Az elmúlt 10 év legjobb filmjei
Mindig élvezetes visszatekinteni az elmúlt évekre, felidézni a legszebb pillanatokat, és a kevésbé kellemesekből pedig igyekszünk okulni. Ezt időről időre jó megtenni. Pont ugyanígy vagyunk a filmekkel is.
Ezeket láttad már?
Filmek terén talán az egyik legizgalmasabb évtizedet hagytuk magunk mögött a 2010-es évekkel, hiszen ezekben az években tértek vissza régi nagy kedvencek, készültek látványos remake-ek, és a szuperhősös filmek abszolút felemelkedéséről szóltak ezek az évek. Innentől kezdve pedig valószínű minden egyes új év végén elmondhatjuk majd, hogy a legjobb filmeket adta nekünk, hiszen a technológia folyamatosan fejlődik, és olyan látványvilágú alkotásokkal örvendeztetnek meg a filmipar legjobbjai, amelyek minden alkalommal újra és újra definiálják azt, hogy mit nevezünk a standardnak.
Most összeszedtük a múlt évtized 20 legjobb filmjét, a lista természetesen nem teljes, hiszen képtelenség lett volna minden szuper produkciót itt felsorolni, de igyekeztünk a saját kedvenceinket összevetni a közönség favoritokkal, és így készült el ez a lista.
1 / 21
Holtodiglan (2014)
David Fincher újabb mesterműve, Rosamund Pike és Ben Affleck főszereplésével egy igencsak egészségtelen házasság széthullásának lehetünk szemtanúi, ami abban csúcsosodik ki, hogy Amy, a feleség, eltűnik, és minden jell arra utal, hogy a férje tette el láb alól. A Gillian Flynn drámathrillerjéből készült filmet természetesen Oscar-díjra is jelölték.
2 / 21
A Wall Street pillangói (2019)
Egy igaz történeten alapuló igencsak ambíciózus első filmje volt a rendezőnő Lorraine Scafariának, és nem véletlenül volt az év egyik legvitatottabb alkotása is. Jennifer Lopez kétségtelenül karrierjének eddigi legjobb alakítását nyújtja ebben a filmben, amiben a férfiak helyett, végre a nők veszik a kezükbe az irányítást, és kihasználóikat kizsákmányolják.
3 / 21
Joker (2019)
Amihez Joaquin Phoenix hozzáér, az bizony arannyá válik. Az év talán legnagyobb port kavart filmjében a klasszikus antihőst és gonoszt, Batman ellenségének, Jokernek ismerhetjük meg az előtörténetét. A felkavaró, pszichológiai thrillerről még nem igazán egyértelmű, hogyan fog majd beleilleszkedni a DC univerzumba, de izgatottan várjuk, hogy ez kiderüljön. Az pedig, hogy a nem éppen mélyszántású Másnaposok-filmjeivel elhíresült rendező, Todd Phillips alkotása, csak még izgalmasabbá teszi az egészet.
4 / 21
Sing Street - Zene és álom (2016)
Egy igazi rejtett kincs ez a film, ami nem feltétlenül kapta meg azt a figyelmet és felhajtást, mint amit megérdemelt volna. A gimis srácok, akik csak azért alapítanak egy bandát, hogy az énekesük fel tudja szedni a kiszemelt lányt, igazi klasszikus történet, a benne felhangzó saját zenék és a kifinomult angol humor az évtized egyik legjobb alkotásává teszi ezt a filmet.
5 / 21
Szólíts a neveden (2017)
Nem is tudjuk volt-e valaha szebb, tisztább, őszintébb film az első szerelemről. André Aciman azonos című regényéből készült film korunk egyik legtehetségesebb fiatal színészének indította el a karrierjét, Timothée Chalamet.
6 / 21
A Wall Street farkasa (2013)
Nem igazán létezik olyan Martin Scorsese film, ami ne lenne tökéletes, és az igaz történeten alapuló film Leonardo DiCaprio főszereplésével karrierjének az egyik gyöngyszeme. Hangosabban és többet nevetni filmen aligha lehet.
7 / 21
Gravitáció (2013)
Sandra Bullock igencsak nehéz terhet vett magára, mindössze kis segítséggel George Clooney-tól az egész filmet a saját hátán kellett elcipelni. A különleges szemléletéről és fantasztikus filmjeiről ismert Alfonso Cuarón azonban nem is bízhatta volna jobb emberre ezt a feladatot. Színészt és nézőt próbára tévő alkotás, amit még azok is a képernyőre láncolva fognak élvezni, akik különösen nem rajonganak az űrhajós sztorikért. Akik pedig igen, azoknak igazi ínyencség.
8 / 21
Életrevalók (2011)
Egy igazi életigenlő alkotás a francia Omar Sy és Francois Cluzet főszereplésével. A valós történeten alapuló dráma szívet melengető, kedves humorral dönti le a mozgássérültek élete körüli tabukat. Nem véletlen, hogy ezt a filmet és történetet még számos más formában feldolgozták.
9 / 21
Spotlight: Egy nyomozás története (2015)
A 2000-es évek eleje egyértelműen a hatalmak megdöntéséről szólt. A nők ereje egyre erősödik, de addig is a hangjuk, haragjuk nem csitul, és többek között olyan jól felépített rendszereket sikerült leleplezni, mint az egyházban eltussolt molesztálások. A Boston Globe nyomozását bemutató film rendkívül jól szemlélteti mennyi munka, idő szükséges az oknyomozói újságírás elvégzéséhez, főleg ha ilyen komoly a tét. Szenzációs szereplőgárda és két Oscar-díj.
10 / 21
Wonder Woman (2017)
Nehéz nőként sikeres szuperhősként megállni a helyed, de szerencsére Wonder Womannek és új megformálójának, Gal Gadotnak sikerült. Rekordokat döntött a DC-film, és egyszer s mindenkorra világossá vált, hogy női szuperhősökre igenis szükségünk van.
11 / 21
Birdman avagy (A mellőzés meglepő ereje) (2014)
Alejandro G. Inárritu filmjei mindig látványvilágukban is sokat nyújtanak a nézőnek, nemcsak sztoriban. A Birdman ki is emelkedik mindközül, sőt Michael Keaton szenzációs visszatérője egyben, ráadásul 4 Oscar-díjat is eredményezett. A kiöregedett szuperhős színész úgy próbál meg visszatérni, hogy broadway-i előadást ír, rendez és a főszereplője is, azonban lassú, de biztos tébolyulásával és alkoholizmusával mindenkit magával ránt a mélybe, lányát is beleértve. A film különlegessége, hogy olyan technikával készült, ami azt a hatást kelti, mintha nem lenne vágás az egész filmben.
12 / 21
A nő (2013)
Aki látta, biztosan nem feledi az évtized egyik legemlékezetesebb filmjét, ami meg is hozta az író-rendező Spike Jonzénak a legjobb eredeti forgatókönyvért járó Oscar-díjat. Joaquin Phoenix természetesen a magányos, ám csupa szív férfit is mesterien alakítja, Scarlett Johansson hangja pedig A nőként örökre belemászott a fülünkbe. A romantikus sci-fi dráma közben egy igencsak ijesztő, szomorú, ám elég valóságos jövőképet állít.
13 / 21
A víz érintése (2017)
Egy igencsak különleges film egy igencsak különleges történetről. Guillermo del Toro híres a furcsa alkotásairól, viszont arról is, hogy izgalmas látásmódjával szinte mindig minden díjat bezsebel. Ez a film sem teljesített rosszabbul, sőt az izgalmas, néhol horrorisztikus szálakat megmozgató történet valójában egy tiszta, kibontakozó szerelemről szól szörny és ember között.
14 / 21
Pókember: Hazatérés (2017)
Jó sok verziót kaptunk már ebből a szuperhősös filmből, és voltak köztük kifejezetten jó feldolgozások is. Bár mindegyik sajátságos módon állt hozzá a klasszikus Marvel-hős történetének bemutatásához, talán a legutóbbi verzióra mondhatjuk azt, hogy a lehető legközelebb áll a "valósághoz". Hiszen mégiscsak egy tinifiúról van szó, aki amellett, hogy hirtelen emberfeletti erőre tett szert, ugyanúgy tiniproblémákkal küzd. Tom Holland sikeresen hozza ezt a szerepet.
15 / 21
Star Wars: Az utolsó Jedik (2017)
Elég nehéz dolga van annak, aki egy ilyen milliók által imádott történetet folytatni akar, esetleg neadjisten újracsinálni. Bár sok megrögzött Csillagok háborúja-rajongónak nem nyerték el a tetszését az új részek, el kell ismerni, hogy méltó befejezést adtak a történetnek. Arról nem is beszélve, hogy az eredeti szereplőgárdából is visszahozták a legnagyobbakat: Carrie Fisher, Harrison Ford, Mark Hamill, csak hogy a legfontosabbakat említsük. Daisy Ridley méltó hőse az új generációnak, és a legutóbbi filmek közül is talán az Utolsó Jedik volt az, ami a legnagyobbat ütött.
16 / 21
Sráckor (2014)
Egy úttörő alkotás Richard Linklater, aki filmjét 12 éven át forgatta ugyanazzal a szereposztással. Ennek az oka pedig igencsak különleges, a sztori Mason szemszögéből kerül elmesélésre, aki így a szemünk láttára nő fel kisfiúból fiatal férfivá, aki elmegy egyetemre. A megható történet nemcsak a közelmúlt eseményei, emlékei és a gyermekkor előtt tiszteleg, hanem az odaadó szülők gondviselése, önfeláldozása előtt is fejet hajt. Oscar-díjas alkotás természetesen.
17 / 21
Eredet (2010)
A 2010-es évtized máris egy nagy bombával indult, Christopher Nolan mindig tudja, hogy láncolja a székéhez a nézőt, és az Eredet nemcsak az "eredeti" sztorijával ütött nagyot, hanem a színészfelhozatallal is. Leonardo DiCaprio, Tom Hardy, Joseph-Gordon Levitt, Marion Cotillard és Ellen Page garantálják a szórakoztatást ebben a gravitációt, valóságot és elképzelést is felülmúló, látványos, akciódús izgalmas filmben.
18 / 21
Drive - Gázt! (2011)
Nicolas Winding Refn filmjei nem feltétlenül a változatos cselekményük miatt érdekesek, sokkal inkább egy hangulatot, látványvilágot adnak át. A Drive is pont ilyen, gyakorlatilag alig történik benne valami, dialógusok sem nagyon hangzanak el benne, mégis egy markáns hangulatot áraszt magából, ami nyilván Ryan Gosling nyers, magába forduló stílusa miatt is olyan átütő.
19 / 21
Szárnyas fejvadász 2049 (2017)
Ridley Scott 1982-es kultkedvencének a folytatása, 30 évvel a történtek után. Egy fiatal fejvadásznak sikerül leleplezni egy igencsak nagy titkot, aminek köszönhetően eljut Rick Deckardhoz, aki 30 éve eltűnt.
20 / 21
Szél támad (2013)
Erős kontrasztban áll Hayao Miyazaki korábbi alkotásaival, nincs ugyanis benne semmilyen varázslatos lény, történés, mint a többi rajzfilmjeiben. Viszont a főhős, Jiro Horikoshi, aki egy valódi repülőgép tervező volt, sokszor látja álmában a szintén tervező Giovanni Capronit, akinek a hatására tervezte meg azokat a gépeket, amiket Japán aztán a II. Világháborúban bevetett. Gyönyörű történet, egy Miyazaki-mestermű emberségről, szeretetről.
21 / 21
+1. O.J.: Egy amerikai hős (2016)
Ezra Edelman 6-részes Oscar-díjas dokumentumfilmje elképesztő részletességgel, tényfeltárással mutatja be Amerika talán leghíresebb bűnügyi tárgyalását, illetve a híres focista, O. J. Simpson felemelkedését nemzeti hőssé, majd bukását volt feleségének meggyilkolását követően. A média által végigkövetett tárgyalás nagyon megosztotta az amerikai társadalmat és még jobban kiélezte a különböző közösségek közötti feszültséget. Rendkívül lebilincselő, érdekes, izgalmas, fordulatokkal és rengeteg információval, interjúval tarkított mini dokumentum-sorozat, aminek feltétlenül ezen a listán van a helye.