6 dolog, amit Christian Diortól tanultunk, és amit minden nőnek ismernie kell

2023. október 5.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Christian Dior divattervező 1947. február 12-én mutatta be első kollekcióját a sajtónak, ezzel pedig be is írta magát a divattörténelembe. A háború után a világnak szüksége volt egy olyan tervezőre, akinek nőies kreációi boldogságot és reményt hoztak el a szívekbe.

Christian Dior tudott valamit!
Christian Dior tudott valamit!
Fotó: Fred Ramage/Getty Images

A tervező egy olyan világot álmodott meg, amelyet tetőtől talpig Christian Dior-ruhákba öltözött vásárlók népesítenek be. Ezzel a céllal a szívében nekilátott az elegancia birodalmának megépítéséhez: New Yorkban, Londonban és Caracasban létesített kirendeltségeket.

HIRDETÉS
Christian Dior tervezés közben
Fotó: CBS Photo Archive/Getty Images

1. Karoljuk fel a bennünk lakozó nőt!

Christian Dior a II. világháború kegyetlenséggel túltelített évei után mutatta be 1947-ben a a New Look néven futó tavaszi kollekcióját, amely arról híres, hogy rendkívüli módon feminin volt - darázsderekú szabásvonalak, pufi szoknyák határozták meg az összképet. A kollekció, nevéhez hű módon valóban újdonság volt az egész világ számára - mindenesetre globális sikert aratott, mert a női sziluett forradalmasítása mellett, merően más hangulatot árasztott, mint a háborús éveket jellemző vaskalapos szigorúság.

Christian Dior az első kreációinak néhány darabjával - Christian Dior Atelier, 1940-es évek
Fotó: Mondadori Portfolio/Getty Images

Vera Wang elárulta, mik a legnagyobb hibáink menyasszonyi ruha választáskor

Vera Wang elárulta, mik a legnagyobb hibáink menyasszonyi ruha választáskor

2. Merítsünk inspirációt a művészetekből!

Monsieur Dior a nagy áttörése előtt a művészetekkel foglalkozott: egy olyan kis művészeti galéria büszke tulajdonosa volt Párizsban, ahol többek között Pablo Picasso, Salvador Dalí és Georges Braques festményeit állították ki. Nyilvánvaló, hogy Christian Dior ezt a szenvedélyét a divattervezés során is kamatoztatta, csodálatos kreációi maguk is művészeti alkotásnak számítanak. A divatház jelenlegi kreatív igazgatója, Maria Grazia Chiuri is követi ezt a vonalat a Dior couture ruháinak megalkotása során, hogy életben tudja tartani ezt a csodálatos örökséget.

3. A piros szín mindenkié

Christian Dior szerint a piros mindenkié, hiszen nincs ember, akihez ne passzolna a szín valamelyik árnyalata. Ez nem jelenti azt, hogy minden nő ruhatárában kötelező darab, de legalább a sminktáskánkba érdemes becsempészni egy igazi piros rúzst - mondjuk a ház kultikus sminktermékét, a Rouge Dior 99-et.

4. Minden a részletekben rejlik

Dior szerint nem csak a lényeg, a legapróbb részletek is nagyon fontosak. Ennek az oka az, hogy a nem megfelelő részletek és kiegészítők tönkretehetik az összképet. A divatház méltán híres arról, hogy kreációi részletekben gazdag darabok, legyen szó a luxusmárka ruháiról, táskáiról, cipőiről, ruhadarabjairól és sminktermékeiről. A Dior attól más és több, hogy tényleg hitvallásszerűen hisznek abban, hogy a részletek magukért beszélő történetekkel vértezik fel cikkeiket.

Egy Christian Dior mestermű az 1950-es évekből
Fotó: Savitry/Getty Images

5. Segítsünk másoknak is virágozni!

Christian Dior hitt a 19 éves Yves Saint Laurent tehetségében, így a saját asszisztenseként alkalmazta őt. A tanulság az, hogy mások zsenialitásától nem kell elretteni, dönthetünk úgy is, hogy segítünk nekik virágozni. Christian Dior halála után Yves Saint Laurent a világ legfiatalabb divattervezőjévé avanzsált, Dior mentorálasa nélkül pedig nem vált volna azzá, aki lett.

Yves Saint Laurent már a saját párizsi divatházában
Fotó: Reg Lancaster/Getty Images

5 alkalom, amikor Emma Watson Hemione Grangernek öltözött a valóságban

6. Teljesen rendben van félni

„Abból adódóan, hogy nagyon későn kezdtem bele ebbe a szakmába, amelyet mások egy életen át tanultak, mindig is féltem attól, hogy elárulom tudatlanságomat - engem csak az ösztöneim vezettek. Talán éppen amatőrségtől tartó félelem sarkallt arra, hogy végre félresöpörjem a kétségeimet, és megalkossam Christian Dior, a divattervező karakterét” - mondta egyszer az egyetlen és megismételhetetlen Dior. A divatház elindításának lehetősége kétszer is kopogtatott az ajtaján, mégsem ment bele, mert soha nem látta magát olyan forradalmárnak, aki képes lenne egy nagysikerű luxusmárkát felépíteni. Szerencsére a tervező szembenézett félelmeivel, majd az önreflexió segítségével megalkotta a világ egyik legikonikusabb márkáját.

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Miért gondolják sokan, hogy a nők nem tudnak őszinte barátságokat kötni?

glamour plusz ikon Miért gondolják sokan, hogy a nők nem tudnak őszinte barátságokat kötni?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)

Pár használat és újra ragyogni fog a bőröd - Mutatjuk, az 5 legtutibb hidratáló krémet (x)