Minden, amit az ekcémáról tudni akartál - Bőrgyógyászt kérdeztünk

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ha tapasztaltál már a tested bizonyos területein száraz, viszkető foltokat, amik szinte mint derült égből villámcsapás előjöttek a bőröd felszínén, és egy átlagos hidratáló testápoló nem bizonyult hosszútávon hatásosnak ellenük, nagy valószínűséggel ekcémával állsz szemben. Megkérdeztünk egy szakértőt, mit kell tudni az egyik leggyakrabban felmerülő bőrproblémáról.

A bőrgyógyász minden kérdésedre választ ad az ekcémával kapcsolatban
A bőrgyógyász minden kérdésedre választ ad az ekcémával kapcsolatban
Fotó: Shutterstock/GLAMOUR

Télen természetes, hogy a bőrünkre jobban vigyázunk, a csípős, hideg időben ugyanis sokkal jobban hajlamos a kiszáradásra, így extra törődést igényel. És mi van akkor, amikor a hirtelen bőrszárazságra nem tudsz magyarázatot adni, ami ráadásul viszket és ég is? Elképzelhető, hogy ebben az esetben az egyik leggyakoribb bőrprobléma, az ekcéma lesz a tettes. Mivel ez a kérdéskör a bőrbetegségek széles skáláján belül is elég komplex, jobbnak láttuk, hogy ha egy bőrgyógyász segítségével tiszta vizet öntünk a pohárba, és kivesézzük alaposan, mi az, amit érdemes tudnod az ekcémáról. Dr. Melegh Éva Patrícia, a V23 Private Clinic szakorvosa volt segítségünkre.

HIRDETÉS

Mi az az ekcéma?

Felgyorsult világunkban annyiféle újonnan megjelent bőrbetegség létezik, hogy a szakértőknek sokszor fejtörést okoz a pontos diagnózis megállapítása. Az ekcémának is több változata előfordul, és számtalan tényező kiválthatja. „Ekcémának nevezzük a bőr gyulladásos állapotát, ami viszketéssel, hámló foltokkal, esetleg hólyagok megjelenésével jár” – mondja Éva. „A legismertebb, leggyakoribb formája az atópiás ekcéma, vagy atópiás dermatitisz. Ez egy olyan krónikus bőrgyulladással járó kórkép, melyet a bőr ellenálló képességének csökkenése, az úgynevezett barrier funkció gyengülése okoz. A bőr védtelenné válik a külső behatásokkal szemben, a külső provokációkra gyulladással, ödémával, viszketéssel válaszol” – folytatja a szakértő.

Az ilyen bőrállapot önmagában nem számít betegségnek, a tünetek kialakulásában számos tényező szerepet játszhat. „Sokszor már csecsemőkorban, 3-4 hónaposan megjelennek a tünetek, elsősorban az arcon, később a nyakon, a könyök- és térdhajlatokban, majd a test más részein. Fiatal felnőttkorra általában mérséklődnek a panaszok, sőt, el is tűnhetnek, a gyermekek egyszerűen kinövik. Jellemzően fellángolások és nyugodtabb, tünetmentes időszakok váltják egymást, melyek hossza függ az évszakoktól, a pszichés stressztől, és a provokáló tényezőktől.” Érdekes tény, hogy az atópiás ekcémára való hajlam öröklődhet, tehát ha a szüleid, vagy a családból valaki hasonló problémával küzdött, jó eséllyel nálad is fennáll a veszélye, hogy előbukkan.

A legújabb hajtrend Rachel Green és Brigitte Bardot szerelemgyereke, és egyszerűen imádjuk

A legújabb hajtrend Rachel Green és Brigitte Bardot szerelemgyereke, és egyszerűen imádjuk

Ezenkívül a bőrgyógyász még négy, viszonylag gyakori ekcémás bőrállapotról tesz említést. „Allergiás kontakt ekcéma esetén a bőr gyulladással reagál egy anyaggal való érintkezésre, leggyakrabban fémek váltják ki (például króm, kobalt, nikkel), de pollenek, kémiai anyagok, élemiszerek is lehetnek allergének. Emellett létezik még dyshidrotikus ekcéma, ami a tenyéren és a talpon jelentkezik és apró hólyagokkal, hámlással gyógyul, nummularis ekcéma, ami kör alakú, gyakran csípés vagy más irritáló tényező hatására kialakuló nedvedző folt és hajlamos felülfertőződésre, és a neurodermatitis, amely jellemzően kézzel könnyen elérhető helyeken eredményez viszkető foltokat, esetében hosszú a gyógyulási folyamat és a berepedezett bőr miatt fennáll a fertőzés veszélye is” – fejti ki részletesen Éva.

Hogyan kezeld?

Ha hasonló tüneteket tapasztaltál magadon, esélyes, hogy ekcémás vagy. Szerencsére van olyan eset, amikor házilag, néhány jól bevált fortélyhoz folyamodva könnyedén elmulaszthatod a kellemetlen bőrpírt, de ha elfajulni látszanak a dolgok, érdemes ellátogatni egy szakorvoshoz, aki pontos kórképet ad a fennálló állapotról és tanácsot ad kezelésében. „Minden ekcémás állapotról elmondható, hogy rendszeres ápolással, hidratálással, zsírosabb krémek használatával csökkenthető a tünetek erőssége, kitolható a tünetmentes időszak. Ősszel és télen, a száraz, hideg időben ez fokozottan igaz” – magyarázza a szakorvos. „Emellett nem elhanyagolható, hogy a bőrünknek megfelelő tisztálkodási szereket használjunk, amik nem váltanak ki még erőteljesebb reakciót.” De mi történik akkor, ha mindez nem elég?

A bőrgyógyász a diagnózis felállítása után az ekcémás terület kezelésére többféle gyógymódot javasolhat, súlyos esetekben tűzoltásként szteroid tartalmú krémet ír fel. „Ma már számos terápia rendelkezésre áll, immunmodulánsok, fényterápia, súlyos esetekben immunterápia is bevethető. A viszketés, ami sokszor a legkellemetlenebb tünet antihisztamin használatával csökkenthető” – meséli a szakértő. „Az atópiás bőrgyulladás kezelésének alappillérei a szteroid tartalmú gyulladáscsökkentők, melyek hatékonyan tudják mérsékelni a tüneteket. Ez valójában tüneti kezelés, hiszen a hajlamot megváltoztatni nem tudjuk.” Azonban fontos tisztában lenni azzal, hogy aki ezeket a krémeket huzamosabb ideig használja, olyan nem kívánt mellékhatásokkal szembesülhet, amik akár az életminőségét is befolyásolhatják.

Száraz, viszkető, égő foltok, berepedezett bőr, esetleg hólyagok is - ezek mind az ekcéma tünetei
Fotó: Getty

„A szteroid tartalmú krémek az aktív gyulladás idején használhatóak, nem hosszabb ideig, mint két hét. Erre fel kell hívni a páciens figyelmét, mert a túlzott mértékű használata súlyos mellékhatásokkal jár” – figyelmeztet Éva. „Különböző erősségű szteroidos krémek léteznek, az ellátás során szükség szerint a kezelőorvos fokozatosan emeli vagy csökkenti a dózist. Nagyon fontos, hogy a páciens találjon olyan orvost, akivel együtt építik fel a terápiát, aki ismeri a beteg kórtörténetét, tudja, milyen krémeket használt, milyen hatóerősséggel. Ha minden alkalommal másik orvost keres fel az illető, akkor elvész az információ, sem az adott személy, sem az orvos nem tudja átlátni az eddig kapott gyógykezelést.”

3 ok, amiért SOHA ne aludj el sminkben

3 ok, amiért SOHA ne aludj el sminkben

Amennyiben száraz foltokkal, viszketéssel találod szemben magad, ebben a korábbi válogatásunkban megtalálod azokat az ekcémás tüneteket csillapítani tudó termékeket, amik a hideg, száraz időben a legjobb barátaid lehetnek.

Bőrproblémákkal küzdesz? Segítünk:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Kvíz: 8 kérdés, amire minden ötödikesnek tudnia kell a választ - vajon felnőttként boldogulsz vele?

Kvíz: 8 kérdés, amire minden ötödikesnek tudnia kell a választ - vajon felnőttként boldogulsz vele?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Szinte minden nőt érint, mégis csak nagyon kevesen beszélnek róla (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok?  - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene!  (x)

Téged is megterhelnek a ciklus előtti napok? - Mutatjuk, hogyan tehetsz ellene! (x)

Felfedeztük a főváros egyik legexkluzívabb bevásárlóközpontját - Irány az Etele Plaza! (x)

Felfedeztük a főváros egyik legexkluzívabb bevásárlóközpontját - Irány az Etele Plaza! (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)

Sport és PMS: Mutatunk néhány alapszabályt, hogy egyszerűbbek legyenek a mindennapjaid (x)