Mozivászon az Európai Parlament: átadták a Lux közönségdíjat

2022.július.22.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az Európai Parlament ezennel nem gazdaságpolitikai és jogi kérdések fölött vitatkozott a június 7-ei plenáris ülésen. A képviselők művészfilmeket néztek, rendezőkkel beszélgettek, és bátran vállalták könnyeiket is az ülésteremben. Átadták az idei LUX közönségdíjat.

A Lux közönségdíj célja, hogy Európa közös problémáit a filmeken keresztül bemutassa, érzékenyítsen, közösséget formáljon. Az Európai Parlamentben ilyenkor nem vitáznak, hanem művészfilmeket néznek a képviselők
A Lux közönségdíj célja, hogy Európa közös problémáit a filmeken keresztül bemutassa, érzékenyítsen, közösséget formáljon. Az Európai Parlamentben ilyenkor nem vitáznak, hanem művészfilmeket néznek a képviselők
Fotó: Európai Parlament

Mi köze a nemzetközi politikának a filmművészethez? Hogy áll Roberta Metsola, az Európai Parlament elnökének a kezében egy filmtekercs? Mitől szorul ökölbe a gyomor a mai Európában? Ezekre kerestük a választ, miközben személyesen követtük a híres LUX – a legjobb filmnek járó európai közönségdíj átadóünnepségét.

Társadalmi kérdések, elgondolkodtató filmek

A filmes rendezvény különlegessége, hogy a döntős alkotásokat minden Uniós ország nyelvén feliratozva vetítik. Ezt a hagyományt 15 éve őrzi a LUX, ami az idei eseménnyel tökéletes mintája volt annak, milyen új fordulatot vett az Európai Parlament a világjárvány hatására: megtartotta alapelveit, de rugalmasabb lett, mint valaha. A filmfesztivált idén második alkalommal szervezték meg az új köntösben. A művészeti esemény 2020-ban vett új fordulatot, amikor az Európai Parlament és az Európai Filmakadémia úgy döntött, hogy a közönségdíjjal tovább erősítik a nyertes film presztízsét és még többekhez juttatja el az aktuális társadalmi kérdéseket boncolgató műveket. Mert azok az alkotások, amik bekerülnek a LUX döntőjébe, olyan dolgokról mesélnek, amiről valóban az egész kontinensnek hallania kell. Idén három aktuális téma került a zsűri elé.

A sorban első Menekülés (Jonas Poher Rasmussen) című produkció a dán filmek jó hírét erősítette, miközben arra a kérdésre is válaszolt, amit mindannyian feltettünk magunknak az elmúlt két évben: mi a felemelő az újrakezdésben? Az alkotás idén három Oscar-díj jelölést is kapott. A második döntős munka az osztrák Nagy szabadság (Sebastian Meise) a homoszexualitást járja körbe, méghozzá szívfacsaró módon egy börtön rácsai mögött. Nem csoda, hogy az elmúlt hónapokban elnyerte a Cannes-i a zsűri díját.

Európa nem kér többet az erőszakból!

Mégis a harmadik munka érdemli a legnagyobb figyelmet. A Quo vadis, Aida? (Jasmila Žbanić) hat évet várt arra, hogy közönség elé kerüljön, hiszen egy friss történelmi emléket ábrázol, a srebrenicai mészárlást, a boszniai háború egyik legvéresebb eseményét. A mű azonnal bezsebelte a 34. Európai Filmdíjat, és a Parlamentben is felborzolta a kedélyeket. A film kapcsán a zsűri, az alkotók és a politikusok mellett ott ült a véres kivégzések egyik túlélője is. Munira Subašić a képviselők díszvendégeként szólalt fel a strasbourgi ülésen.

Marina Subasic a srebrenicai népirtás egyik túlélője díszvendégként szólalt fel az Európai Parlament ülésén
Fotó: Európai Parlament

Az idős asszony egyszerű ruhájában és feltűzött ősz hajával egy személyben képviselte a mai Európa történelmét. Nyersen és röviden mesélt arról, hogy a filmben látható kegyetlen emberirtás a valóságban sem volt más. Megdöbbentő története alatt akkor lett néma csend az Európai Parlament üléstermében, amikor előkerült az orosz-ukrán háború.Ukrajnában sírnak az anyák, fiaik csontjait keresve. Könyörgök Önöknek, állítsák meg az ukrajnai háborút, hogy minél kevesebb anyának kelljen ezt a szenvedést átélnie.” A beszéd közben nem csak Munira szeme lett fátyolos, hanem Raffaella De Martéjé is. Az EP Kommunikációs vezetője minden profizmus ellenére csak könnyes szemmel tudta folytatni a moderálást. Ezzel a 2022-es LUX filmdíj és Európa egyértelműen üzente a világnak: nem kér többet az erőszakból.

A LUX, ahogy a neve is utal rá, fényt gyújtott azokon a napokon, amikor a háború és a gazdasági kérdések elsötétítik a médiát. Holott nem történt más, mint néhány maréknyi brüsszeli képviselő, filmkritikus és számtalan néző mérlegelt három darab filmet, míg a döntős rendezők a történetek kapcsán mondanak beszédet a házban. Így érthető, hogyan kerültek művészek egy plenáris ülésre, miért szerepelt a politikusok fontos teendői között az elmúlt hetekben a mozizás, és miért kell nekünk erről tudomást vennünk. A kortárs európai filmek talán sosem lesznek olyan híresek, mint a hollywoodi produkciók, és csak a kicsi művész mozikba láthatjuk a LUX döntős alkotásait, de megéri rákeresni a művekre, hiszen a filmek után érzékenyebben léphetünk utcára. Ha ettől egy emberben kevesebb lesz a gyűlölet, az Európai Parlament minden erőfeszítése megérte, amit a kultúra területén tett. Így kapcsolódik össze a politika és a filmművészet.

Az ezüst filmtekercset ábrázoló díjat Jasmila Žbanić, a Quo Vadis, Aida? rendezője vette át másnap, június 8-án Roberta Metsolatól, az Európai Parlament elnökétől. Az újonnan kinevezett vezető első alkalommal kapott ilyen nagy szerepet a fesztiválon. „A LUX közönségdíj összekapcsolja politikai tevékenységünket az európai filmesek munkájával. A LUX-filmek az állampolgári jogok, az emberi jogok, az igazság, a demokrácia és a szabadság melletti kiállást mutatják be a művészet eszközeivel”– mondta az elnök, majd a rendező is felszólalt, és ahelyett, hogy hosszú köszönetnyilvánítások mellett szorongatta volna a díjat, újra hangot emelt az erőszak ellen. Amikor a srebrenicai népirtásról szóló filmet csináltam, arra gondoltam, hogy Európában a boszniai, horvátországi, a régiónkban dúló háború volt az utolsó. Megdöbbentett, hogy mi, európaiak, hagytuk, hogy megtörténjen az ukrajnai háború. Mindannyiuktól azt kérem, hogy találják meg a módját, hogy vége legyen az ukrajnai háborúnak.” A rendező a 2022-es LUX közönségdíjával az elismerés mellé természetbeni juttatást nyert, így a győztes produkció hamarosan mind a 24 uniós nyelven, valamint jelnyelvvel látható lesz az európai mozikban.

Nyáron tehát a habkönnyű alkotások mellett minket is vár egy film, ami az európai értékek egyetemességéről, az európaiak életéről és identitásáról beszél.

Szöveg: Vermes Nikolett

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Te észrevetted? Csak szemfülesek szúrták ki az édes részletet Lajos herceg szülinapi fotóján!

Te észrevetted? Csak szemfülesek szúrták ki az édes részletet Lajos herceg szülinapi fotóján!

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője