Tényleg jó, ha minden nap ugyanakkor alszol el és ébredsz fel?

2021.február.15.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A hétköznapokon korán kelsz, ezért szombaton és vasárnap rendszeresen szundizol délelőtt? Vagy váltott műszakban dolgozol, és akkor alszol, amikor éppen sikerül? Bármelyik forma is igaz rád, könnyen lehet, hogy vannak napok, amikor kipihentnek, máskor pedig fáradtnak érzed magad. Na de mi a helyzet azokkal, akik minden nap ugyanakkor alszanak el és ébrednek fel? Talán te is közéjük tartozol? És vajon jól teszed, ha így cselekszel?

Nos, annyi biztos, hogy jó, ha észben tartod, hogy bizonyos napokon mikor kelsz fel, és mennyit aludtál előtte. Lehet ugyanis, hogy te is hajlamos vagy arra, hogy ha a szervezeted számára megszokottnál többet alszol, akkor kedvtelenül ébredsz, és azt érzed, hogy legszívesebben egész nap ki sem kelnél az ágyból. Ebben az esetben érdemes feljegyezned, hogy nagyjából hány óra alvást követően nincs ilyen problémád, és ahhoz igazítani, hogy mikor kelsz fel. Ha ez sikerül, akkor sokkal nagyobb eséllyel fogod rávenni magad, hogy szabadidődben edz, sétálj, vagy csak úgy általában véve jobban fogod magad érezni.

A testednek szüksége van egy rendszerre, hogy elég energiát biztosítson számodra ahhoz, elkezdd, és tartalmasan végig is vidd a napot. Ha folyamatosan változtatod a szokásaidat, akkor nagy valószínűséggel nehéz lesz egy betartható, egészséges rutin szerint élned, például az éhségérzeted sem lesz reális, és aránytalanul fog váltakozni az étvágyad. Ha öt napon keresztül este aludtál el, akkor könnyen felbolygathatja a testedet egy hajnali lefekvés, ha pedig két napon át is délelőtt tizenegyig aludtál, míg máskor reggel hatkor kelsz, valószínűleg a következő este nehezebben fog menni az elalvás.

Nincs szó azonban arról, hogy csak akkor lehetnél kiegyensúlyozott, ha minden nap szigorúan ugyanabban az időpontban feküdnél le vagy kelnél fel. Nem is diktálhatsz a testednek, hogy egyik pillanatról a másikra márpedig aludj el, nem mellesleg az elalvás annyi tényezőtől függhet, hogy az akaratod közülük csak egy a sorban, amit bizonyos szokásokkal, vagy éppen azok mellőzésével megerősíthetsz.

Ha például este intenzíven edzel, amit reggel egy mozgalmas munkanap kezdete követ, akkor valószínűleg hamarabb fogsz elálmosodni, mintha csak egy rövid sétát tennél, és otthon pihennél egész nap. Fontos, hogy minden nap ügyelj a tested jelzéseire, mert ha mondjuk egyáltalán nem vagy álmos, de lefekszel egy sötét szobában és megpróbálsz aludni, akkor nagy valószínűséggel szorongás és álmatlanság fog rád törni, kipihent aligha leszel.

A legjobb tehát, amit tehetsz, hogy kitapasztalod, mennyi alvási időre van szükséged ahhoz, hogy feltöltődj, de ne aludd túl magad. Ezek után pedig, még ha esetleg arra sincs lehetőséged, hogy minden nap ugyanabban a napszakban aludj és ébredj fel, arra ügyelj, hogy lehetőség szerint nagyjából ugyanannyi időt tölts alvással. Persze ha úgy érzed, hogy a tested több vagy kevesebb pihenést kíván, akkor igazítsd ahhoz a napodat, de azt ne hagyd, hogy minden héten órák menjenek kárba azzal, hogy csak tétlenül forgolódsz az ágyban amiatt, mert egyszerűen nincs hangulatod belekezdeni a napba.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Napi horoszkóp: A Rák szenvedélyre vágyik, az Oroszlán csábításra készül - április 20.

Napi horoszkóp: A Rák szenvedélyre vágyik, az Oroszlán csábításra készül - április 20.

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője