Így befolyásolja a menstruációs ciklus az alvás minőségét

2020.július.31.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Veled is előfordult már, hogy a menstruációs vérzés előtt nem tudtál jól aludni, forgolódtál, és vagy túl melegnek, vagy túl hidegnek érezted a környezetedet? Nos, ezek bizony abszolút gyakori reakciói a testnek a menstruációs ciklus ezen pontján. A rosszabb minőségű alvás azoknál a nőknél, akik premenstruációs szindrómában szenvednek, vagy fájdalmas görcsökkel küzdenek, szinte kivétel nélkül jellemző, de a menstruáció első néhány napján még akkor is előfordulhatnak alvási nehézségek, ha egyébként teljesen fájdalommentesen telnek a nappalok.

Így befolyásolja a menstruációs ciklus az alvás minőségét
Fotó: Rexfeatures

Közvetlenül a menstruáció elején a progeszteron szintje alacsony a testben. Az ovuláció után viszont emelkedik, és bár fokozott szorongást is előidézhet, a feladata az, hogy felkészítse a testet a várandósságra, ez pedig aluszékonysággal jár. Ha viszont a premenstruációs szindróma fennáll, akkor a progeszteronszint a menstruáció elején és azt megelőzően is alacsonyabb, mint kellene, ezáltal pedig fokozott alvási nehézségek léphetnek fel.

Ez a reklám végre őszintén megmutatja milyen a menstruáció, és a nők odáig vannak érte

Ez a reklám végre őszintén megmutatja milyen a menstruáció, és a nők odáig vannak érte

A menstruáció első néhány napján görcsök, fejfájás és emésztőrendszeri problémák is felmerülhetnek, amik még tovább nehezíti a pihentető alvást. Ennek kellemetlen következménye lehet az alacsony koncentrációs szint, a hangulatingadozás és a fáradékonyság. Ha te is tapasztalsz ilyen panaszokat, akkor a legjobb, ha ezeken a napokon kíméled magad. Próbáld a munkádból az egyszerűbb feladatokat ilyenkorra ütemezni, és lehetőleg ne ekkor hozz döntést fontos kérdésekben. Hidd el, néhány nappal később már sokkal tisztább fejjel, nyugodtabb testtel és elmével nézhetsz szembe a kihívásokkal.

A follikuláris fázisban,ami nagyjából 14 napig tart, a progeszteron- és az ösztrogén szintje is alacsonyabb, mint a ciklus bármely más pontján. Ezeken a napokon az alvás is könnyebb, és aktívabban van jelen a testedben az alvásért felelős hormon, a melatonin. A nagyjából kéthetes szakaszt követően újra magasabb szintre emelkedik az ösztrogén, és ismét felmerülhetnek alvási gondok. Az ösztrogénszint növekedésével emelkedik az agy szerotoninszintje, jobb lesz a hangulatod, és a libidód is emelkedhet.

Az ovuláció fázisában változik a tested alaphőmérséklete, ami szintén álmatlansághoz vezethet. Ideális esetben, amikor lefekszel aludni, a testhőmérsékleted egy-két fokkal csökken, amitől könnyebben is alszol egész éjjel. Az emelkedett alaphőmérséklet miatt viszont jobb, ha több figyelmet fordítasz az alvási körülményekre, például lengébb pizsamát vagy egy könnyedebb paplant választasz, esetleg szellőztetéssel vagy klímával egy kicsit hűvösebbé teszed a hálószobádat.

A luteális fázisban,ha nem történt megtermékenyülés, akkor a hormonok keringése csakugyan negatívan hathat az alvásra, különösen akkor, ha szorongsz, vagy lehangolt, ingerlékeny vagy. Azonban teljesen egészséges és kiegyensúlyozott állapotban is előfordulhat akár ebben a fázisban, akár a menstruációs ciklus bármely másik szakaszában, hogy egy-egy napon rosszul alszol. Bárhogy is történik, ha nem tudsz aludni, először is fontos, hogy ne is erőltesd. Próbálj egy kicsit felkelni, sétálgass, vagy olvass pár oldalt egy jó könyvből, és csak akkor feküdj vissza az ágyba, ha álmosnak érzed magad.

Puffadsz menstruáció alatt? Itt van 11, nőgyógyászok által tesztelt módszer ez ellen

Puffadsz menstruáció alatt? Itt van 11, nőgyógyászok által tesztelt módszer ez ellen

Ne nézegesd az órát, hiszen az a fontos, hogy valóban tudj pihenni, viszont ha ráfeszülsz arra, hogy pontosan hány óra van éjjel, akkor sokkal nehezebb lesz az elalvás. A nap végéhez közeledve már ne telefonozz és ne nézz tévét, inkább hallgass valamilyen hangulatos zenét gyertyafénynél.

Az is jó döntés, ha lefekvés előtt nagyjából hat órával már nem fogyasztasz koffeint, cukros ételeket és italokat, az alkoholfogyasztást pedig érdemes mérsékelned, hiszen még ha el is tud álmosítani, nyugtalanná teheti az alvásodat. Mindezek apró változtatások, de mégis sokat segíthetnek abban, hogy a menstruációs napokon és azokon kívül is kipihentebb és kiegyensúlyozottabb legyél.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Ez lenne rá a bizonyíték, hogy Katalin hercegné jobban van?

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője