6 jel, hogy a stressz a bőrödre is kihat

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A stressz mindannyiunk életében jelen van, függetlenül attól, hogy a munkánkhoz, a családunkhoz, vagy a folyamatosan megvívott csatáinkhoz kötődik. A stressz azonban nem jó barátja sem az elménknek, sem a bőrünknek. A bőrünk számos különböző módon jelez, például pikkelysömörrel, ekcémával és pattanásokkal.

Tegyél a stressz ellen, ez a megjelenésedre is pozitív hatással lesz!
Tegyél a stressz ellen, ez a megjelenésedre is pozitív hatással lesz!
Fotó: Shutterstock

Persze mindenki teste és bőre másként reagál a stresszre, de fontos tudni, hogy legyen az fizikai, érzelmi, pszichológiai vagy környezeti eredetű, a tünetek egyformán jelentkezhetnek. A bőrön jelentkező stresszhatások akut és krónikus kategóriába sorolhatóak, utóbbi a kellemetlenebb. Az pedig egészen biztos, hogy minél hosszabb ideig stresszelsz, annál inkább meg fogja viselni a bőröd és az egész szervezeted. És hogy pontosan hogyan? Most megtudhatod!

HIRDETÉS

Gyulladásokkal küzdesz

Amikor az elménk a stresszt érzékeli, lelassíthatja az emésztésünket. Minél hosszabb ideig tart a stressz, annál nagyobb hatással lehet az emésztésre. Ha pedig az emésztés lassul, befolyásolja a bélben lévő baktériumokat is, méghozzá olyan negatívan, mint a magas zsírtartalmú étrend. Ez a lelassulás pedig egészen odáig vezethet, hogy a bélmikrobák természetes egyensúlya megszakad és a belek "áteresztőbbé" válnak, ami gyulladást okoz. A belső gyulladások következtében pedig megjelennek a bőrödön a pattanások vagy az ekcéma.

Száraz lesz a bőröd

Fotó: Shutterstock

Amikor a testünk úgy érzi, hogy stressztől fenyegetett, harci választ ad, lehűti magát. Ennek eredményeként fokozódik az adrenalin – és a kortizolszint. Az adrenalin szintjének növekedése miatt többet verejtékezünk, a gyorsabb vízveszteség pedig dehidratációt okoz. Ha nem pótlod a folyadékveszteséget, akkor pedig kiszárad a tested. Akiknek alapvetően is száraz a bőrük, hajlamosak az ekcémára, ami ilyen esetben sokkal könnyebben előjöhet.

Negatívan befolyásolja az immunrendszered

A stressz közvetlenül befolyásolja az immunrendszered. A stressz által kibocsátott hormonok, mint például a kortizol vagy az adrenalin kémiai üzenetek, amik bizonyos fiziológiai válaszokat váltanak ki. Az adrenalin például növeli a szívfrekvenciát, emeli a vérnyomást, a kortizol pedig növeli a cukrot a véráramban. A bőr tekintetében, ha a szervezet túl sok kortizolt termel, az immunrendszer legyengül és gyulladásos reakciókat, például ekcémát vált ki.

Aknét okoz

Az akne nemcsak az arcbőrünkön jelentkezhet, hanem a test bármely területén
Fotó: Shutterstock

A stressz következtében megváltozott hormonszint – különösen a kortizolé – aknés bőrhöz vezethet. A stressz stimulálja az agyat, hogy olyan hormonokat állítson elő, amelyek felkészítik a testet a stresszes környezetre. Mint mellékhatás, ezek a hormonok felgyorsítják a bőrben a faggyúmirigyek aktivitását, ami a szokásosnál magasabb olajszinthez, a pórusok eltömődéséhez és az akné megjelenéséhez vezet.

Kihat a fejbőrre és a hajra

A normálisnál nagyonn hajhullást mindig ki kell vizsgáltatni!
Fotó: Shutterstock

A stressz megnyilvánulhat a fejbőrödön és a hajadon is. Ha stresszes időszakon mész keresztül, a hajad szárazabb lehet a megszokottól. Ez attól függ, hogy a szervezeted hogyan reagál a hormonszint megváltozására. A száraz haj mellett kellemetlen tünetként jelentkezhet még a korpásodás és a vöröses fejbőr is. Még kellemetlenebb lehet, amikor olyan súlyos mértékű a stressz, hogy már néhány hónap alatt látványos hajhullást okoz, de fokozatos hajhullás már kisebb negatív stresszhatásoktól is jelentkezhet.

Roncsolja a körmöd

Ha sokat stresszelsz, nagy valószínűséggel a körmeid is gyengébbek, törékenyebbek lesznek. A tested a körmödre úgy tekint, mint ami nem szükséges a túléléshez, ezért ha fenyegetve érzi magát, elsők közt blokkolhatja az egészséges körömképződés folyamatát.

Mit tehetsz, hogy megóvd a bőröd?

Ha te is gyakran stresszelsz és tapasztalod magadon a felsorolt tünetek bármelyikét, akkor a legjobb, ha a bőröd helyreállítása érdekében ragaszkodsz egy egyszerű bőrápoló rutinhoz. Használj kímélő arclemosókat és hidratálókat; ez különösen fontos, ha ekcémád is van. Ha aknés a bőröd, használj retinol tartalmú készítményeket, hogy tisztán tartsd a tüszőket; az olaj ne tudja eltömíteni őket.

A stressznek azonban nemcsak a tüneteit, hanem magát a forrását is kezelni kell. Szánj időt napi 7-9 óra alvásra, edz heti 3-4 alkalommal, gyakorold a meditációt és a mély lélegzetvételeket. A stressz tüneteinek kezelésére nincs egy biztos gyógymód, így a legjobb, amit tehetsz a bőröddel és az egész szervezeteddel, hogy megszünteted a stresszforrást.

Olvass még többet bőrápolás témában:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Itt a mintaétrend, amivel bizonyítottan meghosszabbíthatod az életed

glamour plusz ikon Itt a mintaétrend, amivel bizonyítottan meghosszabbíthatod az életed

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Brutálisan extrém jelmezek: izgalmas esemény érkezik Budapestre (x)

Brutálisan extrém jelmezek: izgalmas esemény érkezik Budapestre (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)