A kérdés, amitől leginkább retteg egy nő szülés előtt: ugye nem lesz gátmetszés?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Aki várandós, annak nagyon sok kérdésben kell döntenie. Hol szeretne szülni, apás szülést szeretne-e, vagy sem, de jó előre át kell gondolni a testével kapcsolatos kérdéseket is, például azt, hogy gátvédelemben, vagy gátmetszéssel szeretne szülni. Ez az egyik legijesztőbb kérdés a nőknek, éppen ezért próbálunk segíteni.

A kérdés, amitől leginkább retteg egy nő szülés előtt: ugye nem lesz gátmetszés?
Fotó: Isbjorn/Glamour

A gátmetszés alkalmával a hüvelybemenet kitáguló szélét vágják át, általában ferdén, úgy, hogy nem csak a bőrt, hanem a medencefenék izmait is átvágják. A vágást, metszést általában egy összehúzódással egy időben végzik, szikével vagy ollóval. Fájdalomcsillapítás előzi meg a gátmetszést - az a tapasztalat, hogy van, aki észre sem vette, más pedig még a hangot is hallotta, ahogy a bőrét és izmait átvágták.

Min múlik, hogy kinél alkalmazzák?

Magyarországon sajnos nagyon elterjedt, főleg az első szüléseknél a gátmetszés, a legtöbb intézményben arra számíthatunk, hogy az első szülésnél gyakorlatilag biztos, hogy ebben a beavatkozásban részesülhetünk. Leginkább egyéni adottságokon és a szülésnél jelenlevők hozzáállásán, gyakorlatán múlik, hogy alkalmazzák-e.

Mit tehetsz a várandósként a gátad előkészítésére?

Biztosan teljesen abszurdnak tűnik, ha még nem szültél, hogy egy olyan fertályaddal foglalkozz, ami eddig nem igazán érdekelt. Szülés előtt viszont fontos, hogy pár dolgot megváltoztass. Mozogj rendszeresen, ez karban tart, jó lesz az általános állapootod. Fogyassz redszeresen magas E vitamin tartalmú élelmiszereket, tégy egy kis olivaolajat a salátáidra, egyél egy-egy marék olajos magvat, minden héten többször egyél halat, ha lehet, lenmagot. Furcsa lehet a tanács, de nagyon jól felkészíti a gátat a szülésre, ha a harmadik trimeszterben E vitamin tartalmú olajjal, például búzacsíra olajjal kenegeted rendszeresen fürdé után.

Az E vitamin ugyanis rugalmassá teszi a szöveteket, így segít majd a kisbabádnak könnyedén kibújni. Fürdés, zuhanyozás után nedves, tiszta kézzel, nyugodt mozdulatokkal masszírozz búzacsíra- vagy gátmasszázs-olajat a szerméremtestbe, elsősorban az végbél felőli oldalon. Nem szükséges a hüvelybe nyúlni, illetve a gátizom felsőbb rétegeit nyújtani, azzal nem tudod felkészíteni a gátat a szülésre. Az is nagyon hasznos, ha gátizom-tornát tanulsz kismama-jógán, gyógytormásztól vagy Kriston intimtorna-oktatótól. Így megtanulod tudatosan megfeszíteni, illetve ellazítani az intim izmaidat - így a szülés ideje alatt aktívan tudod kiengedni a babádat, el tudod engedni a gátizmaidat, majd a szülés után edzeni is tudod, hogy az visszanyerje rugalmasságát, feszességét.

Mi történik a hüvelyeddel a terhesség és a szülés után?

Mi történik a hüvelyeddel a terhesség és a szülés után?

Nem vagy egyedül!

A segítők kiválasztása azért fontos, mert például egy, az első szülőknél rutinból gátmetszést végző orvostól nem tudjuk elvárni, hogy nálunk kivételt tegyen, míg azok, akiknek gyakorlatuk van a gátvédelemben, valóban és aktívan tudják támogatni a gátvédelemre irányuló kérésünket. Mi múlik a szolgáltatón, a szülésnél segédkezőkön? Milyen szemlélet, gyakorlat segít abban, hogy a gát ép maradjon? A segítők ismerik és használják a különböző testhelyzetek segítő erejét a vajúdás során. Kerülik a gerinctáji érzéstelenítő használatát, hogy az anya pontosan érezze, mi történik a testében. Támogatják a szabad teshelyzet-választást a kitolási szakban, a szülőszéken ülés például nagyon segíti a kitolási szakot, és így a gátizom védelmét. Megvárják a magzat-kilökő reflexet. Hagyják, hogy a vajúdó a saját tempójában, ahogy a teste diktálja, úgy adjon erőt kisbabájának a kitolási szakaszban (szemben azzal, amikor irányítják a kitolást, azaz a szülészorvos vezényli, mikor nyomjon az anya.) Fontos tudnod, hogy a vízben vajúdás felpuhítja a gátat, a vízben szülésnél a víz pedig megtámasztja a gátizmot, így előnyösen hat az intim izmok védelmére.

Mit tehetsz a gátért szülés után?

A medencefenék újbóli megerősödése a gyermekágy idején leginkább a fekvéssel segíthető elő. A gátizom felett, a hüvely felett található a méh, ami a szülés után napról napra közelít szülés előtti méretéhez. A méhet tartó szalagoknak is alakulniuk kell az új-régi helyzethez, hogy az újból kicsivé váló méhet a megfelelő helyen tartsák. Ehhez szükséges, hogy a frisssen szült anya a legtöbb időt fekve töltse, és ne ülve vagy állva, mert úgy a méhe esetleg mélyebben rögzül. Ezt szaknyelven méhsüllyedésnek hívják. Szóval függetlenül attól, hogy volt-e a szülésnél gátmetszés vagy sem, legalább a szülés utáni két hetet érdemes végigfeküdni, de akár a gyermekágy mind a hat hetét is. Pluszban már az első napokban is el lehet kezdeni az intim tornát, hogy ezzel is segítsük a gát regenerálódását. Hüvelyi szülés után azonban az első alkalmakkor elég, ha csak annyit érezzük, hogy az izom megmozdult. Ha nincs gátmetszés, akkor is lehetnek apró hámsérülések, amik érzékenyek. Ez a szülés utáni körülbelül három napban azt okozza, hogy csíp a vizelés. Ezért érdemes azokban a napokban vagy zuhany alatt vizelni, vagy egy kancsóból gátlemosó teát, vagy langyos vizet locsolni a gátra a vécén ülve.

Ha van gátmetszés, a fent leírtakon kívül a következőkkel egészíteném ki a gát ápolását: mindenképpen érdemes gyakran cserélni a betétet. Ha a seb beduzzadna, beödémásodna, akkor érdemes azt hűteni, aminek több módja van: vagy fagyasztóban hűtött jégakkut, vagy ruhába csomagolt jégkockákkal hűtheted a gátad egy rövid ideig. Egy alternatív megoldás, hogy kevés gátlemosó teát locsolsz a betétedbe, és azt lefagyasztod. Így házi hűtőbetétet tudsz készíteni. Ha a gátsérülés nagyon fájdalmas, ajánlott lazán felfújt úszógumnira ülni, vagy leginkább feküdni. A gyermekágy ideje megegyezik avval az idővel, ami ahhoz szükséges, hogy a méh visszaalakuljon eredeti méretére, azaz 6-8 hét. Tévhit, hogy nem lehet ez alatt az idő alatt fürödni, ha valakinek kedve támad erre, megteheti - egy nagy adag gátlemosó teát is tehet a vízbe, egy maréknyi sóval kiegészítve, és a fürdő segíteni fogja a felépülését. A gátlemosó tea a következő gyógynövényekből áll: levendula, málnalevél, uttifű, pásztortáska és medveszőlő.

És a szex?

Ahogy a szülés után visszaalakul a női test, úgy alakul vissza a női vágy is. Ebben nagy különbségek is lehetnek: van, akinek a kedve hamar megnő, és van, akié inkább csak csörgedez. Nem egybehangzó a vélemény arról, hogy a gyermekágy ideje alatt lehet-e együtt lenni - de azért hallani arról, hogy egy-egy pár megszegte a 6 heti tilalmat, és nem lett bajuk tőle. A gát komolyabb sérülése után különösen jó, hogy a partner figyelmes, ha a pár kicsit úgy tekint erre az együttlétre, mint egymás újbóli felfedezésére, mintegy második “nászéjszakára”. Jó, ha különösen óvatos a partner behatoláskor - a gátsérülés helye fájdalmas lehet, és a szoptatás miatt a hüvely is lehet szárazabb a megszokottnál (ez egy időleges változás, a termékenység, azaz a peteérés visszatérése után, a szoptatás gyakoriságának csökkentésével visszakapjuk sikamlósságunkat is). Van, akiknek könnyen megy az újbóli egymásra hangolódás, megint másoknak új utakat kell találniuk egymás felé. Sajnos van egy része a nőknek, akik sokáig, ritkán életük végéig megérzik a gátmetszés nyomát, és ezért a közösülést fájdalmasnak élik meg. Ezért is érdemes lenne mindent megtenni azért, hogy ha lehet, elkerülhessük.

Tévhitek a gátmetszéssel kapcsolatban:

  1.  "A szép egyenes vágás jobb, mint egy szabálytalan szélű repedés."

A repedés általában csak a gát fölötti bőrréteget érinti, szemben a gátmetszéssel, ahol a gátozmokat is átvágják. Ugyan lehet, nehezebb a repedt sebet összeilleszteni, és összevarrni, mint a vágott sebet, mégis sokkal könnyebben, általában kevesebb komplikációval gyógyul.

2. "A gátmetszés megvédi a gátat a súlyos gátsérüléstől"

Súlyosabb gátsérülés sokkal gyakrabban fordul elő a gátmetszés szövődményeként, valamikor akkor, ha a nő úgynevezett kőmetsző pózban (a hátán fekve, lábát kengyelben tartva v térdét a teste mellett felhúzva), irányított kitolásban szül, hisz ilyenkor feszül a gátja. Ha egy vajúdó a saját maga által választott testhelyzetben és tempóban szülhet, sokkal ritkábban és kisebb mértékben valószínű a gát sérülésének kockázata.

3. "A gátmetszés megakadályozza az inkontinenciát"

Az inkontitencia (vizelettartási nehézség) okai között szerepel a több kihordott várandósság, valamint a változó korban az ösztrogánszint csökkenése. Sokszor az “apa miatt végzett öltés” is pont a kívánt hatás ellentétét éri el: túl szűkre fogja a gátat, és így minden együttlétkor fájdalmat okoz a behatolás. Másrészt az inkontinenciáért részben a hüvely izmai felelősek, amit nem befolyásol a medencefenékes ejtett gátmetszés. A szülés utáni inkontinencia kialakuásának kedvez az erőltetett nyomatás, a kőmetsző pozícióban való szülés, a medencefenékre gyakorolt nyomás, a fogós szülésbefejezés, valamint a gyermekágy ki nem fekvése is.

Ne maradj le a várandóssággal kapcsolatos további cikkeinkről sem!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Nem értik, mi baja a nőnek, amikor ott van az egészséges babája és mégsem boldog” - Minden, amit érdemes tudni a szülés utáni dühről

„Nem értik, mi baja a nőnek, amikor ott van az egészséges babája és mégsem boldog” - Minden, amit érdemes tudni a szülés utáni dühről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

Ha valami igazán ütős illatot keresel a nyári bulikhoz, mutatjuk, mit válassz (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

A Dolce&Gabbana új illatpárosából árad a magabiztosság- Fedezd fel Te is! (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Ezektől a vitaminos kozmetikumoktól ragyogó lesz a bőröd (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)

Gondok vannak a hálószobában? Akkor ezekre érdemes odafigyelni (x)