Az időtlenség lenyomatai: Ország Lili életmű-kiállítása a Kiscelli Múzeumban

2024. november 30.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Izgalmas életmű-kiállításra vállalkozott a Kiscelli Múzeum-Fővárosi Képtár Árvai Mária kurátor vezetésével: a titokzatos és érzékeny festő, Ország Lili mintegy ötven festményét és hetven grafikai lapját helyezték el a múzeumhoz tartozó templomtérben, amelyek, egy-két kivételtől eltekintve, a képtár saját gyűjteményéből valók. Árvai a kiállítással megegyező címen, és annak apropóján monográfiai kötetet is jegyez, amely a 2019-ben írt doktori dolgozatának és az ahhoz kapcsolódó tízéves kutatómunkának a gyümölcse. A tárlat 2025. április 6-ig, keddtől vasárnapig 10 és 18 óra között látogatható.

Ország Lili kiállítás a Kiscelli Múzeumban
Ország Lili kiállítás a Kiscelli Múzeumban
Fotó: Kiscelli Múzeum

A Kiscelli Múzeum izgalmas térrel és gazdag gyűjteménnyel ad keretet a kiállításnak, amely új megvilágításba helyezi Ország Lili művészetét. A templomtér romos, mégis magasztos miliője kiválóan tükrözi az alkotó profán és szakrális motívumait, miközben a művek segítségével bepillantást nyerhetünk a történelem, emlékezet és belső látomások világába.

HIRDETÉS

Ország Lili és a Kiscelli Múzeum kapcsolata

A művész a főiskola befejezésétől haláláig puritán körülmények közt élt kis garzonlakásában, látjuk ezt a kiállított szobabelső-installációból, ugyanakkor utazás terén nem ismert határokat, és e szenvedélyéhez diplomaták társaságát kereste. Különösen Olaszországba vágyott, mert gyerekkorában nagyanyjával sok nyarat töltöttek Velencében.

Olasz földön járva elbűvölték a modern építészettel keveredő ókori romok: a pusztulás és újjáépülés ciklikusságát figyelte meg bennük, s mindezt, a látomásaival egybegyúrva vitte vászonra. A kurátortól azt is megtudjuk, hogy a festőt izgatta a nyomtatott áramkörök mértani kinézete, ezért előszeretettel festett áramkörökből kiinduló látomásszerű alakzatokat is. Prágában járva pedig a zsidó temetők sírkövei hatottak rá olyan elementáris erővel, hogy központi motívummá tette a stilizált héber feliratokat.

Ország Lili azon festőművészek közé tartozik, akit halála után ismertek el igazán – bár a Kiscelliben dolgozó muzeológus elődök 1976-ban – tehát még a festő életében – négy festményét is megvásárolták. Országnak életében is volt kapcsolata a múzeummal, mégpedig Fehér Szobor című képe okán, melynek megfestéséhez az épület udvarán, a töredékek között bolyongva kapott ihletet.

Labirintus IX. Orans-figurával, 1974

Számára a „szobortemetőben” látott furcsa pózokban heverő torzók emberibbnek hatottak, mint az élők. Pompeiiben tett látogatásától inspirálódva, 1973 és 1978 között készítette összegző fő művét, a Labirintus-sorozatot, amelyben az addigi festői eszközeivel és motívumainak felhasználásával a történelem és a művészet időtlenségét ragadja meg, az ókori mitológiából kiindulva. Ezt az időtlenséget csak még jobban kiemeli a kiállítótér romos templombelsője, amely egyúttal jól érzékelteti a festő művészetében is rendre megképződő profán és szakrális elegyet.

Ezt látnod kell! Meseszép lesz az új Gellért szálló amely újra Budapest ékkövévé válik

Ezt látnod kell! Meseszép lesz az új Gellért szálló amely újra Budapest ékkövévé válik

Az időtlenség és emlékezet központi motívumai

Ország másik fontos témája a Holokauszt és azzal együtt a történelmi emlékezet, amelyről életében – vagyis a Rákosi- és Kádár-korszakban – nem lehetett nyíltan beszélni. A rendszer kikerülésére adott kiváló alkalmat bábszínházas munkája (díszlet- és jelmeztervezőként dolgozott az Állami Bábszínházban), mivel a bábokon keresztül viszonylag szabadon artikulálhatta gondolatait.

Hősünk a látványfestészet után a szürrealizmus felé fordult, és bár képein egyre jobban elrugaszkodik a valóságtól, a töredékek, az enyészetté váló tárgyak, romos városok továbbra is megjelennek nála. A kurátor egy érdekes festészeti technikába is beavat a De Profundis című kép kapcsán: a nem e világiság jelenik meg a felfelé áramlás ábrázolásában, amely úgy keletkezik, hogy jelek sorolódnak, növekednek, így fejezve ki a felfelé való mozgást. Az egyik oldalon visszamarad a festék, míg a másik oldalon megül, és mindez olyan hatást kelt, mintha árnyék keletkezne. A pici jelek eltávolodnak a háttértől, közben anyagszerűnek is mutatkoznak. A felfelé szállás ellentmond a gravitációnak, és ettől az egész mű sodró erejű.

Ország Lili: De profundis, 1967

A Kiscelli Múzeumban megrendezett kiállításon betekintést kapunk az egész életműbe, korszakokra bontva: a papírkollázsok, a bábszínházas eszközök, a monumentális Labirintus-sorozat, az önarckép és számos retro berendezési tárgy között bolyongva kerülhetünk közel a festőzseni nehezen megfogható képi világához.

A BOLYONGÁSOK – Ország Lili Kiscellben című tárlat illeszkedik a Fővárosi Képtár gyűjteményéből kiinduló, azt feldolgozó kiállítások sorába. Vállaltan a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár sajátos nézőpontjából tekint az életműre: egy-két kivételt leszámítva az itteni gyűjteményben található Ország Lili-műveket mutat be, mintegy 50 festményt és 70 grafikai lapot. A kiállítás célja új tudományos eredmények közvetítése. A tárlat alkalmából megjelenő monográfia alapja a kurátor 2019-ben írt doktori dolgozata és az ahhoz kapcsolódó tíz éves kutatómunka.

Orszag Lili kiállítás a Kiscelli Múzeumban
Fotó: Kiscelli Múzeum
Orszag Lili kiállítás a Kiscelli Múzeumban
Fotó: Kiscelli Múzeum

Összetett viszonyulás a múlthoz: ez Ország Lili művészetének központi témája. Életművében különös hangsúly került a történelem és az emlékezés kapcsolatára. A Fővárosi Képtár gazdag anyaga is megengedi az emlékezés témájára felfűzött vizsgálódást, emellett a kiállítás tárgyalja a hatalom és művészet komplex viszonyát, a Rákosi- majd a Kádár-korszak szürreális zártságát, a művészi tájékozódás nehézségeit, az információéhség kikényszerítette alkukat.

Ország Lili szinte egész életműve abban az apró garzonlakásban született, ahol a főiskola befejezésétől egészen 1978 elejéig lakott. Rendkívül szűk élettere éles ellentétben állt gondolatainak szabadságával, tágas és gazdag belső világával, szellemi terével, amelyben művei révén bolyonghatunk.

BOLYONGÁSOK – Ország Lili Kiscellben 2024. november 16. - 2025. április 6. Kurátor: Árvai Mária


Galéria

2024.11.30.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Károly király és Kamilla királyné csak úgy ragyognak egymás mellett, álomszép karácsonyi képeslappal üzentek

Károly király és Kamilla királyné csak úgy ragyognak egymás mellett, álomszép karácsonyi képeslappal üzentek

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)