A Minden, mindenhol, mindenkor sztoriját a fizika inspirálta, de tényleg létezik multiverzum?

2023. március 17.
Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A Minden, mindenhol, mindenkor tarolt az idei Oscar-gálán. A legtöbben egyet is értenek azzal, hogy Michelle Yeoh nagyon megérdemelte a győzelmet, és azzal is, hogy ez a film meglehetősen furcsa.

Minden-mindenhol-mindenkor
A Minden, mindenhol, mindenkor című filmben nagy siker, de vajon létezik multiverzum?
Fotó: Profimedia

Ritka az, hogy egy abszurd sci-fi-vígjáték-dráma ekkora siker legyen, és felvet egy csomó kérdést is a Minden, mindenhol, mindenkor alapgondolata. Vajon tényleg létezhetnek párhuzamos dimenziók vagy multiverzumok?

A mosodás kalandjai a multiverzumban

A Minden, mindenhol, mindenkor sztorijában Yeoh alakítja a mosoda tulajdonosát, aki képes arra, hogy az univerzumok között ugráljon, amelyben különböző életeket él. Az egyikben ünnepelt sztár és kung fu mester, a másikban egy kő, a harmadikban furcsa virsliujjai vannak. A filmben feltűnnek fizikai elméletek, de azért azzal valószínűleg nem árulunk el túl nagy titkot, hogy nincs túl sok köze a tudományhoz. Viszont a multiverzum gondolta valós tudományos vitákat generál a fizikusok között, ami egyszerre lavíroz a fizika és a filozófia határán.

Egyáltalán mi az a multiverzum?

Már ez egy nehezen megfogható dolog, és gyakran költői kérdésként szoktak rá gondolni. A hivatalos definíció szerint a világmindenség egésze, a fizikai világ teljessége, a tér és az idő világa, de szokták úgy is definiálni, hogy az összes látható fény, amely 13,8 milliárd évvel ezelőttig, az Ősrobbanásig nyúlik vissza. Hogy az egyetlen-e? Az nem biztos, az is lehet, hogy egyike a sok-sok milliárd lehetséges univerzumnak. A multiverzum a kvantummechanika egy izgalmas, de sokat vitatott tézise, a sok világ értelmezéséhez kapcsolódik. A lényege az, hogy minden eseménynek több kimenetele is lehet, például a vajaskenyér leeshet a vajas felével, de a nem vajas felével is. A valóság széttöredezik és elágazik, azaz a vajas kenyér az egyik világban a vajas oldalára esik, a másik világban nem.

Brendan Fraser könnyeivel küszködve vette át az Oscar-díjat, a Minden, mindenhol, mindenkor megérdemelten verte rommá a mezőnyt

Brendan Fraser könnyeivel küszködve vette át az Oscar-díjat, a Minden, mindenhol, mindenkor megérdemelten verte rommá a mezőnyt

Ha ennél is egyszerűbben kellene elmondani, akkor a multiverzum a végtelen lehetőségek hazája, több párhuzamos univerzum egymással szinkronban pörög, némelyikben pedig önmagunk erősebb és jobb verziói vagyunk. Rengeteg film épít erre, néhány egészen nagy sikerrel, mint például a Marvel-univerzumban játszódó filmek, de a Vissza a Jövőbe is erre az alapgondolatra épít. A Marvel pedig már csak azért is jó téma, mert például a Hangyaember című filmhez valójában fizikusok segítségét kérték, hogy a fantázia mellett a fizika is beleszóljon abba, mire lehet képes a főhős, azon túl, hogy összezsugorodik.

A Minden, mindenhol, mindenkor hét Oscart vihetett haza. A multiverzum alapgondolata jelenik meg benne
Fotó: Profimedia

Filozófia vagy fizika?

A multiverzum kérdéskörével sokáig a filozófia, nem pedig a fizika foglalkozott, ami a vajaskenyeres példából kiindulva nem csoda. Az sem, hogy a végtelen lehetőségek megihlették az írókat. 1957-ben Hugh Everett volt az a fizikus, aki elsőként felvette fizikai síkon a multiverzum vagy sokvilág értelmezést, az akadémiai világ pedig nagyon sokat nevetett rajta emiatt. Nem lehet mérni, sem tesztelni a multiverzum elméletét, ha pedig eleve el sem érhetjük és nem bizonyosodhatunk meg a létezéséről, akkor felmerül a kérdés, mi értelme van ezen gondolkozni? De a fizika nem feltétlenül így működik. Eleve arra is nagyon kicsi volt az esély, hogy kialakul a mi univerzumunk pont olyan feltételekkel, ami kedvez az életnek, mégis megtörtént. Ha ragaszkodunk ahhoz, hogy csak ez az egy univerzum van, akkor tulajdonképpen a kialakulása már-már statisztikai hiba, de egy multiverzum, amelyben mi egyek vagyunk a több milliárd univerzum közül, valószínűbbé teszi az alapvetően valószínűtlen kialakulását a mi univerzumunknak. Fontos látni azt is, hogy ez nem egy elmélet, hanem különféle elméletek következménye.

Több elmélet is arra mutat, hogy a multiverzum létezik

A táguló világegyetem elmélete szerint az ősrobbanás után kozmikus infláció vagy felfúvódás következett, ami számos fizikus szerint magyarázza a világegyetem izotróp jellegét, és azt is állítják, hogy úgy kell elképzelni, hogy a galaxisok közötti tér tágul. A húrelmélet szintén előrevetíti a multiverzum létezését. A témát persze kissé nehéz körüljárni, és senki nem tudja minden kétséget kizáróan bizonyítani a multiverzumok létezését vagy nem létezését, azaz tudományos konszenzus nincs, csak olyan elfogadott elméletek, amelyek arra következtetnek, hogy a multiverzum lehetősége nem teljesen hülyeség.

A készítők konzultáltak szakértőkkel

Daniel Scheinert és Daniel Kwan, a Minden, mindenhol, mindenkor készítői azt mondták a The New York Timesnak, hogy mind a kvantummechanika sokvilágra kiterjedő értelmezése, mind a kozmikus buborék-univerzumok ötlete ihlette őket. Fizikusok viszont úgy gondolják, hogy bár a film nagyon szórakoztató, maximum csak ihlette a tudomány, mintsem jól értelmezhető, tudományon alapuló meglátások lennének benne. A szakértők szerint nem szabad az Oscar-nyertes filmet fizikai dolgozatként értelmezni, inkább akkor már vissza lehet csatolni a multiverzumok filozófiai kérdésköréhez.

A multiverzum izgalmas téma, de a szakértők szerint azért a tudománytól távol áll az Oscar-nyertes film
Fotó: Profimedia

Akkor nem ugrálhatunk át másik univerzumba, ahol sztárok vagyunk?

A rövid válasz az, hogy nem, és ez a közeljövőben sem fog változni. Jelenleg még csak elmélet sincs arra, hogy a különböző univerzumok átjárhatóak lennének. Amit viszont tehetünk, hogy egy kicsit elgondolkozunk egzisztenciális kérdéseken, elismerjük, hogy nem tudhatunk mindent, és végül, de nem utolsó sorban, szórakozhatunk egy jót a filmen, és elgondolkozhatunk azon is, hogy onnan, hogy lapos-e a Föld, mára már meddig tágította a tudomány az emberek látókörét.

Érdekel a filmek világa? Akkor ezekről a cikkekről se maradj le!

Glamour Napok Banner
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

Sokan elfelejtik, hogy az anyagi biztonság hosszú évek munkájának és spórolásának eredménye

glamour plusz ikon Sokan elfelejtik, hogy az anyagi biztonság hosszú évek munkájának és spórolásának eredménye

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ez az 5 legkoszosabb tárgy a lakásban – nem azok, amikre először gondolnál! (x)

Ez az 5 legkoszosabb tárgy a lakásban – nem azok, amikre először gondolnál! (x)

Tudtad? A hajad árulkodik az egészségedről: innen veheted észre, hogy valami nincs rendben (x)

Tudtad? A hajad árulkodik az egészségedről: innen veheted észre, hogy valami nincs rendben (x)

5 kihagyhatatlan program a szürke hétköznapokra (x)

5 kihagyhatatlan program a szürke hétköznapokra (x)

3 nyomós ok, amiért mindenképpen megéri beépíteni a friss húsokat az étrendedbe (x)

3 nyomós ok, amiért mindenképpen megéri beépíteni a friss húsokat az étrendedbe (x)