Ebből tudhatod, hogy valaki a környezetben bipoláris zavarban szenved

2023. július 26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Hangulatingadozások, depressziós és mániás epizódok váltakozása, kiszámíthatatlanság - hogy csak néhányat említsünk azokból a tünetekből, amelyek pokollá tudják tenni egy bipoláris zavarban élő személy életét. Annak érdekében, hogy a felismerés korai időszakban megtörténhessen, fontos tájékozódni a témában. Kérdés, hogyan segíthetsz, ha magadról vagy egy szerettedről van szó?

A diagnózis felállítását mindenképpen szakemberre kell bízni
A diagnózis felállítását mindenképpen szakemberre kell bízni
Fotó: golubovy/Getty Images

Mindannyiunknak vannak hullámvölgyei, de a bipoláris zavar (egykori nevén mániás depresszió vagy mániás-depressziós zavar) esetén a “fent és a lent” szélsőséges módokon mutatkozik meg. A bipoláris zavar ciklusai napokig, hetekig vagy akár hónapokig is eltarthatnak, így nem csupán múló jó vagy rossz pillanatokról van szó.

A szokásos hangulati ingadozásokkal ellentétben a bipoláris zavar hangulatváltozásai olyan intenzívek, hogy komoly negatív hatással lehetnek a munkahelyi vagy iskolai teljesítményre, károsíthatják az emberi kapcsolatokat és megzavarhatják az egyén mindennapi életben való egészséges működését. Összegyűjtöttük, mik lehetnek azok a jelek, amelyek bipoláris zavarra utalnak.

HIRDETÉS

Pillanatok alatt darabjaira hullhat a világuk

A White Swan nevű alapítvány a mentális egészséggel foglalkozik, oldalukon pedig a bipoláris zavar témájának kapcsán olvasható egy személyes történet. Raman, egy informatikus elmesélte, hogyan jött rá, hogy munkatársa bipoláris zavarban szenved.

„A kollégám néha furcsán viselkedett. Egy pillanatra elragadtatta magát, míg máskor folyamatosan véletlenszerű témákról beszélt. Olyan is előfordult, hogy rendkívül ambiciózus tervekkel büszkélkedett, mint például egy cég igazgatása vagy dollármilliós bevétel megszerzése. Néhány nappal később viszont csendessé, visszahúzódóvá vált, nem szívesen beszélt senkivel és nem fejezte be a munkáját időben” - írta Raman.

„Egyszer, amikor épp egy céges ebéden voltunk, odadobta a tányért a pincérnek, mert nem kapta meg időben a rendelését; megdöbbentünk a viselkedésén. Idővel teljesen kiszámíthatatlanná vált, amely kihatott a munkájára és a kollégáival való kapcsolataira. Végül elbocsájtották. Nagyon kíváncsi voltam, miért viselkedett így, de miután beszéltem egy orvossal, mindent megértettem: bipoláris zavarban szenved” - osztotta meg az informatikus.

Szomorú vagy depressziós? Magyar fejlesztésű algoritmus döntheti el a beszéded alapján

Szomorú vagy depressziós? Magyar fejlesztésű algoritmus döntheti el a beszéded alapján

Ezekre a jelekre érdemes odafigyelni

A fenti eset igen érzékletesen mutatja be, milyen lehet egy bipoláris zavarban szenvedő személy környezetében élni, és ha már te is tapasztaltál hasonlót egy ismerősödnél - vagy akár magadnál -, az alábbi pontos tünetek segítségével még teljesebb képet kaphatsz. Felhívjuk ugyanakkor a figyelmed arra, hogy ez a cikk kizárólag edukációs céllal készült, és a diagnosztizálást szakemberre kell bízni. Kiindulási pontnak azonban jó lehet.

Mánia és hipománia

A mánia és a hipománia két különböző típusú epizód, de ugyanazok a tünetei. A különbség köztük az, hogy a mánia súlyosabb, és észrevehetőbb problémákat okoz a munkahelyen, az iskolában, illetve a társadalmi és szociális tevékenységekben. A mánia valóságtól való elszakadást (pszichózist) is kiválthat, és kórházi kezelést igényelhet.

Ebben az epizódban a személy impulzívan viselkedik, megfelelő ítélőképesség nélkül hoz döntéseket, kockázatokat vállal. Ezenkívül a személy figyelmen kívül hagyja előre nem látható cselekedeteinek negatív következményeit, vagy azoknak egyáltalán nincsen tudatában. Mind a mániás, mind pedig a hipomániás epizód három vagy több ilyen tünetet tartalmaz:

  • Abszolút boldogság érzése, amit semmi (még egy rossz hír vagy tragikus esemény) sem tud megszüntetni
  • Hirtelen düh vagy rendkívüli ingerlékenység
  • Ambiciózus téveszmék, amelyekkel kapcsolatban nincs logikus érvelése. Az érintett személy azt állítja, hogy különleges kapcsolatban áll Istennel, hírességekkel vagy történelmi szereplőkkel
  • Irreális hiedelmek a képességeiben, például azt gondolja, hogy semmi sem akadályozhatja meg egy nehéz feladat elvégzésében
  • Rossz döntéshozatal – impulzív költekezés, szexuális kockázatvállalás vagy meggondolatlan befektetés
  • Fokozott aktivitás, energikusság vagy izgatottság
  • Túlzottan magas önbizalom

Nem ritkák a tévképzetek sem

További tünet lehet még:

  • A valóságérzék elvesztése, ami pszichózishoz vezethet (hallucinációk – olyan dolgok látása vagy hallása, amelyek nincsenek ott)
  • Alvásképtelenség, ami nyugtalanságot és hiperaktivitást okozhat
  • Túlságosan magas önértékelés és irreális hiedelmek a képességeiben
  • Obszesszív kényszeres viselkedés – takarítás vagy dolgok átrendezése
  • Szokatlan beszédesség, gyors beszéd
  • Cikázó gondolatok, ezáltal pedig hiperaktivitás és koncentrációs zavar

Súlyos depressziós epizód

A depressziós epizódok olyan tüneteket tartalmaznak, amelyek elég súlyosak ahhoz, hogy észrevehető nehézségeket okozzanak a napi tevékenységek során. Ezt az epizódot öt vagy több ilyen tünet jellemzi:

  • Depressziós hangulat, például szomorúság, üresség, reménytelenség, bánat (gyermekeknél és tizenéveseknél a depresszió ingerlékenység formájában is jelentkezhet)
  • Az érdeklődés elvesztése addig nagyon szeretett tevékenységek iránt, amikben már nem leli örömét
  • Jelentős étvágycsökkenés vagy súlygyarapodás
  • Álmatlanság vagy túlzott alvásigény
  • Nyugtalanság vagy belassult viselkedés
  • Fáradtság, fásultság, folytonos álmosság
  • Csökkent koncentrációs képesség, memóriazavar
  • Személyes higiénia elhanyagolása
  • Céltalanság az életben
  • Öngyilkossági gondolatok, öngyilkosság tervezése vagy kísérlete

Mutatjuk, hogyan tudsz mentális elsősegélyt nyújtani

Mutatjuk, hogyan tudsz mentális elsősegélyt nyújtani

A bipoláris zavar típusai

Mivel a tünetek személyenként nagyon eltérőek lehetnek, a bipoláris zavart gyakran különböző típusokra bontják, amelyeket a mánia és a depresszió mintája azonosít.

I. bipoláris zavar (mánia vagy kevert epizód)

Ez a betegség klasszikus mániás-depressziós formája, amelyet legalább egy mániás epizód vagy vegyes epizód jellemez. Általában – de nem mindig – az I. bipoláris zavar legalább egy depressziós epizódot is magában foglal.

Bipoláris II. zavar (hipománia és depresszió)

A II. típusú bipoláris rendellenességben nem tapasztalható teljes körű mániás epizód. Ehelyett a betegség hipomániás epizódokkal és súlyos depresszióval jár.

Ciklotímia (hipománia és enyhe depresszió)

A ciklotímia a bipoláris zavar enyhébb formája, amely ciklikus hangulati ingadozásokból áll. A tünetek azonban kevésbé súlyosak, mint a teljes mánia vagy a depresszió.

Tévhitek a bipoláris zavarról

Az egyik legnagyobb, és egyben legkárosabb tévhit, hogy a bipoláris zavarban szenvedők nem alkalmasak arra, hogy normális életet éljenek. Sokuknak azonban sikeres karrierje, boldog családi élete és kielégítő kapcsolatai vannak. A bipoláris zavarral való együttélés kihívást jelent, de kezeléssel, egészséges megküzdési stratégiákkal és szilárd támogatói háttérrel az érintett élhet teljes életet.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

A szélsőséges hangulatingadozás ellenére a bipoláris zavarban szenvedők gyakran nem, vagy csak későn ismerik fel, hogy érzelmi instabilitásuk mennyire felkavarja a saját, illetve a szeretteik életét, ezért nem kapják meg a szükséges kezelést. Ha több depresszióra és/vagy mániás epizódra utaló tünetet érzékelsz magadon vagy egy közeli hozzátartozódnál, mindenképpen fordulj szakemberhez, aki egy alapos kivizsgálást követően megállapítja, hogy fennáll-e a bipoláris zavar, és ha igen, milyen kezelés szükséges.

Testi fájdalommá alakított lelki fájdalom - Mindent az önsértés pszichológiájáról

Testi fájdalommá alakított lelki fájdalom - Mindent az önsértés pszichológiájáról

Lelkisegély szolgálat

A nap 24 órájában az ország egész területéről (mobilról és vezetékes telefonról) ingyenesen hívható a 116-123 lelki elsősegély szolgálat vagy az Öngyilkosságmegelőzés weboldalát is felkeresheted, ha úgy érzed, baj van.

Forrás: helpguide.org, rethink.org, mayoclinic.org, whiteswanfoundation.org

Olvass tovább a témában:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

A rúzsindex a magyarázat arra, hogy miért sminkelünk többet krízisben

glamour plusz ikon A rúzsindex a magyarázat arra, hogy miért sminkelünk többet krízisben

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Ha gőzöd sincs, milyen ajándékot vegyél karácsonyra, segítünk! Íme 30 szuper ajándékötlet (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

3 hagyományos és egészséges karácsonyi menü, amit imádni fogsz (x)

Olcsó ünnepi DIY dekorációs ötletek – így dobd fel gyorsan és egyszerűen a lakást (x)

Olcsó ünnepi DIY dekorációs ötletek – így dobd fel gyorsan és egyszerűen a lakást (x)