Olasz konyha és diéta

2014.május.8.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

(– Mamma mia! – kiált fel a macskám, mikor meglátja, ahogy tömöm magamba a vacsorára készített spagettit.)
(– Nem értem, mi a problémád, Cici – vágok vissza teli szájjal. – Nem tudtad, hogy a mediterrán diéta a legeslegegészségesebb mind közül?)
(– Figyelj rám, kedves gazdám, mediterrán diéta ide vagy oda, egy a biztos: ha ezt így folytatod, a legközelebbi repülőutad során tuti felárat kell fizetned a check-innél, mikor összetévesztik a fenekedet egy jókora kofferrel.)

Rengeteg diétát ismerünk, és számuk percről percre nő. Vannak közöttük kifejezetten egészségesek, de a többségük nemhogy ésszerűtlen, hanem egyenesen káros. Akármi is a helyzet, még a mai napig sem találtak egyetlen olyan diétát, amelynek annyi jótékony hatása lenne, mint a mediterránnak. Mielőtt folytatnánk, érdemes tisztázni, hogy mediterrán diéta alatt leginkább az olasz konyhára gondolnak. Miután az olasz konyha önmagában elég tág és sokszínű, így ebben a bejegyzésben elsősorban a tésztákról fogok írni.

Mikor tésztát vásárolunk, mindig nézzük meg, hogy milyen lisztet használtak hozzá. Az olasz tészták rendszerint durumlisztből és nem fehérlisztből készülnek. Ez nagyon lényeges különbség, mert a durumliszt lassabban szívódik fel nemcsak a fehérlisztnél, hanem még a teljes kiőrlésű gabonából készülteknél is.

Ez így önmagában elég ideálisnak tűnik, de sajnos mégsem az, mert egyáltalán nem mindegy, hogy a tésztát mennyi ideig főzzük. Ha túlfőzzük, akkor a durumliszt sokkal gyorsabban szívódik fel, ezáltal egészségtelenebb is lesz az előbb említett lisztfajtákhoz képest. Tehát a főzési idő nagyban befolyásolja, hogy a durumliszt mennyire egészséges. Talán nem véletlenül szeretik az olaszok az al dente állagot. Ilyenkor a tészta külseje puha, a belseje viszont egy kicsit sűrűbb, de semmiféleképpen sem nyers. Mindig tartsuk be a dobozon feltüntetett főzési időt. Én ráadásul úgy szoktam, hogy egy perccel kevesebb ideig főzöm, mert a tészta aközben is fő, hogy beledobtam a vízbe és elindítottam a stoppert, illetve aközben is, hogy levettem a lábost a gázról és leöntöttem a vizet.

Miután leszűrtük a tésztát, sohase feledkezzünk meg az olivaolajról. Leegyszerűsítve míg a durumliszttel a vércukorszintünknek teszünk jót, addig az olivaolajjal a zsíranyagcserénken segítünk. Mellékesen mondom, hogy kizárólag a már leszűrt tésztát szabad meglocsolni olivaolajjal, a főzővizet soha!

Én odavagyok az olasz konyháért. Természetesen tudom, hogy a mai olaszok étrendje sem a régi, de azt a szokásukat megtartották, hogy sok tésztát fogyasztanak. Nektek sem szabad félni a tésztáktól, csak tartsátok be azokat a szempontokat, amikről az imént is írtam.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Palvin Barbara olyan mesebeli helyen járt, ahova mi is azonnal regjegyet váltanánk

Palvin Barbara olyan mesebeli helyen járt, ahova mi is azonnal regjegyet váltanánk

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője