Az offline tervezés és naplózás tizenkét legnagyobb előnye - Változtasd meg az életedet a BuJóval!

2024. december 21.
A kézzel írt napló a mentális egészség szempontjából is jó választás
A kézzel írt napló a mentális egészség szempontjából is jó választás
Fotó: Vera Bitterer/Unplash

A bujót, azaz Bullet Journalt gyors naplózásnak lehetne fordítani, mely tulajdonképpen a határidőnaplók, sima naplók, teendő listák és egyéb feljegyzések összessége kidekorált jegyzetfüzetben. Igazán hasznos, kikapcsoló tevékenység a készítése. Szöveg: Kiss Annamária

A bujózás kitalálója, Ryder Carroll szerint a naplózás arra szolgál, hogy nyilvántartsd a múltat, kitaláld a jelent, megtervezd a jövőt, mindezt kreatív, hangulatodnak megfelelő stílusban, innen-onnan (például a YouTube-ról, a Pinterestről) ellesett trükkökkel. Hasonlít a kilencvenes években népszerű filofaxra, csak a BuJo többféle oldalt tartalmaz, jellemzően nem cserélhetők a lapjai, kreatívabban néz ki, és gyakorlatilag az üres felületből te alakítod ki a saját, személyre szabott naplódat. De nem csak ezért jó az offline napló-naptár.

„Harcra fel, győzni kell!”

Mintha zoomolnál, az éves tervezéstől közelítesz a havi, heti, és napi ütemezésig. Érdemes évkezdéskor az egész esztendőt nagy vonalakban megtervezni, ez amolyan ünnepi rituálénak is beillik. Inspirációs szövegek támogatnak törekvéseidben. Választhatsz egy, a következő tervedhez köthető idézetet, mondást vagy jelmondatot, aztán kidekorálhatod. A hónapok elején, amolyan előlapként hónapköszöntő dizájnt tervezhetsz, az adott időszak tematikájához igazodva.

Az iskolai négyzethálós füzettől kezdve az öt-nyolcezer forintos, speciális, pontozott noteszekig terjed a skála, amivel belevághatsz életed új fejezetébe. A pöttyös oldalak jobbak, mint a négyzethálósok: nem szorítanak keretek közé, viszont támpontot adnak. Az eredeti, „budzsozók” bibliájának is mondott Leuchtturm 1917 szintén pontozott. Amennyiben a legprofibb jegyzetfüzetet keresed, vedd meg e fura nevű noteszt és vágj bele.

glamour plusz ikon Karafiáth Orsolya: A tánc

Karafiáth Orsolya: A tánc

Igazi kikapcsolódás

Időnként kell a digitális detox, többek közt erre kínál alternatívát a Bullet Journal. Rajzolsz, kalligrafálsz, írogatsz, ragasztasz, pecsételsz, és a sort még folytathatnánk. Megfeledkezel a külvilágról, beszippant a zenhangulat, egyeseknek flow-élményt ad. „A BuJo nem csak a jövőtervezés, a célok elérésének hatékony eszköze, a jelen megélését is segítheti. Leírhatod napi örömeidet, vagy éppen azt, kinek miért lehetsz hálás az adott héten.

Ha ilyen célra is használod, akkor egyre tudatosabban fogsz figyelni a jó dolgokra, életed napos oldala kerülhet figyelmed középpontjába. Ráadásul, miközben kreatív formában megalkotod emlékeidet, újra fel is idézed, átéled őket, pozitív lelki állapotba kerülsz.

A naplózás segít rendet tartani az életedben, átláthatóbbá teszi a feladataidat, időbeosztásodat.

Ha a belső memóriatáradból, vagyis az emlékezetedből egy külső tárolóba helyezed a feladat listádat, akkor tárhelyet szabadítasz fel, így arra tudsz figyelni, amit aktuálisan csinálsz. A BuJo segíthet a fontossági sorrend felállításában is; támogat az időd és energiád megfelelő beosztásában”- mondja Kovács Szilvia tanácsadó szakpszichológus, a Kreatív pszichológia blog szerzője.

Ha offline vagy, nem merül le az elektronikus eszközöd, és amit papírra vetsz, az ott is marad, a technika ördögének itt semmi keresnivalója. Szilvia arra is felhívja a figyelmet, hogy egy átlagos felhasználó napi százötven-kétszáz alkalommal veszi kezébe a mobiltelefonját, ha ebből bármennyit le lehet faragni, az tiszta haszon.

glamour plusz ikon Naponta tíz perc és közelebb kerülhetsz az álmaidhoz - így vezess pénzügyi naplót

Naponta tíz perc és közelebb kerülhetsz az álmaidhoz - így vezess pénzügyi naplót

A rendszerezés eszményi univerzuma

Igényeidhez alakíthatod, mert minden oldal tetszőleges, a ráfordított idővel is szabadon rendelkezel. A dekor nélküli füzet is ér, csak arra figyelj, hogy rendszeresen vezesd. Listakedvelők, papírmániások, rendszerező típusúak előnyben – a kategorizálásnak magad szabsz határt. Egy füzetben gyűjtheted valamennyi külön használatos listádat.

Teljesen egyéni, hogy ki, mire használja fel ezt az eszközt, de gyakori és lényeges funkciója célok, tervek megvalósításának segítése, vagy akár szokások és az életmód megváltoztatása, mint például a fogyókúra, vagy éppen a takarékoskodás. A BuJo nagy titka azonban a kreativitásban, az alkotó folyamatban rejlik”- emlékeztet Szilvia. A felnőtteket kicsit visszarepíti az időben: újraélhető az öröm, amit gyermekként éreztél, amikor rajzoltál, festettél, színeztél vagy matricát ragasztottál.

Megkérdeztük a pszichológust, milyen tanácsokat adna egy kezdő naplóírónak, hogy minél többet hozhasson ki új hobbijából. „Türelem és kitartás! Bár sok hasznos oldalt találhatunk, melyek inspirációt nyújtanak, mégis, magunknak kell felfedeznünk, megalkotnunk a saját naplónkat.

Ne másoknak akarjunk megfelelni, ne a tökéletességre törekedjünk!

Ráadásul, évtizedek távlatából izgalmas lesz nézegetni, miket csináltál és mik érdekeltek ekkoriban. Képzeld el, hogy unokáid is látni fogják! A bujó-rajongók inspiráló közösséget alkotnak, megosztják egymás közt tapasztalataikat, ötleteiket, ismeretségeket kötnek, hónap elején izgatottan figyelik egymás aktuális hóra készített dizájnját és koncepcióját. Grafománoknak kötelező, de bárki számára kreatív elfoglaltság lehet. Ha tetszik, változtasd meg az életed – használj hozzá Bullet Journalt!

glamour plusz ikon A magyar fiatalok egyre nehezebben hagyják el a mamahotelt — szakértővel beszélgettünk az okokról

A magyar fiatalok egyre nehezebben hagyják el a mamahotelt — szakértővel beszélgettünk az okokról

12 mód, ahogyan segít a Bullet Journal céjaid elérésében

  1. Ha minden nap teszel legalább egy keveset céljaidért, akkor a figyelem fókuszában marad mindaz, amit el szeretnél érni.
  2. A célok egy része csak a jövőben kecsegtet „jutalommal”. Ha azonban minden nap dolgozol az aktuálisan elérendő dologért, akkor már minden egyes napon megjutalmazhatod magad. Ezek a kicsi önjutalmazások a folyamatot magát teszik élvezetessé, így a jutalom nem a távoli jövő halvány reménysugara, hanem kézzelfoghatóan jelen lesz az életedben.
  3. Ezzel a módszerrel lehetőséged nyílik tanulni saját tapasztalataidból. Míg az emlékek torzíthatnak, a leírt szónak nyoma marad. A heti, havi tervekből láthatod, mennyit haladtál, melyik lépés mennyire ment könnyen és jól, mi az, amin érdemes változtatni
  4. A bujó önkifejezési eszköz, mely javítja az önismeretet. Nem túlzok, ha azt mondom, minden egyes bujó alkotás, egy kreatív folyamat eredménye. Szabad kezet kapsz, és olyan kreatív állapotot idéz elő, amit sokan nem élnek át a hétköznapokban. Alkotni rendkívül élvezetes, de emellett pszichológiai előnyökkel is jár.
  5. A kreatív én előhívása segíti a szempontváltást, nagyobb szabadságot teremt a gondolkodásnak és a megélésnek.
  6. Automatikusan mozgósítja az érzelmeket, sőt, nagyon tiszta, egyszerű és hiteles érzelmeket hív elő.
  7. Nem kell a koncentrációt erőltetni, mert az alkotó tevékenység olyan bevonódást idéz elő, ami automatikusan irányítja a figyelmet (ahogy egy gyermek is órákon át, önfeledten képes játszani).
  8. Az alkotás azonnali sikerélménnyel jár, az öröm kézzel fogható, így a hangulatot, érzelmi állapotot már a kezdetektől javítja.
  9. Növeli az önbizalmat, önelfogadást.
  10. Fejleszti a játékosságot és a humorérzéket.
  11. Erősíti az önmegvalósítás motivációját.
  12. Javítja az intellektuális aktivitást és hatékonyságot, növeli a megismerés vágyát és a kíváncsiságot.