15+1 kosztümös film, amit mindig jó újranézni
Nem tudjuk, hogy miért imádjuk a kosztümös filmeket, talán azért, mert szeretjük a látványos és szép ruhákat. Talán, mert a történelmi filmek egy izgalmas időutazásra hívnak, ahonnan sosem hiányozhatnak a nagy érzelmek, szerelmek, regényes helyszínek, izgalmas fordulatok és persze gyakran az ármány, az intrika sem.
Ezeket láttad már?
Persze, a kosztümös filmek is igencsak sokfélék, ahogy gyűjtésünkből is kiderül, ahányan vagyunk, annyiféle kosztümös alkotást szeretünk, szerintünk bátran kísérletezhetsz a mi kedvenceinkkel, mert egy álmos vasárnap délután tökéletes szórakozás bármelyik.
Íme a mi kedvenceink, amiket mindig jó újranézni szerintünk:
1 / 16
Egri csillagok (1968)
Alig van olyan kisgyerek, akit ne varázsolna el Gárdonyi Géza regénye. A fiúkat persze a csatajelenetek, a hőseis egri várvédők vitézsége tetszik jobban, a lányokat viszont a fordulatos szerelmi szál varázsolja el. A tökéletesen eltalált regényt tökéletesen sikerült filmre adaptálni. A több mint két órás eposz annyira bájos, kalandos, hogy akárhányszor képesek lennénk végignézni, ráadásul most már felújított változatban csodálhatjuk ezt a magyar klasszikust.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
2 / 16
Mit csinált felséged 3-tól 5-ig (1964)
Már az alapmű is frenetikusan szórakoztató. Mikszáth Kálmán Szelistyei asszonyok című kisregénye egyszerűen szenzációs, mi azonnal kötelező olvasmánnyá tennénk. A történet Mátyás király udvarában játszódik, és az uralkodó és a királyné közötti civódásról szól, természetesen az alapprobléma a király hűtlenkedése. A rendkívül meglepő, és hallatlanul modern szempontokat felvető (férfi-női szerepeket, cross-dressing) vígjátékban a magyar színjátszás színe-java felvonul. Nem klasszikus kosztümös film, hanem egy kosztümös vígjáték Makk Károly filmje, imádnivaló!
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
3 / 16
Veszedelmes viszonyok (1988)
Egy egészen szövevényes és lenyűgöző film, amely a XVIII. századi Franciaországban játszódik. Az arisztokrácia léha, erkölcstelen életében a csábítás az egyetlen valódi szórakozás, romlott világ ez, tele tettetéssel, intrikákkal. Lenyűgöző kor, szövevényes történet, fantasztikus színészek, a Veszedelmes viszonyok lebilincselő film, a történet minden más feldolgozásához képest kiemelkedő.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
4 / 16
Amadeus (1984)
Egy kivételes és különleges zseni élete mindig izgalmas, Mozart pedig nem csupán a zenetörténet legnagyobb zsenije, de egyben leginkább meglepő alakja is a zsenik pantheonjának. Zabolázhatatlan, teljesen infantilis, ugyanakkor megmagyarázhatatlanul zseniális figura, aki teljesen öntörvényűen cselekszik, ami inkább megbotránkoztatja a környezetét, miközben a zenéjével mindenkit lenyűgöz. Mozart tele volt ellentmondásokkal, harsány színekkel, a rendező Milos Forman egy a főszereplőjéhez méltó lehengerlő, mozgalmas, sokszínű és szórakoztató filmet készített.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
5 / 16
Casanova (2005)
Ez a film tényleg szenzációs, nemcsak azért, mert a már elhunyt Heath Ledgert láthatjuk benne, hanem azért, mert annak ellenére, hogy jól ismert, klasszikus sztorit dolgoz, mindezt hihetetlenül viccesen teszi. A velencei történetben olyan sztárok tűnnek fel, mint Sienna Miller, Jeremy Irons, Oliver Platt vagy Natalie Dormer. Tényleg hatalmasakat fogsz nevetni, és közben végig a rosszfiúnak drukkolsz, hogy megszerezze élete szerelmét. Isteni!
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
6 / 16
A legnagyobb showman (2017)
Minden idők talán egyik legjobb musicalje, P. T. Barnum cirkuszigazgató történetét ismerhetjük meg, amint megalapította a számkivetettekből összehozott világhírű show-ját. A filmet nem véletlenül jelölték Oscar-díjra, és Barnumot alakító Hugh Jackmann idén világkörüli turnéra is indul többek között A legnagyobb showman, illetve A nyomorultak betétdalaival. És, hogy még tovább fokozzuk az érdeklődésedet a film iránt, a végtelenül szexi Zack Efron és Zendaya is feltűnik ebben a filmben, amit hidd el, hogy újra és újra meg akarsz nézni, a zenéről nem is beszélve, amit utána is még hetekig hallgatni fogsz.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
7 / 16
Hamlet (1990)
Sokan sokféleképpen feldolgozták William Shakespeare egyik leghíresebb drámáját, de mindközül talán az 1990-es változat Mel Gibson és Glenn Close főszereplésével a legjobb Franco Zeffirelli rendezésében. A történetet mindannyian ismerjük, a fiatal dán herceg megtudja, hogy nagybátyja megölte az apját, hogy megszerezze a trónt, és bosszút áll rajta ezért. Ha most tanulod az iskolában, egyetemen, akkor azért, ha pedig még nem láttad, akkor azért ajánljuk ezt a változatot. Tetszeni fog!
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
8 / 16
Marie Antoinette (2006)
Sofia Coppola felejthetetlen alkotása 2006-ból Kirsten Dunst és Jason Schwarzman főszereplésével az ikonikus és tragikus sorsra jutott, fényűző életet élő Marie Antoinette francia királynőről, akinek a trónról való letaszítása XVI. Lajossal egyetemben végül Versailles bukásához vezetett. Bár valós történteken alapul a film, ezt az alkotást mégsem azért szeretjük, mert milyen izgalmas sztorit mesél el, bár kétségtelenül az sem elhanyagolható. Ez egy szenzációs hangulatfilm, már-már barokkos túlzásokkal teli szürrealitás, amit a mámor, a csillogás, a fényűző ruhák, ételek, zenék, bulik, szerelmek, hangulatok tesznek annyira élvezhetővé. Imádni fogod, higgy nekünk!
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
9 / 16
Az operaház fantomja (2004)
Andrew Lloyd Webber egyik leghíresebb musicalje, aminek talán ez a három Oscar-díjra jelölt filmváltozata a legjobb 2004-ből Emmy Rossum és Gerard Butler főszereplésével. Ki gondolta volna, hogy a romantikus vígjátékok és az akciófilmek hőse ilyen fantasztikus hanggal megáldott színész? Emmy Rossum elképesztő tehetségéről nem is beszélve. Ez az a film, amit még akkor is szeretni fogsz, ha különösen nem kedveled a musicaleket, izgalmas, sejtelmes, szenvedélyes és tragikus. Minden, ami kell egy tökéletes hétvégi esti filmnézéshez.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
10 / 16
Jane Austen magánélete (2007)
Jane Austen olyan meghatározó regények írója, mint a Büszkeség és balitélet, az Emma vagy az Értelem és érzelem. A 18. századi író nemcsak az angol irodalom, hanem a világirodalom egyik legkiemelkedőbb alakja. Azonban mi is áll ennek, a könyveiben rendkívül romantikusnak tűnő író történetének a hátterében? A Jane Austen magánélete pont ebbe a titokzatos világba enged betekinteni. A romantikus dráma, ami ráadásul valós történeteken alapszik bemutatja Jane Austent, mielőtt Jane Austen, a világhírű írónő vált volna belőle. Megtudhatjuk, honnan jött az a sok inspiráció, és hogy vajon az ő élete is olyan romantikus, mint amilyeneket a könyveiben mutat meg? Anne Hathaway alakítása felejthetetlen, és még akkor is imádni fogod ezt a filmet, ha nem olvastál soha egyetlen Jane Austen regényt sem.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
11 / 16
Büszkeség és balítélet (2005)
Jane Austen híres regényét számos alkalommal megfilmesítették, az egyik legújabb és talán legsikeresebb feldolgozása a Keira Knightley és Matthew Macfadyen főszereplésével készült verzió, amiben még olyan nagy nevek tűnnek fel, mint Rosamund Pike, Donald Sutherland vagy Carey Mulligan. A klasszikus szerelmi történetnek, melyben egy tehetős fiatalember beleszeret akarata ellenére egy nála szerényebb háttérrel rendelkező független, szókimondó lányba egy új oldalát ismerhetjük meg Joe Wright rendezésében.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
12 / 16
A szépség és a szörnyeteg (2017)
Oké, nem egy klasszikus értelembe vett, történelmi alapokra épülő kosztümös film, de van még sok olyan alkotás ezen a listán, aminek köze nincs a valós történetekhez, mégis itt a helye. A felejthetetlen Disney-mese megfilmesített változata pedig nem hiányozhat innen a fantasztikus jelmezeivel, a látványos jelenteivel és szívet melengető történetével.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
13 / 16
Bunbury, avagy jó, ha szilárd az ember (2002)
Oscar Wilde szenzációs és rendkívül vicces drámája alapján készült filmben Reese Witherspoon, Rupert Everett, Colin Firth és Judi Dench biztosítják a felhőtlen szórakozást ahogy folyamatosan verik át egymást. Kitűnő kikapcsolódás!
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
14 / 16
Kisasszonyok (2019)
Louisa May Alcott híres regényét jó párszor feldolgozták már igencsak jól, azonban senki sem olyan sikeresen és eszesen, mint Greta Gerwig forgatókönyvíró-rendező. Az Oscar-díjas alkotás négy lánytestvér, Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh és Eliza Scanlen alakításában édesanyjukhoz (Laura Dean), nagynénjükhöz (Meryl Streep) és a szomszéd gazdag fiúhoz (Timothée Chalamet) fűződő kapcsolatát járja körbe különböző idősíkokon. Mindig újra és újranézhető.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
15 / 16
A nagy Gatsby (2013)
Baz Luhrmann látványos feldolgozása F. Scott Fitzgerald híres társadalomkritikájának a 1920-as évekből talán közelebb áll korunkhoz, mint az eddigi alkotások, de a jelmeztervezésben kiemelkedőnek számít, nem véletlenül kapott érte Oscar-díjat is. A szenzációs szereposztás, Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan, Isla Fisher és Joel Edgerton, illetve a Luhrmann alkotásaira jellemző grandiózusság garantálja a szórakozást.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB
16 / 16
+1. A Bridgerton család (2020)
A Netflix válasza a Dowton Abbey-re. Shonda Rhimes producer (Grace klinika, Botrány, Hogyan ússzunk meg egy gyilkosságot) neve garancia a szórakoztatásra és arra, hogy a képernyőre láncoljanak az alkotásai, és így van ez a legújabb sorozattal is, aminek szintén egyik producere. Chris Van Dusen sorozata ármányt, szerelmet ígér a tehetős és befolyásos angol Bridgerton család áskálódásain keresztül.
Fotó: rexfeatures / Pannonia / MAFAB