Ha ezt a taktikát alkalmazza veled szemben valaki, biztosan nárcisztikussal van dolgod

2024. október 26.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A csendes bánásmód egy olyan bántalmazó viselkedés, amelyet a nárcisztikus személyiségzavarban szenvedők gyakran alkalmaznak kényszerítés vagy manipuláció céljából. Ha valaha is kapcsolatba kerültél valakivel, aki nárcisztikus személyiségzavarral (NPD) küzdött, előfordulhat, hogy az illető a csenddel büntetésnek nevezett taktikát használta arra, hogy kényszerítsen, irányítson vagy épp manipuláljon téged.

Te tudod, mi az a csenddel büntetés? Na és azt, hogy a nárcisztikusok előszeretettel használják?
Te tudod, mi az a csenddel büntetés? Na és azt, hogy a nárcisztikusok előszeretettel használják?
Fotó: Profimedia

Ez az érzelmi bántalmazás egyik olyan formája, amellyel arra próbálnak meg rávenni, hogy olyan dolgokat tegyél meg meg, amelyeket igazából nem akarsz. A nárcisztikus személyiségzavarban szenvedő személyek gyakran használják arra a csenddel büntetést, hogy kényszerítsenek vagy manipuláljanak téged azzal, hogy ritkítják a veled való kommunikációt, vagy éppen teljesen megszüntetik azt. Ez a kegyetlen módszer az érzelmi bántalmazás egyik leggyakoribb formája a nárcisztikusok körében, és rendkívül kegyetlen tud lenni. Ilyenkor a nárcisztikus célja, hogy megbüntessen téged, mert nem követted az utasításait. Azt akarja, hogy azt érzed, valami tényleg nagyon rossz dolgot tettél.

HIRDETÉS

Miért használják a nárcisztikusok a csenddel büntetést?

  1. Hogy büntessenek: Ha nem tetszik nekik a viselkedésed, valószínűleg a lista egyik első eleme lesz a csenddel büntetés, amely során te elutasítást érzel majd. Így próbálnak meg rávenni arra, hogy máskor az ő utasításaikat kövesd.
  2. Időnyerés: Néha szimplán csak abban bíznak, hogy ahogyan az idő telik, a másik fél nem lesz annyira reaktív, könnyebben rábólint az akaratukra egy kis kommunikáció-megvonás után.
  3. Kapcsolati agresszió: A nárcisztikusok sokszor arra vágynak, hogy a párkapcsolatban ők legyenek a domináns felek. Ehhez remek eszköz a csenddel büntetés, sokan ugyanis inkább belemennek a másik akaratába, csak ismét legyen élő kommunikáció.
  4. Manipuláció: Ha nem tetszik a viselkedésed, ezzel próbál majd rávenni, hogy hagyd abba, és tegyél úgy, ahogyan ő szeretné.
  5. Hatalmi helyzet: Ha nem foglalkoznak veled, ameddig nem teszed, amit ők akarnak, akkor úgy érzik, elérték, amit akartak, és örökké az lesz, amit ők mondanak.

Persze néha tanulságos lépés lehet elszakadni a másiktól egy heves konfliktus közepén, de csak azzal a szándékkal, hogy csillapodjanak a kedélyek, és mindenki megnyugodjon kicsit. Ilyenkor azért kell a szünet, hogy a felek átgondolhassák a konfliktust, és építő jellegű megoldási javaslatokkal jöjjenek elő. Ha ez nincs, akkor hiába minden erőfeszítés.

Megváltozhat egy nárcisztikus? Szakember segít válaszolni, van-e még remény

Megváltozhat egy nárcisztikus? Szakember segít válaszolni, van-e még remény

A csenddel bántás jelei

A csenddel bántás eltarthat akár percekig, de néha hónapokig is. De honnan tudhatod, hogy valaki nárcisztikusként büntetésként alkalmazza, vagy csak egyszerűen megsértődött?

  • Elzárkózik tőled
  • A megoldásnál nem veszi figyelembe a te igényeidet
  • Minden közeledést elutasít, csak akkor fogad, ha teljesülnek a kívánságai
  • Nem azért oldja meg a konfliktust, hogy vége legyen, hanem hogy megkapja, amit akar
  • Egy-kétszavas válaszokat ad, nem veszi komolyan a másik fél igényeit
  • Kerüli a szemkontaktust
  • Elutasító, durva hangnemet használ

A nárcisztikus csenddel büntetést egyébként arról is beazonosíthatjuk, hogy milyen mondatokat, szavakat használ az adott személy. Ha például rendszeresen azt mondja, hogy ‘addig nem beszélek veled, amíg…”, akkor a nárcisztikus bántalmazás egyik formáját mutatja a másik.

Hogyan szabadulj ki a csenddel büntetésből?

  1. Állíts fel egészséges határokat, és tanulj meg nemet mondani! Ne engedj olyan követeléseknek, amelyeket nem szeretnél teljesíteni. Sose menj bele olyan dolgokba, amelyeket egyetlen porcikád sem kíván, csak hogy valaki ne sértődjön meg. Ha ezt teszed, a nárcisztikus újra és újra a csenddel büntetést alkalmazza, tehát a problémát nem oldod meg, csak elmenekülsz.
  2. Válaszolj higgadtan! Természetesen nem egyszerű nyugodtnak maradni, amikor egy nárcisztikus taktikázik, mégis nagyon fontos, hogy soha ne menj bele a játékába. Nehéz a nyugalom, mégis ezt kell mutatnod: éreznie kell, hogy nincs hatalma feletted.
  3. Értékeld újra a kapcsolatot! Néha a lezárás a legjobb lépés. Ne félj kimondani, ha úgy érzed, neked már nincs erőd fenntartani a kapcsolatot egy nárcisztikussal. Közöld vele a döntésed, és szabadulj meg a csenddel büntetés terhétől.
  4. Keress egy szakértőt! A terapeuta tudni fogja, hogyan kellene reagálnod az adott helyzetekre, nem kell egyedül végig csinálnod ezt a szituációt. Hidd el, gyorsabban lesz megoldásod, ha egy hozzáértő diktálja a lépéseket.

Ha a csenddel büntetés a kapcsolatban is megjelenik

Dr. John Gottmann szerint, sokszor a párkapcsolatokban is előfordul a csenddel büntetés, amely ha huzamosabb ideig történik, sokszor a szerelem végét is jelenti. Ilyenkor az egyik fél általában megunja, hogy így próbálnak hatni rá, és menekülni kezd. Ha azonban te még minden nap ebben a helyzetben vagy, és egyelőre nem látod a végét az eseményeknek, akkor itt az ideje, alkalmazz pár technikát a mentális egészséged érdekében.

  1. Végezz légzőgyakorlatokat, figyeld meg a levegő útját. Hidd el, ez annyira megnyugtató tud lenni, hogy teljesen kikapcsol majd, semmi másra nem figyelsz mellette.
  2. Feszítsd meg, majd lazítsd el az izmaidat! Ezzel ugyanis kiutat adsz a szorongásnak is, hogy minden téged zavaró, felkavaró érzés távozhasson minden elengedéssel.
  3. Naplózz, és írd le, te hogyan látod a dolgokat, valamint mi a valóság. A csenddel büntetés miatt előfordulhat, hogy egy idő után azt gondolod, a nárcisztikusnak van igaza, és engedned kell. Jobb, ha le van írva, mi is a valóság.
  4. A nárcisztikus bántalmazással nyomasztó lehet, magányosnak és sértettnek érezheted magad, ha ezt tapasztalod. Éppen ezért, hogy ne okozzon mély lelki sérüléseket, soha ne menj bele a “játszmába”. Már az első perctől éreztesd, hogy az NPD-s személynek nincs hatalma feletted.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez a hatóanyag a hialuronsav utódja? Ha érett bőröd van, feltétlenül próbáld ki

Ez a hatóanyag a hialuronsav utódja? Ha érett bőröd van, feltétlenül próbáld ki

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit muszáj kipróbálnod! (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Szaloncukor-rajongók, ennél jobb hírt még nem kaptatok karácsonyra! (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Ettől garantáltan mindenki rátok figyel majd: itt a Dolce&Gabbana elképesztő karácsonyi illatkollekciója (x)

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)

Ünnepi készülődés stresszmentesen - lehetséges? (x)