Melyik PMS-típusba tartozol? Ez befolyásolja, hogy mit kéne enned, hogy végre jól érezd magad

Szponzorált tartalom

2025. május 20.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A menstruáció előtti napok sok nő számára kihívást jelentenek. Vannak, akiket nem viselnek meg annyira a tünetek, míg másokat teljesen kiborítanak, és akár a mindennapi tevékenységeket is ellehetetlenítik. A jó hír az, hogy a megfelelő étrenddel és életmódbeli változtatásokkal sokat javíthatunk az állapotunkon.

Mi segít a PMS-ben? Az a PMS-típusodtól függ!
Mi segít a PMS-ben? Az a PMS-típusodtól függ!
Fotó: Shutterstock

A premenstruációs szindróma (PMS) a menstruáció előtti 7-10 napban jelentkező tünetegyüttest jelenti, amely különböző fizikai, érzelmi és pszichés panaszokat okoz. Mintegy 150 tünetet tartanak számon, amelyek különböző variációkban jelentkeznek mindenkinél, ám a kombinációtól függően négy alaptípust szokás elkülöníteni. Mutatjuk, milyen PMS-típusok léteznek, és azt is, hogyan enyhíthetők a panaszok a megfelelő étkezéssel!

HIRDETÉS
Fotó: Phytotec Hungária Bt.

A (szorongásos) típus

Ha a menstruáció előtti napokban minden apróság kiborít, feszült vagy, és úgy érzed, mindenkivel összevesznél, akkor ebbe a csoportba tartozol. Ezek a panaszok gyakran a szerotoninszint csökkenésével függenek össze.

Mit egyél?

Fogyassz több komplex szénhidrátot, például teljes kiőrlésű gabonákat, hüvelyeseket és magnéziumban gazdag ételeket, mint a diófélék és a zöld leveles zöldségek.

Extra recept: banános-zabkásás smoothie

Turmixolj össze 1 banánt, 3 evőkanál zabpelyhet 2 dl mandulatejjel, és ízesítsd 1 teáskanál mézzel. Reggelire és vacsorára is kiváló, nyugtató, feszültségoldó finomság.

H (vízvisszatartó) típus

Ide tartozol, ha a hormonális változások miatt te is puffadást, kéz- és lábdagadást, mellfeszülést és akár 2-3 kg súlyingadozást tapasztalsz a menzeszed előtti napokban.

Mit egyél?

Kerüld a túlzott sóbevitelt és a feldolgozott ételeket! Egyél több káliumban gazdag ételt, például banánt, édesburgonyát, spenótot és uborkát, amelyek segítik fenntartani a vízháztartás egyensúlyát.

Extra recept: uborkás-citromos ital

Pár órára áztass be egy liter vízbe 1/2 uborkát, 1 citromot és 5-6 mentalevelet. Szűrd le, majd fogyaszd egész napra elosztva. Nemcsak frissítő, de vízhajtó hatású is, így csökkenti az ödémát.

C (sóvárgó) típus

Ha a menstruáció előtt állandóan édességet, szénhidrátdús ételeket kívánsz, és gyakran jönnek rád falásrohamok, te is a craving, azaz sóvárgó típusba tartozol. A jelenség a vércukorszint ingadozásával függhet össze, ám ördögi kört alakít ki: a hirtelen cukorbevitel ugyanis még jobban megemeli az inzulinszintet, ami még nagyobb sóvárgást okoz.

Mit egyél?

Válassz alacsony glikémiás indexű ételeket, például zabot, dióféléket és fehérjében gazdag ételeket, amelyek stabilan tartják a vércukorszinted.

Extra recept: cukormentes csokikrém

Pürésíts össze 1 avokádót 2 evőkanál kakaóporral és 1 dl kókusztejjel, és tegyél bele ízlés szerint édesítőszert. Élvezd a krémes, csokis ízt anélkül, hogy bűntudatod lenne vagy aggódnod kellene a magas vércukorszinted miatt.

D (depressziós) típus

Ha a menstruáció előtt hirtelen letargiába esel, motiválatlannak érzed magad, nehezen tudsz aludni és minden apróság elszomorít, akkor valószínűleg a PMS depressziós típusával küzdesz. Ezt a szerotonin- és a dopaminszint csökkenése is befolyásolhatja.

Mit egyél?

A triptofánban gazdag ételek, például a tojás, a lazac, a csicseriborsó és a magvak segíthetnek növelni a boldogsághormon-szintedet.

Extra recept: lazacos saláta

Párolj vagy süss meg 10 dkg lazacot, és keverj hozzá rukkolából, tökmagból és más, tetszőleges zöldségből salátát. Locsold meg egy kis citrommal és/vagy olívaolajjal (ha nem sült lazacot eszel), és már kész is a PMS-barát ebéd.

Mit tehetsz még a PMS enyhítéséért?

Ha erős PMS-tünetekkel küzdesz, az étrend mellett fontos a megfelelő testmozgás és a stresszcsökkentés is. A jóga, a meditáció és a séta mind segíthetnek mérsékelni a hormonális zűrzavar okozta lelki tüneteket. Ugyanígy figyelj oda a rendszeres, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra is, és kerüld a túlzott koffein- és alkoholfogyasztást. Emellett érdemes kipróbálni azokat a gyógynövényeket, amelyek jó hatással vannak az érzékeny női hormonális szabályozórendszer működésére.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Napi 2 tojást reggeliztem 2 héten át, ez volt rá a testem a válasza

Napi 2 tojást reggeliztem 2 héten át, ez volt rá a testem a válasza

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Szuper gyors és tápláló receptek a rohanó hétköznapokra! (x)

Szuper gyors és tápláló receptek a rohanó hétköznapokra! (x)

Mutatjuk, hogy öltözz idén a kánikulában (x)

Mutatjuk, hogy öltözz idén a kánikulában (x)

Ezeket a sportokat próbálhatjuk ki olimpikonokkal a Városligetben (x)

Ezeket a sportokat próbálhatjuk ki olimpikonokkal a Városligetben (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)

3 tipp, amivel megelőzheted napjaink egyik leggyakoribb fertőzését! (x)