Minden hatodik magyar tini küldött már magáról erotikus fotót chaten

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

2019-ben készült az első magyar Tinik a Neten felmérés, amelyben arra voltak kíváncsiak a készítők, hogyan élik az online térben a mindennapjaikat, milyen szokásaik vannak a 14-25 év közötti magyar fiataloknak.

magyar tinik a neten
A legtöbb fiatal a vécén sem szakad el a mobiljától
Fotó: Roman Odintsov / Pexels

Ezúttal 3202 fiatal avatta be a Be Social csapatát az internetezési szokásaiba, és kiderült az is, hogy 2019 és 2021 után 2023-ban hogyan alakultak a fiatalok kedvencei, és eleve mennyi időt töltenek a neten. Az eredmények egyszerre lehetnek tanulságosak a tiniket nevelő szülőknek, a pedagógusoknak, de a Z generációt megszólítani akaró cégeknek is “ - mondja Forgács Mariann közösségimédia-szakértő, a Be Social ügyvezetője.

Kezdjük a pozitívumokkal!

Gyakran éri az a vád a fiatalokat, hogy állandóan az interneten lógnak, ami egyrészt jogos, hiszen a megkérdezettek 43 százaléka azt mondta, hogy naponta négy óránál is több időt tölt a neten. De közel 50 százalék gondolja azt, a naponta telefonozással, social media használattal és játékkal töltött idő túl sok. Ennek ellenére 10-ből 8-an a wc-n is telefonoznak, háromnegyedük tanulás közben, 72 százalékuk pedig film- vagy sorozatnézés közben is előveszi a mobilját. A különböző tevékenységekkel naponta eltöltött idő alapján összeállított rangsort tekintve a személyes találkozás került az első helyre, ami azt jelzi, hogy a fiatalok hajlandóak kiszakadni az online világból. A második helyen a csetelés áll, a harmadikon pedig a családi programok. Érdekes azt is látni, hogy a fiatalok közel 60 százalékát fogalkoztatja a politika, a budapestieknél ez az arány magasabb (65 százalék), 21 százalékuk pedig azt mondja, gyakran beszélget erről a barátairól, míg 49 százalék vitatja meg az olyan politikai híreket, amelyek kiakasztják őt. Ők egyébként az a csoport, akik szeretnek akár hosszabb podcasteket is meghallgatni, a világ dolgairól a híroldalak mellett, Instagramról is értesülnek. Vagyis a mai 14-25 évesekről elmondható, hogy érdekli őket a közélet.

Az első három legnépszerűbb közösségi oldal sorrendje változott az előző kutatás óta
Fotó: Be Social

Melyik a legnépszerűbb közösségi oldal?

A megkérdezettek válaszai alapján a legtöbbet a Messengert használják, ezt követi az Instagram és a TikTok. Érdekes, hogy a 2021-es kutatás óta nem változott a sorrend, az viszont változott, hogy a Snapchat és az Instagram után a BeReal alkalmazás leverte a Facebookot abban a kérdésben, hogy melyik közösségi csatornára posztolnak a leggyakrabban. A válaszadók 35 százaléka több mint 30 influenszert követ, jellemzően magyar fiatalokat, akik csak online népszerűek, valamint külföldi sztárokat, akik más területen, például a tévében ismertek, és nőtt azok száma is, akik külföldi, csak online felületen népszerű fiatalokat követnek. 47 százalékuk vett már valamit amiatt, mert egy influenszer ajánlotta, de 69 százalékuk mondja azt, hogy az online megjelenő reklámok viszont zavarják, és mindig átugorja őket. 36 százalékuk válaszolt arra a kérdésre igennel, hogy szeretne-e ő is híres lenni az interneten. A klasszikus médiafogyasztás, mint a rádiózás, tévézés, de még az online hírportálok böngészése sem fért be a TOP10-be. Közösségi média posztok görgetése, YouTube videók nézése, Instagram story-k böngészése előzik be őket. Azoknál, akik 4 óránál többet neteznek, a TikTok a családi programok elé kerül az összesített rangsorban.

Így szerezheted vissza a feltört Facebook-profilodat

Így szerezheted vissza a feltört Facebook-profilodat

Sokkal többet kellene figyelni a biztonságra

A szülők többsége reméli, hogy a gyermeke biztonságban van az online térben. Jó ha tudják, hogy a megkérdezett 14-25 éves korosztály 91 százaléka mondta azt, hogy kapott már üzenetet olyantól, akit valójában nem ismer, ebből 43,7 százalékkal ez gyakran előfordul, és leginkább a lányok azok, akik arról számolnak be, hogy ismeretlenektől kapnak üzeneteket. Szintén szomorú adat, hogy 54,74 százalék élt már át zaklatást a közösségi médiában, 16,2 százalék többször is. Ez az arány egyébként 13,6 százalék volt 2021-ben, vagyis valamennyire emelkedett. 53,48 százaléktól kértek már erotikus tartalmú fotót, és 2021-hez képest nőtt azok száma, akik azt válaszolták, hogy küldtek is magukról. Ijesztő ez az adat, ha kifejezetten a 14-18 év közötti tiniket nézzük, ebben a korcsoportban 62 százaléktól kértek már erotikus fotót, 13 százalékuk küldött is magáról, közel 23 százalékkal még nem kértek, de hallott már ilyenről. Vagyis a 14-18 évesek mindössze 15 százaléka válaszolta azt, hogy nem fordult elő ilyen se vele, sem az ismerőseivel, hogy erotikus fotót kértek tőlük. 2021-hez képest nőtt azok aránya is, akik többször kaptak erotikus fotót chaten. Míg 2021-ben a 34 százalék is soknak tűnt, ez az arány mostanra 42,5 százalékra emelkedett.

Online bátrabbak a fiatalok

2021-es adatokhoz képest nagyot nőtt azok aránya, akik azt mondják, sok olyan dolog van, amiről inkább chatben szeretnek a fiatalok beszélgetni. A megkérdezettek majdnem a felének (47 százalék) van titkos profilja közösségi oldalakon. Nem ismeretlen dolog a fiataloknál az sem, hogy letiltják ismerőseiket, erre a legfőbb ok, hogy idegesíti a másikat, amiket az ismerős kirak magáról, máshogy viselkedik online mint élőben, 28,5 százalék azért tiltott már le valakit, mert az illető zaklatta, 26 százalék pedig a túl sok dráma miatt.

Légy óvatos a közösségi oldalakon!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője