Orvoshoz általában senki nem szeret elmenni. Kényelmetlennek érzi magát az ember az adott szituációban, és kissé kiszolgáltatottnak is, amíg vizsgálják. Bár tudjuk, hogy jó kezekben vagyunk, kényes információkat még a szakemberrel sem szívesen osztunk meg.
Ezeket láttad már?
- Sok ember kényelmetlenül érzi magát orvosi vizsgálat során, és gyakran nem mondja el az igazat a panaszairól.
Tudjuk jól, hogy az orvosunk csak segíteni akar a problémánkon, mégis nehezen osztjuk meg vele, mit érzünk, hol fáj, milyen problémánk van. Márpedig, ha nem vagyunk teljesen őszinték a szakemberrel, az akár helytelen diagnózishoz vagy egyéb komplikációhoz is vezethet.
Sokan nem vallják be az igazat
Sok emberrel előfordul, hogy a kérdésekre válaszolva nem mondja el a teljes igazságot az orvosának. Ez pedig komoly probléma, mondta Dr. Ronald Epstein, a Rochester-i Egyetem Orvostudományi Központjának családorvostani professzora.
A szakember kifejtette, a betegek általában három kérdéskörben nem mondanak igazat, és ezek a hazugságok, illetve homályos válaszok súlyos hosszú távú következményekkel járhatnak.
Az első ilyen kérdés, hogy milyen vényköteles gyógyszereket szed jelenleg a beteg. A második az, hogy az illető az előírásnak megfelelően szedi-e ezeket a gyógyszereket. A harmadik pedig az, hogy kombinálja-e őket más anyagokkal, beleértve az alkoholt, a cigarettát vagy a drogokat, és ha igen, mennyit és milyen gyakran.
Az alváshiány 4 jele: így jelzi a test, ha több pihenésre van szüksége
Súlyos probléma is lehet a következménye
Miért is jelent ez akkora problémát? A gyógyszerkölcsönhatások miatt, amelyek közül némelyik igen veszélyes lehet. Komoly gond lehet abból, ha például a szorongáscsökkentő gyógyszerünket minden este borral öblítjük le. „Ha pedig olyan tablettákról van szó, amelyeknél egy kihagyott adag súlyos következményekkel járhat, akkor ez élet-halál kérdése lehet” – tette hozzá Dr. Epstein.
Az a belső önvizsgálat, amelyet a szakember javasol a betegeknek, egyszerű: „Csak tegyük fel magunknak a kérdést: az információ elhallgatása veszélyeztetné vagy javítaná az egészségünket?” A legtöbb ember, ha őszinte magához, máris tudja a választ.
Az orvosoknak is óriási a felelőssége
Dr. Epstein azért nem feltétlenül a betegekre hárítja az egész terhet. Az őszinte orvosi beszélgetéseket közös felelősségként írta le, fontosnak tartja, hogy meglegyen az orvos-beteg dinamika, és a vizsgálószobában ülve a beteg ne érezze azt, hogy kihallgatáson van. Mint mondja, az orvosoknak aktívan törekedniük kellene arra, hogy a betegek eléggé biztonságban érezzék magukat ahhoz, hogy elmondják a teljes igazságot.
„Minden gyógyítási hagyománynak két oldala van” – mondta. „Az egyik a technikai és eszközbeli rész – a felírt gyógyszerek, a műtétek, a beavatkozások. A másik pedig a kapcsolati oldal. Ez a közös megértés, a bizalom, a magabiztosság és néha az optimizmus elérése, hogy az emberek valóban saját maguk nevében hozhassanak döntéseket, és érezzék, hogy van beleszólásuk.”
Más szavakkal: ha a betegek hazudnak az orvosuknak, az kölcsönös kudarc. Azonban csak az egyikük távozik a rendelésről, és kockáztatja saját egészségét... - írja a Vice.