Ez a legnagyobb hiba, amit a bikiniszezon előtt elkövethetsz

Szponzorált tartalom

2025. május 20.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Amikor tavasz vége felé rájövünk, hogy már nincs túl sok időnk formába lendülni a nyárra, hajlamosak vagyunk kétségbeesni. Drasztikus diétába, kemény edzésekbe kezdünk, de fogalmunk sincs róla, hogy mindez milyen hatással van a testünkre – különösen a hormonrendszerünkre.

Óvatosan a diétával, mert a hormonrendszered bánhatja!
Óvatosan a diétával, mert a hormonrendszered bánhatja!
Fotó: Shutterstock

Pedig jó lenne, ha a mérlegen túl is látnánk, mert a túlzásba vitt fogyókúra akár a menstruációs ciklusunkat is felboríthatja, akárcsak Diának (27):

„Egyik évben én is beleestem ebbe a hibába. Télen nagyon elengedtem magam, nem igazán figyeltem oda az étkezésre, és edzeni sem volt kedvem, így amikor május elején belenéztem a tükörbe, pánikba estem. Azonnal és drasztikusan lecsökkentettem a kalóriákat, minden este futottam, és alig két hónap alatt több, mint tíz kilót fogytam. Így végül a bikiniszezonra felkészülten vághattam bele a nyárba, mégsem voltam boldog. A menstruációm ugyanis két hetet késett, és amikor végre megjött, pont keresztülhúzta a nyaralásomat. A következőnél már egyenesen egy teljes hónap kimaradt, és akkor is alig véreztem egy-két napot. Fogalmam sem volt, mi történik velem, hiszen addig szinte óraműpontossággal működött a ciklusom…”

Extrém fogyókúrából cikluszavar

A menstruációs ciklus bonyolult hormonális folyamat, amelynek során az agyunk (a hipotalamusz és az agyalapi mirigy) és a petefészkeink folyamatosan kommunikálnak egymással. Ha minden rendben van, akkor nagyjából 28 naponta megtörténik az ovuláció, és ha nem következik be megtermékenyítés, a méhnyálkahártya leválik, amit vérzés formájában tapasztalunk. Ez a hormonális egyensúly azonban nagyon érzékeny, és akár egy kis változás is képes felborítani a rendszert. Márpedig a túlzott fogyókúra és az intenzív sport miatt a szervezet stresszreakcióba léphet, és csökkentheti az ösztrogén- és progeszteronszintet, ami többféle problémát okozhat.

Mi történik, ha a hormonháztartás felborul?

Ha a hormonháztartás felborul, az különféle cikluszavarokat, menstruációs és egyéb problémákat okozhat. Ilyen lehet például

  • a menstruáció kimaradása,
  • a rendszertelen vérzés,
  • a nagyon rövid vagy az extrém hosszú ciklusok,
  • az erős PMS-tünetek,
  • a hajhullás,
  • a fáradékonyság és az ingerlékenység.
HIRDETÉS
Fotó: Phytotec Hungária Bt.

Ha a menstruáció egy-két alkalommal kimarad, vagy eltérő időben jön meg, az még lehet normális, de ha több hónapon át rendszertelenné válik, vagy ha nagyon erős vérzés, extrém fájdalom jelentkezik, akkor érdemes nőgyógyászhoz fordulni és kivizsgálást kérni, illetve átgondolni az étkezési, sportolási, alvási szokásainkat. Ezt követően lehet és kell is kezelni a hormonális zavarokat az orvos által javasoltak szerint. Természetes eredetű, hormonmentes, növényi - lehetőség szerint gyógyszerminőségű - szerek is segíthetnek, és az életmódváltás nagyban hozzájárulhat a kezelés sikeréhez.

Így tegyél jót a hormonjaidnak is

A bikini body fontos, de nem ér annyit, hogy közben teljesen felborítsuk a hormonháztartásunkat. A látványos, túl gyors eredmények helyett jobb, ha a fokozatosságot választod és odafigyelsz a tested jelzéseire. Mutatjuk, hogyan csináld!

  1. Étkezz egészségesen és kiegyensúlyozottan! Ne csökkentsd drasztikusan a kalóriákat, inkább figyelj oda a fokozatosságra és a megfelelő zsír- és fehérjebevitelre.
  2. Ne vidd túlzásba az edzést! A fokozatosság nemcsak az étkezésben fontos, hanem az edzésben is. Ha hónapokig hanyagoltad a sportolást, akkor ne ugorj bele rögtön a legkeményebb edzésbe! A heti 3-4 alkalommal végzett, mérsékelt intenzitású, változatos mozgás (pl. jóga, séta, úszás) nem terheli meg hirtelen a szervezetet, mégis segít felgyorsítani az anyagcserédet és formálni az alakodat.
  3. Pihenj eleget! Az alvás és a stresszkezelés is kulcsfontosságú a hormonrendszer egyensúlyának helyreállításában.
  4. Fordulj szakemberhez! Ha a menstruációs zavarok nem rendeződnek néhány hónap alatt, érdemes nőgyógyász vagy endokrinológus segítségét kérni.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Válságban lehet Katy Perry és Orlando Bloom kapcsolata: újabb jel utal a szakításra

Válságban lehet Katy Perry és Orlando Bloom kapcsolata: újabb jel utal a szakításra

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Ez a 4 dolgot segíthet, ha pozitív a HPV-tesztünk (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)

Így készülj fel a nőgyógyászati látogatásra magabiztosan! (x)

Új kutatási eredmények: már nemi úton is terjed ez a gyakori betegség (x)

Új kutatási eredmények: már nemi úton is terjed ez a gyakori betegség (x)

Szuper gyors és tápláló receptek a rohanó hétköznapokra! (x)

Szuper gyors és tápláló receptek a rohanó hétköznapokra! (x)