Mi kell ahhoz, hogy sikeres legyen a szoptatás?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Érzés, ösztön, tudatosság, támogatás, és ha szükséges, akkor szakértői segítség. Bocskainé Irci IBCLC laktációs szaktanácsadó szerint ezek a legfontosabb hozzávalók ahhoz, hogy sikeres legyen a szoptatás.

A szakértő szerint nem szerencse kérdése a szoptatás sikeressége
A szakértő szerint nem szerencse kérdése a szoptatás sikeressége
Fotó: Abraham Gonzales Fernandez/Glamour

A szoptatással kapcsolatos egyik legnagyobb tévhit, hogy az vagy sikerül magától, vagy nem. Nagyon sok anya adja fel emiatt a dolgot, még mielőtt alaposabban feltérképezte volna, honnan és milyen segítséget kaphat ahhoz, hogy babáját a melléből tudja táplálni. A laktációs szaktanácsadóval beszélgettünk arról, mit érdemes tudnia egy kezdő anyának a szoptatásról.

Nem szerencse kérdése

Van, amikor ez elején egy barátnő, vagy rokon segítsége is elég, hogy a szoptatás sikeres legyen, de csak attól érdemes elfogadni segítséget, aki maga is sikeresen szoptatott. Ha ez kevésnek bizonyul, akkor érdemes szakember segítséget kérni, aki lehet a védőnő vagy szoptatási tanácsadó. Mivel a tökéletes összhanghoz mind a mama, mind a baba szükségeltetik, nagyon ritka, hogy egyik oldalon sincs semmilyen apró akadály, amely megnehezíti a gördülékeny szoptatást.

„Azt gondolom, kell a gyermekágyas hat hetes időszak ahhoz, hogy az anya és a csecsemője összeszokjanak, megismerjék egymást. Ideális esetben ilyenkor a kismama rengeteg segítséget kap, és nem is nagyon van más dolga, mint pihenni, igény szerint szoptatni és a babájához, illetve önmagához is kapcsolódni anyaként.” – mondja Irci.

Ebben a kezdeti időszakban nagyon sokat számít az, hogy kinek milyen elképzelése van a szoptatásról, mennyi támogatást kap a környezetétől, és honnan tájékozódik. A szoptatási tanácsadó azt is hangsúlyozza, hogy már várandósság alatt érdemes ismereteket szerezni a szoptatásról, készülni rá, beszélgetni olyanokkal, akik sikeresen szoptattak. „Sajnos még mindig rengeteg ellentmondásos információ terjed a szoptatásról, ezért én mindenképpen azt ajánlom az anyáknak, hogy hiteles információkból tájékozódjanak. A La Leche Liga honlapján található információk, illetve minden, amit az IBCLC szakvizsgával rendelkező szoptatási tanácsadók ajánlanak, a legfrissebb szakmai állasponton alapszanak, ezért bátran követhetjük őket. A PregHello telefonos alkalmazást is melegen ajánlom.”

A köldökzsinór a terhesség kilenc hónapja alatt összeköt, de mi a szerepe pontosan?

A köldökzsinór a terhesség kilenc hónapja alatt összeköt, de mi a szerepe pontosan?

A leggyakoribb tévhitek

Sajnos nagyon sokan már az elején felhagynak a szoptatással, mert azt gondolják, ha az első napokban nem megy, akkor később sem fog. Pedig több hét is szükséges ahhoz, hogy a baba megtanuljon rendesen szopizni, az anya is hozzászokjon az anyatejes tápláláshoz, és a tejtermelés is megfelelően beinduljon. Ha valaki úgy áll hozzá, hogy hajlandó küzdeni, bízik magában, és nem frusztrálódik a kisebb nehézségek miatt – például nem omlik össze, ha eleinte egy kis tápszeres pótlásra is szüksége van a babának -, akkor szinte biztosan sikeres lesz.

„Nagyon kevés olyan nő van, aki valóban nem tud szoptatni, és sokkal több olyan, akit tévhitek vezetnek félre, vagy nem kap megfelelő segítséget és támogatás, illetve elvész az önbizalma a szoptatással kapcsolatban.” A máig is élő leggyakoribb tévhitek egyike, hogy a baba már pár hetesen aludja végig az éjszakát, pedig az éjjeli szoptatás elengedhetetlen ahhoz, hogy beinduljon a megfelelő tejtermelés.

