Apróságon csúszik el a fogaid egészsége

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Lehet, hogy nem is gondolnád, de ahhoz, hogy tökéletes szájhigiénét érj el, egy egyszerű fogmosás közel sem elegendő! Minden esetben szükség van valamilyen kiegészítő eszközre.

fogselyem
Szép-szép, de a fogselyem itt is elmaradt
Fotó: Pexels

Számtalan alternatíva létezik a szájhigiéniás eszközök között, melyek közül talán a fogselyemről hallottak a legtöbben. Vajon milyet válasszunk, hogyan használjuk és egyáltalán, fontos-e, hogy használjuk? Ezekre a kérdésekre a Profimed szakértője Dr. Sárközy Edit fogorvos válaszol.

Fogorvosként mit gondolsz a fogselyem használatáról? Fontos lenne?

Személy szerint semmi bajom a fogselyemmel, azt viszont fontosnak tartom elmondani, hogy a parodontológusok, akik kifejezetten a fogágy védelmével foglalkoznak nem preferálják az eszköz használatát. De nem azért, mert nem lehet jól használni, hanem mert sokan nem használják jól. Sok esetben berántják a fogközbe, ezzel megvágva az ínyt, másrészt felfelé préselik a lepedéket, melyek együttese gyulladást és hosszú távon ínyvisszahúzódást okozhat.

Mi a használat helyes technikája?

Amikor a fogselymet bevezetjük a két fog közé – és normál esetben a fogak oldaluknál érintkeznek – az egyik fog felszínén végig vezetve kifelé söprő mozdulatot végzünk, majd vissza kihúzzuk. Ugyanebbe a fogközbe bevezetve ugyanezt a mozdulatot megismételjük a másik fog felszínén is. Addig, amíg ezzel a technikával nincs tisztában valaki és nem tudja alkalmazni, többet árt vele, mint használ. Sok esetben ezt kissé nehéz elvégezni a felső-hátsó fogaknál, épp ezért, ez rengeteg gyakorlást és nem utolsó sorban kézügyességet igénylő procedúra.

3 dolog, amit soha ne csinálj a fogaiddal, és 3 dolog, amit kötelező!

3 dolog, amit soha ne csinálj a fogaiddal, és 3 dolog, amit kötelező!

Milyen típusú fogselymek léteznek, illetve melyiket érdemes választani?

Ha valaki emellett az eszköz mellett dönt, én mindenképpen a hagyományos, ujjra feltekerhető verziót preferálom. Ugyanis amellett, hogy könnyebben kontrollálható, egyszerűen tudunk szakaszt váltani minden egyes fogköz tisztítása után. Ha pedig valaki a pálcikás megoldást választja, minden fogköz után alaposan öblítse le a fogselymet és csak úgy térjen át a következőre! Mindezek után érdemes egy számunkra megfelelő szájvízzel öblögetni, hogy teljeskörű legyen a tisztítás.

Fontos a fogmosás, de nem elég
Fotó: Unsplash

Mi a helyzet akkor, ha valakinek meglehetősen szorosan helyezkednek el a fogai és nehezen tudja áthúzni a szálat?

Nem minden esetben a fogselyem a legjobb megoldás. Ha nagyon szorosan helyezkednek el a fogak, akkor sokszor az ételmaradék sem tud közéjük beférkőzni. Ilyenkor olyan eszközt érdemes választani, mely a kontaktpont elkerülésével, az alá vezetve használható, mint például a szájzuhany vagy az interdentális kefe. Fontos, hogy semmit nem szabad erőltetni, kérjük inkább szakember segítségét a megfelelő módszer megtalálásához.

Cikkünk eredetileg a GLAMOUR 2021 májusi számában jelent meg.

Tudj meg még többet a megfelelő fogápolásról!

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Napi horoszkóp: A Rák szenvedélyre vágyik, az Oroszlán csábításra készül - április 20.

Napi horoszkóp: A Rák szenvedélyre vágyik, az Oroszlán csábításra készül - április 20.

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője