Ha egyszer megütjük a bokánkat, utána kevesebb kedvvel vágunk bele az ismerkedésbe, ezen azonban sosem késő változtatni

2024. október 28.
Az intimitás nem egy velünk született képesség, de dolgozni lehet rajta
Az intimitás nem egy velünk született képesség, de dolgozni lehet rajta
Fotó: Petri Oeschger/Getty Images

Amikor már megéltünk nagy csalódásokat, kevésbé vagyunk magabiztosak az újabb kapcsolatokban. Legyen szó baráti vagy párkapcsolatról, ha egyszer megütjük a bokánkat, utána mind kevesebb kedvvel vágunk bele az ismerkedésbe. De nem is kell elvárni, hogy csettintésre tudjunk kötődni másokhoz. Az intimitás iskolája időigényes, viszont minden befektetett perc megéri. Mutatjuk, hogyan alakíthatunk ki újra mély kapcsolatokat a nagy sérülések után.

A pszichológia szerint az intimitásra való hajlam alapvetően emberi természetünk része. „Az intimitásnak van egy nagyon fontos része, méghozzá az, hogy kapcsolódni akarunk másokhoz. Az érzelmi közelség kialakítása egy ösztönös vágy, amely mindannyiunkban ott van” – mondja Komáromi Réka pszichológus, aki hangsúlyozza, hogy az emberek többsége igenis vágyik arra, hogy kötődjön másokhoz, megossza érzelmeit, és megkapja azt a biztonságot, amit az intimitás nyújthat.

Ennek része a fizikai intimitás, a testi közelség, amely egyszerre megnyugtató és egy érzelmi kapcsolatot is teremt. Nem csoda tehát, hogy amikor valakit megölelünk, az agyunk oxitocint, az úgynevezett „szeretethormont” szabadít fel. Az oxitocin hatására közelebb érezzük magunkat ahhoz a személyhez, akivel kapcsolatba léptünk. Hát ezért olyan fontos, hogy helyre billentsük kapcsolatainkban az intimitást.

Az intimitás igenis tanulható

Tény, hogy az otthonról hozott mintákon nagyon nehéz változtatni, és ha valaki rideg érzelmi környezetben nőtt fel, annak sokkal nagyobb falat lesz kialakítani mély emberi kapcsolatokat. Ugyanakkor jó tudni, hogy nem lehetetlen. „Az, hogy hogyan kommunikálunk az érzéseinkről, hogyan osztjuk meg másokkal a gondolatainkat, vagy hogyan osztjuk meg a gondolatainkat. Az intimitás nem egy velünk született képesség, amit ha nem tanultunk meg gyerekkorunkban, akkor sosem leszünk képesek rá.

Ellenkezőleg, ha odafigyelünk, dolgozunk rajta, akár egy párkapcsolatban is képesek lehetünk fejleszteni ezt a készséget felnőtt fejjel is” – mondja a pszichológus, majd hozzáteszi, hogy sajnos sokan nem is akarnak fejlődni ezen a területen, mondván már úgysem változnak. De ez nem igaz. „Gyakori tévhit, hogy az intimitás szintje állandó a kapcsolatokban, vagy az, hogy az első hetek határozzák meg egy kapcsolatban, mennyire leszünk képesek a mély érzelmi kötődést kialakítására. A valóságban azonban az intimitás fejlődhet, sőt, fejleszteni kell egy kapcsolatban” – mondja Komáromi Réka.

Az érzelmi és fizikai intimitás tehát folyamatosan alakul, és ha teszünk érte, akkor a kapcsolattal együtt fejlődik.

glamour plusz ikon Miért félnek a fiatalok az intimitástól?

Miért félnek a fiatalok az intimitástól?

Beszéljük ki magunkból

Komáromi Réka elmondása alapján az intimitás egyik fontos eleme a kommunikáció. „Ha megtanuljuk azt, hogy hogyan tudjuk az érzéseinket kommunikálni, akkor az intimitás is javulni fog. Nem csak az érzelmi intimitásra kell gondolni, hanem a fizikai gesztusokra is, mint például egy ölelés vagy érintés, amely egy kapcsolatban nagyon sokat jelent.” A megosztás mellett itt vannak az önismereti könyvek, blogok vagy pszichológiai cikkek is, amelyek szintén sokat segíthetnek abban, hogy megértsük, mi zajlik bennünk, amikor félünk a mély érzelmi kapcsolatok megélésétől.

Ha azonban sem a kibeszélés, sem a könnyen elérhető eszközök nem képesek segíteni, akkor egy komolyabb elakadásról van szó. Ilyenkor leginkább a terápia segíthet. Ne féljünk pszichológushoz fordulni, hiszen itt egy biztonságban érezhetjük magunkat, és választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy mi akadályozza meg az intimitás megélését. A kérdés már csak az, hogy miért ilyen fontos az intimitás? Miért van szükségünk arra, hogy képesek legyünk a mélyebb emberi kapcsolatok kialakítására és fenntartására?

A válasz egyszerű: az intimitás javítja a kapcsolatainkat, illetve az érzelmi és mentális jólétünkre is hatással van. „Ha valaki közel áll hozzánk, megoszthatjuk vele a gondolatainkat, érzéseinket, akkor ezáltal megszabadulunk a belső feszültségeinktől” – mondja Komáromi Réka, és végül hozzáteszi, hogy az érzelmi közelség csökkenti az alapszorongásokat, és növeli a jólét érzését, ehhez azonban intimitásra van szükség.

glamour plusz ikon Akkor tudunk sikeresen életmódot váltani, ha közben jól is érezzük magunkat a bőrünkben - mi is az a tudatos hedonizmus?

Akkor tudunk sikeresen életmódot váltani, ha közben jól is érezzük magunkat a bőrünkben - mi is az a tudatos hedonizmus?

Játszva tanulás

Ahogy sok mindent, úgy az intimitást is lehet játszva tanulni. Habár ezek a játékok nem fognak elvezetni az intimitástól való félelem gyökeréig, mindenesetre jó lehetőséget teremtenek arra, hogy könnyed formában mélyítsük el kapcsolatainkat.

  1. Kérdezz-felelek barátságra szabva: A játék lényege, hogy bátran kérdezhetünk olyan dolgokat másoktól, amire régóta kíváncsiak vagyunk, de sosem mertünk rákérdezni. Ilyenkor mindenki felír egy-egy kérdést, amire kíváncsi a többiekkel kapcsolatban (például: Mi volt életed legnagyobb feladata?). Majd mindenki válaszol a kérdésre.
  2. Néma kommunikáció: Itt az a lényeg, hogy szavak nélkül, csupán gesztusokkal kommunikáljunk fél órán keresztül. Ez fejleszti az érzelmi intelligenciát és a figyelmet is, miközben jobban kiismerhetjük a társunkat és önmagunkat.
  3. Pozitív kör: Ennek a játéknak a célja, hogy mindenki mondjon egy pozitív dolgot a másikról, amit értékel benne. Ez az egyszerű beszélgetős játék segít a kölcsönös elismerés és megbecsülés építésében.

Csak bátran, bármelyik játékot elővehetjük, bármikor, nem kell hozzá más, mint intimitás.