Emellett az igény szerinti szoptatás, a baba mellel való megnyugtatása és – legalább az első két hónapban - a cumi kerülése nagyon fontos. Nem igaz, hogy elkényeztetjük, elrontjuk a babát azzal, ha sokat van kézben, ha minden „nyikkanásra” felvesszük és mellre tesszük, ha velünk alszik. Ezek nemcsak a biztonságos kötődést segítik elő, hanem a tejtermelésre is jótékony hatással vannak.

„Egy kisbaba nagyon sok mindenre használja az anyamellet, és ez egy fantasztikus dolog, ezért érdemes igény szerint szoptatni, vagy cicivel megnyugtatni. Ha például látogatók jönnek, nagyon gyakori, hogy utána a baba szopizni szeretne, mert ezzel elősegíti azt, hogy az anya a vendégek felől potenciálisan érkező kórokozók ellen ellenanyagokat termeljen. A gyerek szopizás közben kommunikál az anya szervezetével és ilyenkor például már fél óra után elkezdenek termelődni a szükséges antitestek az anyatejben.”

Akadályok a baba és a mama részéről

A koraszülöttekre, az ikrekre, a besárgult, aluszékony babákra különösen oda kell figyelni, mert az esetükben gondok lehetnek a szoptatással. Ugyanígy a csökkent izomtónusú vagy rövid nyelvfékű („lenőtt nyelvű”) csecsemők számára is nehézkesebb lehet a szoptatás. Ezeket a problémákat sokszor a szülők maguk észre sem veszik, ezért fontos egy szakértővel, ideális esetben egy szoptatási tanácsadóval konzultálni, ő ugyanis nemcsak abban tud tanácsot adni, hogyan szoptasson az adott anya, hanem abban is, milyen egyéb szakembereket keressen fel, ha egy bizonyos probléma miatt nem megy a szoptatás. Az anya részéről hangsúlyosak lehetnek a lelki problémák, amelyekben adott esetben pszichológus segítségét is érdemes igénybe venni. Egy rossz szülésélmény, a szüléssel egy időben, vagy ahhoz közel bekövetkezett negatív életesemény, az anyasággal kapcsolatos szorongás, szülés utáni depresszió vagy egyéb mentális betegség mind kihathatnak a szoptatásra.

„Az is gyakori, hogy az anya családjában senki sem tudott szoptatni, így egyfelől ő is azt hiszi, hogy ez az öröksége, másfelől támogatást sem kap ahhoz, hogy küzdjön a sikeres szoptatásért. Emellett az is nagyon sokat számít, hogy a partner mennyire támogató, hogy a baba mikor és milyen indokkal kap pótlást – a túl korai okozhat szoptatási problémákat -, és valóban van olyan is, hogy a mell mirigyállománya nem elegendő, de ez nagyon ritka, és gyakran így is megoldható a szoptatás.” A szoptatási tanácsadó szerint nagyon jó lenne, ha minden anya kaphatna megfelelő segítséget a sikeres szoptatáshoz. Ehhez jó lenne, ha vidéken is több szoptatási ambulancia és laktációs szaktanácsadó lenne elérhető, és ha az anyákkal kapcsolatba kerülő szakemberek is egy egységes álláspontot képviselnének az anyatejes táplálással kapcsolatban, amely a legfrissebb, kutatási adatokkal is alátámasztott irányelvekre épül. „A gördülékeny szoptatás érzés és ösztön egy csepp tudatossággal. Nagyon helye van annak is, amikor anyák egymásnak segítenek, de fontos, hogy tudják, hogy van szaksegítség is, ha kell.”

Segítünk megválaszolni a várandóssággal kapcsolatos kérdéseid!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Mérő Vera: „Az, hogy vállal-e gyereket, a legszentebb magánügye mindenkinek”

Mérő Vera: „Az, hogy vállal-e gyereket, a legszentebb magánügye mindenkinek”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Készülj fel a strandszezonra! Jövünk a leszuperebb alakformálási tippekkel (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)

A sok edzéstől lesérültél? Ettől biztosan hamar felépülsz! (x)