Hogyan segíthet egy kép a coming outban? Eged Enikő illusztrátor elárulta
Eged Enikő munkáival már valószínűleg találkoztál valamelyik hazai brand ruháin. Az illusztrátor idén több designmárkával is együtt dolgozott, többek között a Bebi Loungewearnek is tervezett ruhamintákat.
Ezeket láttad már?
Ha a kollaborációkban lenyűgözött Eged Enikő meleg színekben játszó, organikus elemekben bővelkedő világa, akkor saját, grafikai munkáit is imádni fogod! Ismerd meg jobban az alkotót beszélgetésünkből.
Mesélj kicsit magadról, hogyan lettél illusztrátor?
Már gimiben szerettem volna tervezőgrafika szakra felvételizni, bár végül egy magyar-filozófia BA után kötöttem ki a Képzőn. Kellett egy kis önbizalom, mire elhittem, hogy sikerülhet. Ahogy egyre több – akár fizikai, akár elméleti – eszköz állt rendelkezésemre, annál inkább volt komfortos számomra a különböző illusztratív narratíváim kialakítása, formálása. Sokáig úgy éreztem, nagyon nehéz elindulni, mert amikor inspirációt keres az ember, általában koherens és következetes életműveket lát, kiforrott formanyelvvel, elemekkel. Nekem az volt az „áttörés”, hogy ezt elengedtem, nem akartam magamnak megmondani milyen legyen egy alkotás, és így sikerült ráérezni arra, hogy mitől is vagyok illusztrátor, mik azok a színek, hangulatok, amik által magaménak érzem a munkáimat, ami összekapcsolja őket egymással is.
Mi inspirál? Hogyan írnád le az általad teremtett vizuális világot?
Az emlékezés, az atmoszférateremtés, az apró részletekben lévő kedvesség az inspirációs bázisom alapja. Az otthonosságérzés a világban nekem nagyon fontos, akár illusztrálok, akár mintát tervezek vagy fotózok. Ha fogalmi köröket kéne gyűjtenem, akkor állatok, csendéletek, absztrakt illusztrációk és lofi képregények.
Az @azzurro_velluto Instagram oldaladon a leszbikus illusztrációidat osztod meg. Mi motivál arra, hogy egy külön felületet és számos munkát szentelj ennek a témának? Miért tartod fontosnak?
Egyrészt a saját szexuális irányultságom miatt is fontos számomra ez a téma, csodás önismereti és önelfogadási tapasztalás volt, mikor úgy döntöttem, elkezdek leszbikus illusztrációkat készíteni. Másrészt, sajnos a leszbikus szerelem vizuális megjelenítései általában fetisizáltak, inkább a pornókultúrához van közük és egyáltalán nem a két nő közt megjelenő intimitáshoz, kötődéshez. Szóval én szeretnék direkt ez ellen hatni a rajzaimmal, mert a leszbikus nők szexualizálása és tárgyiasítása egy toxikus dolog, amivel sokszor a mindennapokban is meg kell küzdenünk. Harmadrészt, sok privát üzenetet kapok, hogy a képeim mennyit segítenek az önelfogadásban, a saját nemi identitás megélésben vagy akár a coming outban. Ezek nagyon-nagyon szívmelengető és kedves dolgok, mindig nagyon meghatódok, mikor ilyen üzenetet kapok.
Mesélj kicsit az Imaginary Memories sorozatodról.
Alapvetően szeretek sorozatokban gondolkozni, mert mikor eszembe jut egy koncepció, rögtön rengeteg ötlet és asszociáció érkezik vele, amit nem tudok belesűríteni egy képbe, de háromba vagy tizenkettőbe már igen. Az Imaginary Memories is így indult, aztán hamar rájöttem, hogy ez egy szinte kimeríthetetlen sorozat, most tartok a 63. oldalnál. Mikor elkezdtem rajzolni, kicsit a saját szakításom okozta fájdalmat enyhítettem a rajzokkal, de ez aztán átformálódott egy általánosabb irányba.
Az utóbbi időben két divatmárkával, a Daige-zsel és a Bebi Loungewearrel is együttműködnél. Mesélnél ezekről a projektekről?
Végre, a diploma után van egy kicsit több szabadidőm – bár a Bebi Loungewear kollab még bőven az államvizsgák előtt, múlt télen kezdődött. Szuper élmény volt egy mini kollekcióhoz mintákat tervezni és csapatban dolgozni. Mintatervezéssel már sok éve foglalkozom, így ezen a szakterületen is otthonosan mozgok. A Daige kollab során a kollekciót övező narratív, mesés kerethez készítettem egy pólógrafikát. Mindkét esetben szinte teljesen szabad kezet kaptam, ami nagyon jó érzés. Itt szerintem a legnagyobb kihívás az, hogy az általam használt formanyelv organikusan tudjon illeszkedni vagy kölcsönhatásba lépni a márkával, hogy minél inkább erősítsék egymást.
Milyennek találod a divat és a grafika határán való munkát? Szeretnél még hasonló projektekben részt venni?
Nekem ez az egyik kedvenc kapcsolódási pontom a kreatív iparban és mindenképp szeretnék, igen! Egyrészt évek óta dolgozom mintatervezőként egy sportmárkánál, másrészt a kortárs divatmárkáknál megjelenő mintavilágokért is odavagyok. Nagy kedvenceim Tomcsányi, VYF, nemzetközi márkák közül pedig a Marimekko. Szerintem a különböző határterületek, határmezsgyék mindig nagyon izgalmasak, itt lehet kísérletezni, van bőven játéktér.
Min dolgozol mostanában? Mi várható a közeljövőben?
Lesznek még szuper izgi kollabok, amiket most egyelőre nem árulhatok el – de jelenleg minta- és csomagolástervezés is folyamatban van. A közeljövőben szeretnék a festésre fókuszálni. Most, hogy lediplomáztam, az illusztráció, a mintadesign és a grafika mellett úgy érzem, ez hív leginkább. Nemrég kivettem az első saját műtermemet, alig vártam, hogy elkezdhessem ott a munkát.
Még több magyar divat:
- A Romani Design új kollekciója újra megmutatta a roma kultúra értékeit
- Megszületett az egyedi Virág Kerényi print, és a Budapest Fashion Weeken került bemutatásra
- Ibizai utazás ihlette a NINI tavaszi-nyári kollekcióját