Kiérdemli a népszerűséget a növényi alapú táplálkozás? A táplálkozástudományi szakember válaszol!

2021.március.24.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Zsigovits Angelika okleveles táplálkozástudományi szakember, személyi edző, rekreációszervező és egészségfejlesztő hasznos tanácsait az életmódváltással és fogyással kapcsolatban rendszeresen olvashatod a glamour.hu-n!

Kiérdemli a népszerűséget a növényi alapú táplálkozás? A táplálkozástudományi szakember válaszol!
Fotó: GettyImages, Montázs: Glamour

A plant-based diet, azaz növényi alapú étrend sokak fejében kelthet még zűrzavart. Mi is az? Vegetáriánus? Vega? Ez valami szigorú irányzat, vagy gyűjtőfogalom?

Járjunk a végére, hogy mi a csoda ez az étrend, és tényleg megérdemli-e a figyelmet?

Ha abszolút nem tudod már követni, mi folyik itt a vegetáriánus életmód körül, és ki melyik irányzathoz tartozik, az egyáltalán nem véletlen. A különböző social media platformokon ugyanis ömlik a tartalom, ami részben szuper, részben pedig sokszor nincs meg az a szakmai szűrő, ami jóváhagyná az adott tartalom hitelességét. Például bátran tehetünk akármilyen hashtag-et egy kép alá, akár értünk hozzá, akár csak felszínesen olvastunk róla. Gyárthatunk tartalmat, de vajon teljes mértékben végig vittük a nyomozást a témában, vagy csak a megosztás és kattintás a cél?!

Zsigovits Angelika

A szakma üzenete az irányzatokról

Az, hogy minek nevezünk egy olyan étrendet amely az egészséget támogatja, szakmai szempontból kevésbé fontos, míg az azt követőket segíti, megfoghatóbbá teszi az elméletet. Ahhoz lehetne hasonlítani, mint amikor az edződ azt mondja neked, fontos a sportruházat, és a megfelelő cipő, ugyanakkor nem egy adott márkát akar eladni, hanem csak a nagyobb célt helyezi előtérbe, röviden azt, hogy hosszú távú kellemetlenség és sérülés nélkül tudd végezni az edzést. Ezért igen kevés esetben hallunk olyat, hogy pl.: egy okleveles táplálkozástudományi szakember vagy dietetikus egy adott irányzatot propagál, sőt általában pont, hogy ellene van.

Mégis, a nap végén az a célunk, hogy a közönség számára érthető módon tálaljuk az evidencia alapú, kutatásokkal alátámasztott táplálkozástudományt.

Minden vegán növényi alapon étkezik, de nem minden növényi alapú étrend vegán

A növényi alapú étrend eredete több évszázaddal ezelőttre tehető, de kezdetben egyszerűen a vegetáriánus életmódot jelentette. Már 1847-től kezdődően sorra alakultak ki társaságok, melyek a tagok érdekeit képviselték.

Gondoltad volna, hogy Albert Einstein, vagy Leonardo da Vinci is növényi alapú étrendet követtek?! A kutatók azonban csak a 20. század végén kezdtek el fókuszálni a témára. Kezdetben elég negatív visszhangja volt az eredmények miatt, melyek 20-25 évvel később, ma is elevenen élnek a köztudatban. Ezek az eredmények többet között az esetleges hiányosságokra mutatnak rá, mint rossz tápanyag-ellátottság, fehérje-, vitamin- vagy ásványianyag-hiány és alultápláltság.

Mielőtt kitárgyaljuk van-e alapja a hiányosságoknak, nézzük meg egyáltalán mit jelent ez az étrend.

A növényi alapú étrend egy olyan gyűjtőfogalom, amely magába foglalja az összes létező irányzatot: Flexitáriánus, Szemivegetáriánus, Pollovegetáriánus, Pescovegetáriánus, Lakto-ovovegetáriánus, Laktovegetáriánus, Vegán.

Tehát a plant-based életmód és táplálkozás háttérbe szorítja, de nem feltétlen zárja ki az állati eredetű élelmiszereket, azaz egyes irányzatai kis mennyiségben tartalmazhatnak húst, halat, tojást, tejterméket. A fő csapásvonal az, hogy növényi eredetű nyersanyagok minden esetben kerüljenek a tányérra, mint például zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák, hüvelyesek és olajos magvak. Lehet, hogy most derült ki, hogy igazából te is növényi alapon étkezel?

Kinek hiányzik?

Visszatérve arra, hogy a hiányosságoktól valóban kell-e tartanunk vagy sem, a táplálkozástudomány álláspontja, hogy egy szakszerűen összeállított, optimális tápanyagarányokkal bíró, teljes értékű, növényi alapú étrend mellett nem kell tartanunk a hiányosságoktól.

De arról, hogy vajon hányan vannak azok, akik kérik szakember segítségét, és azon belül is hiteles forrásból tájékozódnak, már keveset tudunk.

Ezért fontos megjegyezni, hogy minél szigorúbb irányzatot követünk, annál inkább érdemes segítséget kérni, sőt, akár kiegészítést is alkalmazni (pl.: B12), főleg, ha jelenleg valamilyen extrém csoportba tartozol táplálkozási szempontból, ilyen például az, ha várandós vagy, vagy profi szinten sportolsz, de akár az amatőr sportoló is ide tartozhat, akinél az edzések száma már meghaladja, vagy megközelíti a heti 8-10 órát.

A szükségleteid megismerése a legjobb öngondoskodás

A növényi alapú étrend népszerűségét nem kellene figyelmen kívül hagyni. Ha mélyre ásunk kiderülhet, hogy nem kevés pontjában azonosul a szakma által is hirdetett egészséges táplálkozási irányelvekkel. Persze nehéz valamiről általánosságban szakszerű véleményt mondani, ami teljesen egyéni alapokra kellene fókuszáljon. Hiszen nem mondhatjuk, hogy mindenki vegye meg egy konkrét márka sportcipőjét, mikor mindenki lábmérete más, ízlése is, célja is, edzettsége is más. Helyette azt mondjuk tanulj magadról, és arról, mire van szükséged, mert ennél nincs nagyobb öngondoskodás a világon, mint megismerni az igényeid, és tenni értük. Amúgy is, ezt csak egyszer kell jól megtanulni, de a szervezeted hálás lesz érte.

A sorozat következő részét jövő héten olvashatod!

Forrás:

Pécsi Tudományegyetem, Egészségtudományi Kar, Táplálkozástudományi és Dietetikai Intézet, Pécs, Szabó Zoltán, Erdélyi Attila, Gubicskóné Kisbenedek Andrea dr., Ungár Tamás Lászlóné, Polyák Éva dr., Szekeresné Szabó Szilvia dr, Kovács Réka Erika, Raposa László Bence, Figler Mária dr. - A növényi alapú étrendről

2019/5 Új diéta – A növényi alapú étrendek táplálkozástudományi megítélése 22. oldal, a Fenntartható táplálkozás – A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége XXI. Szakmai konferenciája – Erdélyi Alíz

2020 július-augusztus Élelmezés – Hogyan lesz fenntartható a táplálkozás? A flexitáriánus étrend, Szűcs Zsuzsanna, Okleveles táplálkozástudományi szakember, dietetikus

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Sokan elsírják magukat a gondoskodástól” – különleges kollaboráció a Baptista Szeretetszolgálat és a Rossmann között

„Sokan elsírják magukat a gondoskodástól” – különleges kollaboráció a Baptista Szeretetszolgálat és a Rossmann között

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője