A ragyogó bőr titka: Ismerd meg a C-vitamint bőrápolási szakértő segítségével!
Újabb sztárösszetevő lepte el az üzletek polcait, és ma már nem tudunk úgy bemenni egy drogériába hogy ne találkoznánk a C-vitaminnal. Ez nem is meglepő, ugyanis a ragyogásfokozó csodaszer számos problémánkra megoldást nyújt. Ismerd meg hatóanyag kisokos sorozatunkban bőrápolási szakértő segítségével ezúttal a ragyogó, egységes bőr titkát, a C-vitamin-t!
Ezeket láttad már?
Bemutatni senkinek nem kell, hiszen rengetegen vagyunk, akik egészségünk megőrzésének céljából minden reggel ezzel indítunk. Az azonban már elgondolkodtatóbb, hogy mit keres a C-vitamin egy szépségápolással kapcsolatos cikkben. Az összetevő egyre nagyobb népszerűségnek örvend a kozmetikai piacon, ami azt eredményezi, hogy számtalan márkánál találkozhatunk már vele. De mire is jó és miért érdemes megismerkednünk vele, és egyáltalán hogyan használjuk? Cikkünkben ezekre a kérdésekre keresünk választ Sélley-Gyulai Laura kozmetikus, bőrápolási tanácsadóval, a BloomRoom tudatos bőrápolási blog megalkotójával.
Nem csak belülről hasznos
„A C-vitamin, másnéven aszkorbinsav az egészségünk számára kulcsfontosságú vitamin, az immunrendszerünk támogatása mellett a bőrünkre is számos pozitív hatása van. Erős antioxidáns, ezáltal védi a bőrsejteket a káros környezeti hatásoktól, mint például a légszennyezés és az UV sugárzás. Segítségével késleltethetjük a ráncok megjelenését, halványítja pigmentfoltokat, a pattanások után maradt foltokat, segítségével a bőrünk ragyogó és egységes lesz." - meséli Laura.
És bár a kozmetikumok valóban szép eredményeket hoznak, ne feledkezzünk meg a belső támogatásról sem! „A C-vitamin elengedhetetlen a bőr egyik legfontosabb alkotóeleme, a kollagén termelődéséhez. A kollagén előanyagának termelődését segíti, valamint megakadályozza két olyan enzim lebomlását, melyek a kollagénszintézist irányítják, ezáltal képes megvédeni a kollagén rostokat és segíti azok folyamatos termelődését." - magyarázza a szakértő.
Mindenkinek hasznára válik
Tehát ha egységes és egészségesen ragyogó bőrre vágyunk, érdemes megbarátkoznunk vele függetlenül attól, hogy éppen milyen problémákkal küzdünk és milyen a bőrtípusunk. Amire oda kell figyelnünk az az, mennyire érzékeny a bőrünk, és pontosan milyen kozmetikumot választunk.
„A tiszta aszkorbinsav okozhat irritációt, főként az érzékeny bőrűeknél. Ha nagyon érzékeny, esetleg rosaceás a bőröd, akkor inkább válassz C-vitamin származékot tartalmazó termékeket, ezek általában gyengédebbek a bőrhöz. " - tanácsolja a szakértő.
Időben kezdd el!
Mint minden bőrápoló hatóanyagnál, itt is felmerül a kérdés, hogy tényleg szükséges-e, és mikortól érdemes beépíteni rutinunkba. Sokoldalúságának köszönhetően a C-vitamint már egészen korán elkezdhetjük használni, ha szeretnénk jótékony hatását élvezni.
A húszas éveink elejétől érdemes bevezetni a bőrápolási rutinba a C-vitamint a megelőzés miatt, de akár már pubertás kortól használható, mivel bizonyos származékai gyulladáscsökkentő hatásúak.
Csak szépen lassan!
A türelem rendkívül fontos, ha bőrápolásról van szó, és ez különösen igaz akkor, amikor új, magas hatóanyagú terméket építünk be rutinunkba. A C-vitaminos termékeket óvatosan és lassan kell bevezetni, és elsőként alacsony C-vitamin tartalmú terméket válassz!
„Azt, hogy a hatóanyag mekkora mennyiségben található meg a termékben, a csomagoláson található százalék jelzi. Sokan azt gondolják, hogy minél erősebb egy termék annál jobb, de ez nem így van, egy erős C-vitamin szérum nagyobb eséllyel okozhat irritációt. A C-vitamin már 3-5%-ban is remekül működik, bár a formulán is sok múlik a hatóanyag érzékenysége miatt. A biztonság kedvéért inkább kezdj alacsonyabb koncentrációval, és ha jól reagál a bőröd később válthatsz erősebb termékre, de tartsd észben, hogy a több nem feltétlenül jobb!" - javasolja Laura.
A retinolhoz hasonlóan tehát a C-vitaminnál is oda kell figyelni a mértékletességre, nem lehet egyből a legerősebbel indítani, és főleg nem minden nap. Azonban még akkor is előfordul, hogy bőrünk érzékenyen reagál, ha körültekintően jártunk el. „Ha esetleg csípő, égető érzést, pirosságot tapasztalsz, akkor függeszd fel a termék használatát!"
Lépésről lépésre
És hogy hogyan is láss neki? Mutatjuk Laura tippjeit, amelyekkel biztonságosan bevezetheted a C-vitamint a mindennapos bőrápolási rutinodba!
- Az első pár hétben használd minden másnap, majd ha hozzászokott a bőröd, akkor áttérhetsz a napi alkalmazásra is!
- Reggel arcmosás után vidd fel a száraz bőrödre, a szemkörnyéket kerülve!
- Felvitel után használj minimum SPF30-as széles spektrumú fényvédőt!
A tökéletes kombináció
Sokaknak az egyik legnagyobb nehézség a magas hatóanyagtartalmú kozmetikumok és különféle hámlasztók növekvő népszerűségében az, hogy nem tudják, mit mivel szabad kombinálni. A párosításra tényleg érdemes odafigyelni, ugyanis előfordulhat, hogy akarva akaratlanul is ártunk bőrünknek.
A C-vitamint nem ajánlatos erős hámlasztó savak, retinoid tartalmú termékek, benzoyl peroxid és copper peptidek után használni, E-vitaminnal, ferulic savval és fényvédőkkel viszont szuper kombinációt alkotnak, együtt használva maximalizálhatjuk a sejtvédő, antioxidáns hatást.
Nagy becsben őrzött üvegcse
A helyes alkalmazás mellett van még néhány dolog, amire oda kell figyelnünk ennél a csoda összetevőnél, ugyanis nem mindig mindegy, hogyan és meddig tároljuk, ezért mindig alaposan olvasd el az adott termék leírását, használati utasítását! „A tiszta C-vitamin hátránya, hogy szerkezete instabil, fény, levegő és oxigén hatására gyorsan lebomlik. Éppen ezért bizonyos C-vitamin tartalmú kozmetikumokat hűtőben kell tárolni és rövidebb a szavatossági idejük, sok esetben 3 hónap alatt el kell őket használni. Ezt a gyártó mindig feltünteti a használati útmutatóban, és érdemes tájékozódni vásárlás előtt. Léteznek már nagyon ígéretes C-vitamin származékok, amik stabilabbak és az eddigi kutatási eredmények alapján hasonlóan hatásosak, mint a tiszta C-vitamin, ilyen például az ethyl ascorbic acid vagy az ascorbyl glucoside." - meséli a szakértő.