Hiánypótló szexuális ismeretterjesztés - ismerd meg a Szexkultúrát

2022. október 31.
Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Adott két férfi, két különböző területről, akik eldöntötték, hogy ideje egy olyan dolgot létrehozni, amely alapvető és komplex kérdésekre is választ ad a szex témakörében, ez lett a Szexkultúra podcastja.

Szilágyi Szilárd: Ing MASSIMO DUTTI | Dr. Lassányi Gábor: Kék ing H & M
Szilágyi Szilárd: Ing MASSIMO DUTTI | dr. Lassányi Gábor: Kék ing H & M
Fotó: Festy

Szilágyi Szilárd és dr. Lassányi Gábor hívta életre a Szexkultúra podcastot, ami több generációt megszólaltató projekt lett. Bár sok mindenben különböznek, mégis sikerült egy olyan dolgot létrehozniuk, amely alapvető változást hozhat a szex témakörének megítélésében. „Az emberiség számára mindig is az egyik kiemelten fontos életterület a párkapcsolat és a szexualitás volt, mára már változott a világ annyit, hogy beszélni is szabad és tudunk is róla. Ráadásul ezen az életterületen a legérzékenyebbek és legsérülékenyebbek az emberek” – mondja Szilárd, aki hozzáteszi, hogy a podcast azért is jött létre, mert a magyar nyelven elérhető tartalmak java része a szexuális segédeszközökre vagy a kisebbségekre fókuszál. Ahogy azt sokan érzékelik, a podcast nevében és tartalmában is hangsúlyos a kultúra, ugyanakkor mindketten lényegesnek tartották férfiként és apaként is, hogy máshogy beszéljenek a témáról.

Átverésből podcast

Találkozásuk a Semmelweis Egyetem neve alatt meghirdetett szexológusképzés kapcsán történt meg, amiről kiderült, hogy valójában egy átverés. Ők azonban mégis profitáltak belőle, hiszen a sok beszélgetésből körvonalazódni kezdett a podcast ötlete is. „A célunk a hiteles és magas színvonalú ismeretterjesztés volt a szexualitásról, nemiségről, kapcsolatokról. Úgy láttuk, hogy hiába van jelen a hétköznapjainkban a vizuális kultúránkat minden szinten átszövő szexualitás, nagyon kevesen képesek ezekről a témákról egyszerre érdekesen és mégis tárgyilagosan beszélni, tudományosan megalapozott ismereteket átadni” – meséli Szilágyi Szilárd.

Fiataloknak és idősebbeknek is hasznos témákat járnak körbe

A podcast hallgatósága a késő húsz és a késő negyven közötti korosztály, de bőven vannak fiatalabb és idősebb hallgatók is, akiket nagyon érdekelnek a műsor témái. Természetesen a fiatal, Z generáció szexhez való hozzáállásával is sokat foglalkoznak beszélgetéseik alkalmával. „A Z generáció, azaz a 2000 és 2010 között születettek jó része már online tartalmakon nőtt fel, készségszinten használja az okoseszközöket, az internetet. Sajnos közülük sokan a különböző pornótartalmakon keresztül szerezték meg első mélyebb benyomásaikat a szexualitással kapcsolatban, ami – elsősorban a kamasz fiúk esetében – igen romboló minták kialakulásához vezethet, de erősen befolyásolja a lányok önképét és gondolkodását is” – árulja el dr. Lassányi Gábor, aki szerint a jelen tendencia inkább csak növeli a nők kihasználását.

Így hódította meg Priger Inez kártyajátéka az országot

Így hódította meg Priger Inez kártyajátéka az országot

A pornófilmekben megjelenő szerepek ugyanis nem tükrözik a valóságot, a legtöbb esetben a nőkre nézve lealacsonyító viselkedésmintákat tartalmaznak, melyekből az a kép alakulhat ki a Z generáció számára, hogy ez a normatív és elvárható viselkedésforma. A podcast nagyon sok és különböző témát beszél ki őszintén, de Gábor azt látja, hogy a párkapcsolattal, önismerettel, különböző szexualitással kapcsolatos nehézségekkel foglalkozó epizódjaik a legnépszerűbbek, hiszen ezek azok, amelyek kiteszik a napjainkat. Ennek köszönhetően a hallgatóságuk is folyamatosan nő, így nem csoda, hogy több terv is megszületett bennük a podcast sikere kapcsán.

Terveink között szerepelnek a jövőben élő előadások, workshopok is, ahol személyesen tudnak az emberek kérdezni, beszélgetni ezekről a témákról” – mondja Szilárd, akinek válaszához Gábor hozzáteszi, hogy a podcast célja elsősorban az edukáció, és olyan tartalmakat is szeretnének gyártani, melyek megmutatják, hogy a magyar kultúrában, néprajzban az erotika mindig is jelen volt, hol nyíltabb, hol bújtatottabb formában. A podcasttal egyébként egyre többször tapasztalják, hogy a férfiak számára aránylag kevés olyan esemény érhető el, ahol elsajátíthatják a nyílt, őszinte kommunikációt, megerősödhetnek férfiszerepükben, biztonságosan kapcsolódhatnak saját érzéseikhez, ezért a Szexkultúra podcast egy kifejezetten férfiaknak szóló tábor koncepcióját is elkezdte kidolgozni.

A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es októberi lapszámában jelent meg.

Szöveg: G. E.

Fotó: Rohonczi Anita – Festy

Fotóasszisztens: Könczei Kinga

Smink és haj: Nógrádi Barbara

Ezeket olvastad már?

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!

Ez is érdekelhet

„Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

glamour plusz ikon „Örököljük a generációs félelmeket, amik megmutatkoznak az arcon” - beszélgetés dr. Dalmy Julianna arc- és testelemzővel

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Baki a csajos nyaraláson: rossz ötlet volt az intimmosakodó (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Problémás bőr volt, nincs: így hat az arcápolási rutin, ha rád van szabva (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

Strandkészülődés: tippek a tökéletes bikinivonalhoz (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)

4 tuti tipp, hogyan építsd be a mozgást a mindennapjaidba (x)