléti edzőjével, Kiss Danival, és már most látom a hatását. Bár én mennyiségileg is sokat edzem, azt gondolom, elsősorban a minőségi, speciálisan rám szabott munka hozhat eredményt. Fontos a visszajelzés! Petrov Árpival, az edzőmmel mindig megbeszéljük, hogy mit miért csinálok, mire hogyan reagálok, és csak azokat az elemeket építjük be a munkába, amelyek egyértelműen előrevisznek. Ez egy állandó szakmai diskurzust jelent közöttünk, időnként viccelődve, időnként komolyabban, de a lényeg az, hogy fejlődjek.

Fotó: A Scitec Institute

Az vagy, amit megeszel. És a sportban ez különösen igaz. Bár az elmúlt években már látszanak a pozitív folyamatok, hazánkban még sokszor az élsportolók sem igazán figyelnek a táplálkozásukra, például túl sok finomított szénhidrátot fogyasztanak, étkezéseik rendszertelenek. A táplálkozásodban a legnagyobb hibát akkor követed el, ha a kalóriabeviteled nem megfelelő mennyiségű vagy akkor eszel, amikor éhes vagy. Ha kemény edzéseid vannak, akkor ne spórolj a tápanyagokkal. "A megfelelő tápanyagbevitel mellett az időzítésének is hatalmas szerepe van. Edzések alatt akár 10-szeresére emelkedhet a kalória felhasználásunk, ugyanakkor edzések során nem tudunk emészteni, és a felszívódás képessége is sokat romlik. A hibás tápanyag időzítés romló edzésteljesítményhez, csökkent regenerációhoz vezet. Speciális étrendi intervenciókkal támogatni tudjuk a regenerációs folyamatokat, enyhíthetjük a centrális fáradtságot és a perifériás, izomzatot érintő kifáradást. Megfelelő étrenddel sokat tehetünk a mentális teljesítmény javításáért és fokozhatjuk a szellemi összpontosítás mértékét" – magyarázta Szász Máté biológus, a Scitec Institute szakmai igazgatója.

Katinka tapasztalatai az étkezés fontosságáról

Fél évvel ezelőttig abból éltem, úgy étkeztem, ahogy Amerikában az egyetemen megtanultam a dietetikustól. Szinte kizárólag húst és halat ettem salátával, nulla szénhidrátot. Mindenki így csinálta, azt gondoltam, ez a helyes. Tulajdonképpen működött is. Aztán jött Szász Máté és a Scitec Institute csapata, és megmutatták nekem, hogy másképp is lehet. Heteken át tanulmányozták a napirendemet, edzésmenetemet, vizsgálták a szervezetemet, miként reagálok a terhelésre, mit eszem és mikor. Ezután személyre szabott étrendi javaslatokat kaptam, hogy mit és hogyan egyek, kérték a visszajelzésemet, hogy hogyan érzem magam, majd újabb vizsgálatok, ellenőrzések jöttek. Ez egy állandó felügyeletet igénylő, kísérletezgetést jelentő folyamat. Már látom, hogy nincs egy mindenkire érvényes, élsportolóknak kifejlesztett étrend, és nem elég a felkészülési időszak egyes fázisaira lebontani az étkezést, mert minden szervezet egyedi, ezért egyénre szabott táplálást igényel.

Húha! Sose gondoltad volna, hogy mitől lesz igazán eredményes az edzés

Húha! Sose gondoltad volna, hogy mitől lesz igazán eredményes az edzés

Ne csald el a pihenést. Sportolás közben extra terhelés éri a szervezetedet, amelyet a regeneráció állít helyre. "Pihenés nélkül nincs fejlődés" – állítják egybehangzóan a szakértők, a pihenéssel töltött idővel tehát nem szabad spórolni. Intenzív edzéseken annyira kifáradhatsz, hogy akár 10 napra is szükséged lehet a teljes regenerációhoz. A folyamatot gyorsíthatják a mikrotápanyagok, egyes aminosavak, speciális zsírsavak, vitaminok és ásványi anyagok, ezeket táplálékkiegészítők formájában könnyen beviheted a szervezetbe, akár már az edzés közben is. Amennyiben kellő figyelmet fordítasz a regenerációra, megfigyelheted, hogy energikusabbá válsz, és jobban megy az edzés. Figyelj a kellő időtartamú alvásra is, amely a regeneráció legfontosabb állomása. Az élsportolók komolyan veszik az alvást, intenzív felkészülési időszakban egy-egy délutáni, rövidebb alvást is érdemes beiktatni.

Katinka tapasztalatai a regenerációról

"Korábban azt vallottam, hogy egyetlen napot sem szabad kihagyni, mert az jelentősen visszavetheti az ember teljesítményét. Persze az is lehet, hogy Rió előtt annyira koncentráltam az olimpiai bajnoki cím megszerzésére, hogy inkább ösztönösen, eltökélten, és még ha nem is tűnt így, de időnként minden észérvet félretéve készültem. Most már fontosabb a tudatosság, és sokkal jobban figyelek például a regenerálódásra. Ebben rengeteget segít a Scitec Institute-tal közös munka, hisz a hidratáció, a megfelelő étkezés is hozzájárul ahhoz, hogy gyorsabban regenerálódjon a szervezetem. Harmincéves vagyok, egészen más kihívásoknak kell megfelelnie a testemnek, mint 18 évesen, pláne, ha olyan célokat tűz ki az ember maga elé, mint amilyeneket én kitűztem a következő néhány évre."

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Mennyire ismered György herceget, Sarolta hercegnőt és Lajos herceget? Teszteld le!

Mennyire ismered György herceget, Sarolta hercegnőt és Lajos herceget? Teszteld le!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője