Kismama kisokos - szakkifejezések és jelentésük a várandósság idejéről

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A mamivá válás előtt, a várandósság kilenc hónapja alatt valószínűleg találkozni fogsz bizonyos orvosi szakkifejezésekkel. Az alábbi kisokos segít, hogy ne legyél zavarban, és mindig tudd, hogy pontosan miről is beszél az orvos, vagy a védőnő.

Kismama kisokos - szakkifejezések és jelentésük a várandósság idejéről
Fotó: Photo by Suhyeon Choi on Unsplash

Hogy minden fogalommal tisztába kerülj, felkértük Dr. Sipos Pált, a Róbert Károly Magánkórház igazgatóját és szülész-nőgyógyász főorvosát, ossza meg veled azokat a kulcsfontosságú fogalmakat, amikkel akarva akaratlanul is találkozhatsz ebben az időszakban. Egy egészséges várandósságnál, egészséges házaspárnál nem úgy kell kezdeni a gyerektervezést, hogy nekilátunk mindenféle vizsgálatnak. Az életkor is nagyban befolyásolja, de általában 1-2 év után szoktak részletesebb vizsgálatokat is elvégezni abban az esetben, ha nem jön a gyermek. A fogalmak összeállításakor egy egészséges, mindenféle problémák nélküli mintát vettünk alapul, így bizonyos betegségek, tűntek esetén más vizsgálatok és szakkifejezések is felmerülhetnek. A pozitív családtervezés esetében három szakaszt különböztetünk meg. Ezalatt az időszak vonatkoznak az alábbi kulcsfontosságú fogalmak, szakkifejezések.

1. szakasz: Várandósság előtti szakasz

Méhnyakrákszűrés
A szűrés alkalmával citológiai, sejtmintát vesznek. A minta kenet formájában eljut egy citológiai laboratóriumba, ahol olyan sejteket keresnek, amelyek a rákot megelőző, vagy rákos elváltozásra utalhatnak. Ezt a vizsgálatot nemcsak a gyermek tervezése közben, hanem előtte is jó, ha rendszeresen elvégezteted.

Folsav
A folsavnak jelentős szerepe van a magzati fejlődési rendellenességek előfordulási arányainak csökkentésében, elsősorban a velőcsőzáródási rendellenességek megelőzésére szolgál. Legalább a fogantatás előtti négy héttel már érdemes elkezdeni szedni, egészen a 13. hétig szokták javasolni.

TSH
A pajzsmirigy egy olyan hormont termel, ami általánosságban az egész anyagcserét koordinálja. Kevesen tudják, hogy összefüggésben van a koleszterinszinttel, a vércukorszinttel, szerepe van a növekedésben, az idegrendszeri fejlődésben, a bélmozgásban, az izmok működésében, a koncentrációban és a menstruációt is befolyásolj. Nem megfelelő működése gátolhatja a terhesség létrejöttét, vagy adott esetben vetélést eredményezhet. Mindenképpen ellenőriztesd vérvétellel már a tervezés időszakában.

2. szakasz Teherbeesés tervezése

Menstruációs ciklus
A menzesz első napjától és a következő menzesz első napját tekintjük egy ciklusnak. Az átlag ciklusa 28 napos, de a 21 és 35 nap közötti szórás még teljesen normálisnak mondható. Ebben a szakaszban a peteérést a méhnyálkahártya átalakulását, a megtermékenyített petesejt beágyazódását követően jöhet létre a várandóság.

Peteérés vagy ovuláció
A menstruációs ciklus közepén jön létre a peteérés vagy ovuláció, ami a nagyjából a 14. napra tehető. Nagy általánosságban egy petesejt érik meg egy ciklus során, de előfordulhat, hogy spontán több termelődik. A női ciklusban nagyjából három nap van, a peteérés előtt két nap és a peteérés napja amikor nagy valószínűséggel teherbe lehet esni.

Fogantatás
A hímivarsejtek felkerülnek a méhnyakon keresztül, eljutnak a petevezetőbe, ahol megtörténik a megtermékenyítés.

Petevezető
Két fontos feladata van. Egyrészt itt történik a megtermékenyítés, ezután a petevezetőben osztódni kezd a petesejt, majd nagyjából hét nap múlva a vezetőben található kis csillók segítségével ez az osztódó kis sejthalmaz bejutódik a méhüregbe. Meddőségi probléma esetén az első vizsgálatok egyike a petevezetők átjárhatóságának vizsgálata.

Beágyazódás
A petefészekben a hormonok hatására a méh nyálkahártyája megfelelő méretet ér el, így mire a méhűrbe jutott osztódásnak indult megtermékenyített petesejt bejut, el tudja foglalni a megfelelő helyét, azaz be tud ágyazódni. Ehhez szükséges két hormon, ami nem más, mint az ösztrogén és a progeszteron.

BétaHCG
Ennek a hormonértéknek a jelenléte jelzi, hogy létrejött-e a várandósság. A 13. hétig folyamatosan növekszik az értéke. Abban az esetben mérhető teszt vagy vérvétel formájában, ha a termelt mennyiség elért egy bizonyos értéket.

Nő vagy és menstruálsz - de tudod, hogy pontosan mi történik ilyenkor a testeddel?

Nő vagy és menstruálsz - de tudod, hogy pontosan mi történik ilyenkor a testeddel?

3. szakasz Várandósság alatt

Várandós gondozás
Ma Magyarországon a szülész-nőgyógyász szakorvos, a szülésznő, a védőnő és a házirorvos vesz részt benne. A kilenc hónap alatt meg van határozva az a minimum vizsgálati mennyiség, amit minden kismamának javasolt elvégeztetni. Normál esetben adminisztratív háttere a védőnő által kiállított kiskönyv. Ebben minden információ megtalálható az anyáról és a magzatról is.

Laborvizsgálatok
A várandósság első harmadában vérvétel segítségével nézik a leendő mami vese- és májfunckcióit, különböző betegségek is kiszűrhetőek, illetve a vércsoport meghatározás rávilágít arra, van-e az anya vérében valamilyen speciális ellenanyag, ami esetleg a jövőben a magzatot veszélyeztetné.

Kombinált teszt
Egy ultrahangos vizsgálat és egy vérvétel kombinációját jelenti. Az ultrahang és egy anyai vérből történő biokémiai meghatározásból a magzati downszindrómát 99%-ban meg lehet állapítani.

Non-invazív teszt
Az anyai vérből és a lepényből átkerül a magzatörökítő anyag. Ezeket a DNS molekulákat speciális eljárással ki lehet választani az anyai vérből, és ezek alapján 99 százalékban bizonyos kromoszóma rendellenességeket ki lehet mutatni vagy kizárni.

18-20 hét ultrahangvizsgálat
A vizsgálat során a gerinczáródás rendellenségeit, a szív fejlettségét és a magzat testrészeit vizsgálják.

Streptococcus-szűrés
A hüvelyváladékból kitenyésztett B-csoportú Streptococcus-szűrés az anyára nézve a magzat érdekeit szolgálja. Az anya fertőzése esetén antibiotikumos kezeléssel előzik meg, hogy a betegség ne fertőzze meg a szülőcsatornán áthaladó magzatot.

CTG/NST
Általában a CTG vagy kardiotokográf vizsgálatra a terhesség harmadik trimeszterében, annak is utolsó hónapjában kerül sor. Vajúdás során folyamatosan ellenőrzik a magzati állapotot és a vajúdás előrehaladtát. A magzati szív és a méhösszehúzódásokat észleli és rögzíti. Non-stressz teszt során a magzat megfelelő mozgását és magzati szívhangot figyelik, a vizsgálatot a 36. héttől minden héten elvégzik.

Túlhordás
Abban az esetben, ha a szülés nem indul be a 40. hét után, túlhordásról beszélünk.

Szülésindítás
A mai orvosi előírás szerint a várandósság 41. hete után indítják meg a szülést. Ha a méhnyak állapota kedvező, akkor úgynevezett burokrepesztést végeznek. Ilyenkor elfolyik a magzatvíz, általában magától beindul a szülés, vagy oxitocint adnak infúzió formájában.

Császármetszés
Magyarországi gyakorlatban minden harmadik nő ezzel a módszerrel szül. Ilyenkor hason keresztül egy vágást ejtenek és így emelik ki az újszülöttet. Általában gerincérzéstelenítésben végzik.

Eta-epidurális érzéstelenítés
Gerinc közeli érzéstelenítés, melynek során a fájdalomérzés blokkolva van, így nem jut el a központi idegrendszerbe.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Friss hírek a rákbeteg Katalin hercegnéről

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Parfüm horoszkóp: találd meg a tökéletes illatot a csillagjegyed szerint

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője

Megérkezett a plüss bob hajtrend, a csendes luxus megtestesítője